Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po 150 latach platan w XII LO doczekał się swego imienia

ANA
Wiekowy i okazały platan klonolistny (Platanus x hispanica), który rośnie tuż przy szkolnym amfiteatrze, doczekał się swojego dnia i imienia. A czekał na to ok. 150 lat! Jest największym (obwód 435 cm) drzewem na terenie XIILO im. Bolesława Chrobrego przy pl. Orląt Lwowskich we Wrocławiu.

Konkurs na imię dla niego okazał się dużą społeczną akcją. Spłynęło 91 propozycji z uzasadnieniami, spośród nich 12-osobowa komisja wybrała 9, na które można było głosować. Oddano aż 703 głos. Głosowali zarówno uczniowie, pracownicy szkoły, jak i absolwenci. Wygrało imię Lolek, zaproponowane przez Dominikę Duczmal z klasy 3B.

Dominika - matka chrzestna Lolka, podobnie jak przy wodowaniu statków, nadając imię w piątek, 20 kwietnia, podczas Dwunastkowego Dnia Drzewa, użyła butelki z sokiem z brzozy (też dar drzewa) i nie rozbijała butelki o pień platana, tylko go podlała, mówiąc: "Rośnij nadal zdrowo, otoczony szacunkiem Dwunastkowiczów i daj nam się sobą cieszyć jeszcze długie lata! Nadaję Ci imię Lolek, bo Bolek Chrobry powinien mieć swojego Lolka!".

Odsłoniła też razem z Danutą Dyszkiewicz-Ordyłowską, dyrektor XII LO i gościem specjalnym - prof. Cezarym Bekerem, prodziekanem Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu tablicę pamiątkową z imieniem platana. Prof. Beker objął patronatem nowy profil w LO XII - klasę przyrodniczą z rozszerzeniem mat-biol-geo, jedyną taką we Wrocławiu.

Uroczystość uświetniły występy grupy dziewcząt z Młodzieżowej Akademii Musicalowej pod przewodnictwem Dwunastkowiczek: Kai Karczmarczyk, Mai Korbiel, Laury Gronek i Inki Strukiel, tańcząc i śpiewając piosenki z musicalu "Król Lew" - prawie jak "Król Lolek".

Dzień Drzewa zakończył się rodzinnym zdjęciem Dwunastkowiczów i ich gości w towarzystwie Lolka, ustrojonego na tę okazję w ogromną kokardę.

- Platan klonolistny jest efektem międzykontynentalnego mezaliansu - tłumaczy Łukasz Iwaniuk, nauczyciel biologii w XIILO. - To hybryda amerykańskiego gatunku platan zachodni z gatunkiem znad Morza Czarnego i Śródziemnego - platanem wschodnim. Przejawia się u niego zjawisko tzw. heterozji. Hybryda jest silniejsza i bardziej odporna niż gatunki wyjściowe (tak jest też np. z mułem), i w przeciwieństwie do nich świetnie znosi nasz klimat.

Ten sztuczny gatunek powstał ok. 350 lat temu prawdopodobnie we Francji i otrzymał nazwę naukową Platanus x hispanica. Jego liście są kopią liści klonu, owocostan wygląda trochę jak kasztan, ale w rzeczywistości składa się z setek małych uskrzydlonych orzeszków. Kora łuszczy się i odpada, odsłaniając różnobarwne plamy. - Ludzie często dzwonią do straży ochrony przyrody i różnych urzędów i zgłaszają: "To drzewo jest chore, kora mu odpada!", a to normalne zjawisko dla tego gatunku - uśmiecha się Łukasz Iwaniuk.

Okazuje się, że dwunastkowy Lolek to roślina gościnna i towarzyska, choć nie afiszuje się z tym. Na wysokości prawie 3 m rozgałęzia się na trzy potężne konary. Pomiędzy nimi wytworzyło się zagłębienie z ziemią, gdzie wykiełkowała i rośnie inne drzewo - mała, ok.1-metrowa czeremcha.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Po 150 latach platan w XII LO doczekał się swego imienia - Wrocław Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto