Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piercing ciała - przeciwwskazania

abcZdrowie.pl
by LisaNguyen
Kolczyk w brwi lub nosie może dodawać charakteru, ale nie każdy powinien decydować się na taką ozdobę. W jakich sytuacjach warto powiedzieć piercingowi: „nie”?

Piercing, czyli przekłuwanie ciała, które ma na celu ozdobienie go, cieszy się popularnością głównie wśród ludzi młodych, choć nie brak osób w wieku dojrzałym, które decydują się na kolczyk w uchu, nosie lub brwi. Najczęściej motywacją do poddania się piercingowi jest chęć zaznaczenia swojej przynależności do konkretnej grupy, ale nie brak również innych powodów, także osobistych. Niestety, nie wszyscy mogą spełnić swoje marzenie i ozdobić się kolczykiem.

Jakie części ciała przekłuwamy najchętniej?

Kolczyk można założyć na wiele partii ciała. Najczęściej piercing wykonuje się na uszach – ten zabieg jest popularny przede wszystkim wśród dziewcząt i kobiet. Kolczykowanie może dotyczyć także nosa, brwi lub języka. Mimo iż nie sposób nie zauważyć obecności kolczyka w tych miejscach, ich posiadacze rzadko spotykają się z nieprzyjemnymi uwagami. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku piercingu sutków lub piercingu intymnego. Kolczyki w delikatnych partiach ciała wzbudzają stosunkowo dużo kontrowersji, ale na co dzień nie widać ich pod ubraniem, chyba że posiadaczem kolczyka w sutku jest mężczyzna, noszący z upodobaniem cienkie T-shirty.

Czy piercing jest bezpieczny?

Osoby wykonujące zabieg piercingu przekonują czasem, że jest to całkowicie bezpieczna, nieobarczona ryzykiem powikłań procedura. Warto jednak uświadomić sobie, że przekłuwanie ciała zawsze wiąże się z naruszeniem ciągłości tkanek. Bez względu na miejsce, w którym dokonuje się kolczykowania, jest to forma okaleczenia ciała, która pozostawia po sobie ranę. Jeśli zabieg jest przeprowadzony w niesterylnych warunkach, może dojść do zainfekowania rany bakteriami gronkowca, wirusem HIV lub wirusem WZW typu B i C. Istnieje również ryzyko wystąpienia groźnych powikłań podczas gojenia się rany.

Kiedy piercing jest złym pomysłem?

W niektórych sytuacjach decyzja o przekłuciu ciała jest pochopna i warto się z niej wycofać. Piercing jest stanowczo odradzany osobom doświadczającym alergii na metale lub zaburzeń krzepliwości krwi. Kolczyk w ciele to całkowicie zbędna ozdoba także w przypadku stanów zapalnych skóry lub tendencji do tworzenia się bliznowców. Wyraźnym przeciwwskazaniem do przekłuwania ciała są również choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca.

Jak zapobiegać powikłaniom piercingu?

Jeśli masz w planach przekłucie ciała, przede wszystkim zastanów się, czy naprawdę zależy ci na posiadaniu kolczyka, czy jest to tylko chwilowy kaprys. Rezygnując w porę z zachcianki, możesz uniknąć poważnych problemów zdrowotnych! Jeżeli jesteś zdeterminowany i nic nie odwiedzie cię od pomysłu poddania się zabiegowi piercingu, znajdź zakład kosmetyczny, w którym przestrzegane są wszystkie zasady higieny, a zabiegi są przeprowadzane w sterylnych warunkach. Po przekłuciu ciała, stosuj się do następujących wskazówek:
• Jeśli masz kolczyk w języku, płucz jamę ustną bezalkoholowym płynem lub roztworem soli przez 30-60 sekund po każdym posiłku. Do mycia zębów używaj nowej szczoteczki.
• Po przekłuciu skóry przemywaj ją 1-2 razy dziennie wodą z mydłem antybakteryjnym. Zanim zaczniesz myć skórę wokół kolczyka, dokładnie umyj dłonie. Nie aplikuj na skórę maści ani kosmetyków z dodatkiem alkoholu.
• Odłóż wizyty na basenie do czasu, gdy rana po piercingu w pełni się zagoi.
• Nie baw się kolczykiem – nie przekręcaj go i nie dotykaj bez potrzeby. Pamiętaj, że nadmierne pocieranie może podrażniać skórę i wydłużać czas gojenia.
• Jeżeli rana po przekłuciu nie goi się odpowiednio szybko lub sprawia wrażenie zainfekowanej, koniecznie udaj się na konsultację do lekarza.

Umiejętnie wykonany piercing może być prawdziwą ozdobą, ale tylko w sterylnych warunkach i przy braku przeciwwskazań można uzyskać efekty godne pozazdroszczenia.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto