Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pociąg do nieba będzie świecił i buchał parą

Redakcja
75-tonowa, zabytkowa lokomotywa TY2-1035 przyjedzie do Wrocławia w nocy z 21 na 22 czerwca i trafi na pl. Strzegomski jako "Pociąg do nieba".

Idea „lokomotywy-parowozu jadącego do nieba” pojawiła się w 1994 r. Wkrótce potem wrocławski artysta Andrzej Jarodzki przelał wizję na płótno. Po 16 latach, blisko trzydziestometrowa, pionowa instalacja powstanie we Wrocławiu na placu Strzegomskim, tuż koło bunkra. Oficjalne odsłonięcie zaplanowano na październik.

Do stworzenia "Pociągu do sztuki" wykorzystana zostanie zabytkowa lokomotywa (model TY2-1035) z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej oraz fragment oryginalnych torów. Całość będzie ważyć 75 ton.

- Lokomotywa wyruszy w swoją ostatnią podróż z Jaworzyny do Wrocławia w nocy z 21 na 22 czerwca, później zostanie przetransportowana na pl. Strzegomski, gdzie rozpocznie się montaż rzeźby - mówi Katarzyna Więckowska z Grupy Kreatywni.

Zabytkowa lokomotywa będzie jechała z prędkością 30 km\h i we Wrocławiu pojawi się prawdopodobnie około godz. 5 rano. Organizatorzy przejazdu namawiają mieszkańców do fotografowania pociągu, który od 22 do 23 czerwca, przy pomocy gigantycznych dźwigów, będzie instalowany na pl. Strzegomskim.

- Tego rodzaju parowozy były produkowane w Polsce i jeździły po naszym kraju od 1945 roku. Ostatni wyruszył w swoją drogę w połowie lat 90. - opowiada Katarzyna Szczerbińska z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.

Już teraz wiadomo, że pomnik przy Strzegomskim będzie w przyszłości świecił i buchał parą.
- To będzie takie wrocławskie światełko do nieba - tłumaczy Więckowska. - Żeby zamontować na lokomotywie światła, musieliśmy dostać zgodę z lotniska - dodaje.

Z okazji przyjazdu zabytkowej lokomotywy do Wrocławia 20 czerwca przy Kościele Garnizonowym odbędzie się wielka bitwa: artyści kontra mieszkańcy. Na placu staną 2,5-metrowe płyty, które utworzą pociąg.

- Drużyny artystów pod wodzą malarza Krzysztofa Skarbka i mieszkańców będą miały za zadanie je pomalować w godzinach od 13 do 18. Zobaczymy, kto wygra - dodaje Więckowska.

Organizatorzy eventu zapewniają farby i pędzle. Rywalizującym drużynom będzie przygrywał didżej. Do bitwy można się zapisywać pod numerem telefonu (071) 78 02 499 lub mailowo [email protected].

W czerwcu przy ul. Igielnej powstanie mural inspirowany "Pociągiem do nieba".

Zanim jednak lokomotywa obierze kierunek do nieba, już teraz można oglądać dokumentację z przygotowań do instalacji rzeźby.

Andrzej Jarodzki(ur. 1953, Kraków) - ukończył PWSSP we Wrocławiu na Wydziale Grafiki. Od lat 80. obecny na polskiej scenie artystycznej. Na swoim koncie ma 28 wystaw indywidualnych oraz 19 zbiorowych. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem, fotografią, rzeźbą, tworzy obiekty i instalacje. Za pomocą sztuki (murale) aranżuje wnętrza mieszkań oraz lokali publicznych.


Czytaj też:

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto