Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pióro Fredry za "55 skarbów Polski" Marii Poprzęckiej

Małgorzata Matuszewska
Paweł Relikowski
Wydawnictwo Arkady dostało nagrodę główną w konkursie na Najlepszą Książkę Roku "Pióro Fredry", za tom Marii Poprzęckiej "55 skarbów Polski" pod redakcją Karola Bądzyna-Rudzkiego, w opracowaniu graficznym Macieja Buszewicza.

– To wspaniały skarbiec pamięci o dziełach sztuki polskiej, opisany piórem wybitnej historyczki sztuki, znakomicie ilustrowany. Książka edytorsko dopracowana, zbierająca wiele lat doświadczeń wydawcy współtworzącego polskie standardy albumowych wydawnictw o sztuce – uzasadnił werdykt prof. Marcin Cieński, przewodniczący jury, dziś (29 listopada) w Muzeum Architektury.

– Dziękuję jurorom i autorce. "55 skarbów Polski" powstało na 55. rocznicę Wydawnictwa Arkady, w tym roku obchodzimy jubileusz – cieszył się Tadeusz Deptuła z Arkad, odbierając statuetkę Pióra Fredry autorstwa Agnieszki Leśniak-Banasiak.

Nie zabrakło wrocławskich akcentów. Jurorzy przyznali także pięć równorzędnych nagród, które dostały oficyny:
– Wydawnictwo Czarne za "Stację Muranów" Beaty Chomątowskiej, pod redakcją Magdaleny Budzińskiej i Roberta Olesia, za bogato udokumentowane ukazanie lokalnej historii warszawskiej dzielnicy, utrwalające pamięć miejsca, którego nie ma, ludzi, którzy odeszli – historii przerwanej przez wojnę i zacieranej po wojnie

– Wydawnictwo Format z Wrocławia za "Nussi i coś więcej" Marka Bieńczyka i Adama Wójcickiego, pod redakcją Doroty Hartwich i Tomasza Malejki, za intrygujące zestawienie mądrej opowieści dla dziecięcego czytelnika i ilustracji przyciągającej uwagę wyrazistością niecodziennego stylu rysunkowego

– Wydawnictwo Karakter za "Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u" Filipa Springera, pod redakcją Anny Porębskiej, Eweliny Lasoty i Przemka Dębowskiego, za odważne postawienie pytania o brzydotę świata, w którym żyliśmy i nadal żyjemy, pytania nurtującego pokolenie postpeerelowskie ukazane w książce wydobywającej autorski pomysł połączenia refleksji i fotograficznego dokumentu

– Wrocławskie Wydawnictwo Via Nova za "Leksykon architektury Wrocławia", pod redakcją naukową Rafała Eysymontta, Jerzego Ilkosza, Agnieszki Tomaszewicz i Jadwigi Urbanik, za encyklopedyczne opracowanie obejmujące palimpsestową historię Wrocławia poprzez jego budowle, kompendium ukazujące zmienność architektonicznych stylów i technik, i trwanie miasta

– Wydawnictwo Znak za "Nieśmiertelność. Prometejski sen medycyny" Andrzeja Szczeklika, za ujętą w klasyczną i harmonijną edytorsko formę refleksji lekarza, dla którego przedmiotem medycyny nie było tylko ciało, ale zdrowie człowieka w otaczającym świecie, zmiennym i niepokojącym.

Gości 21. Wrocławskich Promocji Dobrych Książek witał Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia. – Bogate życie kulturalne we Wrocławiu jest związane z jego różnorodnością, cieszymy się z miejsca na spotkanie z książką, z nagród literackich i tradycji Wrocławskich Promocji Dobrych Książek – powiedział. – Wrocław to miasto spotkania wydawców, autorów i czytelników – dodał, życząc wszystkim inspiracji i kupowania wspaniałych prezentów książkowych na prezenty mikołajkowe i świąteczne.

Przyznany został także tytuł "Mola Książkowego", którym Miejska Biblioteka Publiczna – organizator imprezy – uhonorowała swojego najwierniejszego czytelnika, Kazimierza Kuleszę. – Pan Kazimierz porusza się z trudem, ma problemy z chodzeniem, ciągle spotykam go w wielu naszych filiach – mówił Andrzej Ociepa, dyrektor MBP. – Wiele razy proponowaliśmy mu dostarczanie książek, ale twierdzi, że póki może wyjść z domu i przyjść do biblioteki, będzie to robił – dodał. Wrocławski "Mól Książkowy" dostanie pamiątkowy dyplom i tablet.

21. Wrocławskie Promocje Dobrych Książek trwają do niedzieli w Muzeum Architektury (ul. Bernardyńska 5): w czwartek do godz. 19, w piątek i sobotę w godz. 10-20, w niedzielę w godz. 10-16.

Warto się tam wybrać, ceny są atrakcyjne, np. 10 zł zapłacimy za "Kalendarz i klepsydrę" Tadeusza Konwickiego (w twardej oprawie) i "Sąd ostateczny" Wiktora Jerofiejewa, a 25 zł za "Przygody Alicji w Krainie Czarów, Po Tamtej Stronie Lustra i co Alicja tam znalazła" Lewisa Carrolla (także w twardej oprawie).

Spotkania z autorami planowane są w Galerii BWA Awangarda przy ul. Wita Stwosza 32.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pióro Fredry za "55 skarbów Polski" Marii Poprzęckiej - Wrocław Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto