Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Perły i brylanty na Dolnym Śląsku

Janusz Szmyrka
Rozmowa z prof. zw. dr. hab. Janem Rymarczykiem z Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu • Dolny Śląsk należy do najbardziej rozwiniętych regionów kraju.

Rozmowa z prof. zw. dr. hab. Janem Rymarczykiem z Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu

• Dolny Śląsk należy do najbardziej rozwiniętych
regionów kraju. Jaką rolę spełnia przemysł w jego gospodarce?

- Fakt, że znajdujemy się wśród czterech najwyżej rozwiniętych województw w kraju w ogromnej mierze zawdzięczamy właśnie temu sektorowi. Udział przemysłu i budownictwa w tworzeniu wartości dodanej brutto wynosi ok. 34 proc., a w zatrudnieniu prawie 32 i są to wskaźniki wyższe niż w Polsce i Unii Europejskiej. Można powiedzieć, że jesteśmy nadmiernie uzależnieni od sektora drugiego. Największy udział ma on w powiecie polkowickim, a najmniejszy we wrocławskim miejskim, w którym z kolei największe znaczenie mają usługi. Generalnie znaczenie usług, jeśli chodzi o tworzenie wartości, jest mniejsze niż w Polsce, ale zatrudnienie w nich jest większe, co oznacza niższą wydajność pracy.

• Co wpływa na taką strukturę gospodarczą województwa
dolnośląskiego?

– Niewątpliwie baza surowcowa, ale także tradycyjne, odziedziczone lokalizacje pewnych branż, np. przemysł maszynowy, jak i nowe, związane z bezpośrednimi inwestycjami zagranicznymi. Chodzi tu przede wszystkim o przemysł motoryzacyjny. Na Dolnym Śląsku, jak powszechnie wiadomo, znajdują się bogate złoża miedzi i towarzyszących im innych pierwiastków metalicznych, w tym przede wszystkim srebra, ale także złota, kobaltu, renu itd.
Występuje tu węgiel brunatny (na eksploatację czekają ogromne jego zasoby w okolicach Legnicy), surowce chemiczne, sól kamienna, gips, anhydryt, boryt, fluor, surowce materiałów ogniotrwałych, surowce przemysłu ceramicznego i szklarskiego, surowce budowlane i ceramiki budowlanej, kamienie szlachetne i ozdobne oraz wody mineralne.

• Jakie branże przemysłu rozwinęły się tutaj najlepiej?
- W czołówce znajduje się przemysł wydobywczy. Produkcja miedzi warunkuje rozwój wielu innych branż, np. przemysłu elektronicznego, elektromechanicznego, łączności, środków transportu, materiałów dla budownictwa i opakowań. Z kolei wydobycie węgla brunatnego stanowi podstawę funkcjonowania Elektrowni Turów, która znajduje się na czwartym miejscu wśród stu najważniejszych przedsiębiorstw Dolnego Śląska.
Jeśli chodzi o przetwórstwo przemysłowe, to pierwsze miejsce zajmuje produkcja pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep (25 proc.) a następnie produkcja artykułów spożywczych i napojów (10 proc.). Jej podstawą jest dobrze rozwinięte rolnictwo. Pod względem wielkości plonów pszenicy z hektara zajmujemy w Polsce trzecie miejsce, jęczmienia - czwarte, a ziemniaków - piąte. Na kolejnych miejscach plasują się wyroby chemiczne, produkcja mebli, wyrobów z surowców niemetalowych (minerałów), gumy i tworzyw sztucznych oraz z metali.
W sektorze usług natomiast podstawową rolę odgrywają handel, hotelarstwo i gastronomia oraz transport.

• Jakie przedsiębiorstwa dolnośląskie zaliczyłby Pan
do najlepszych w Polsce?

- Jest to problem doboru kryteriów. Jeśli np. weźmiemy pod uwagę kulturę przedsiębiorczości, to w ubiegłym roku, w ogólnopolskim konkursie, następujące przedsiębiorstwa z Dolnego Śląska uzyskały złoty certyfikat tzn. że trzykrotnie zostały uznane za „Fair play": Gambit Lubawka Sp. z o.o., Glaspo-Grzegorzew Sp. z o.o., Technika Szpitalna Sp. z o.o. z Dzierżoniowa i Zakład Mechaniczno-Handlowy „Zamech" Franciszek Januszkiewicz, Łagiewniki. Natomiast nagrodę główną przyznawaną 15 najlepszym firmom w kraju otrzymała Fabryka Wkładów Odzieżowych „Camela" S.A. z Wałbrzycha.

• A jeśli wziąć pod uwagę więcej kryteriów ekonomicznych?
- Uwzględniając siedem, tj. dynamikę rozwoju przedsiębiorstwa, rentowność obrotu, stopę zwrotu na aktywach, stopę zwrotu na zainwestowanym kapitale, wydajność pracy, ogólny poziom zadłużenia oraz przychód powyżej 1 mld złotych wytypowano spośród 47 tzw. wielkich pereł polskiej gospodarki KGHM Polska Miedź S.A, który zajął 23. miejsce. Natomiast wśród 116 dużych pereł polskiej gospodarki, tj. spełniających pierwsze sześć kryteriów i siódme – przychód od 100 mln do 1 mld znalazły się następujące przedsiębiorstwa z Dolnego Śląska: Centrozłom Wrocław, Europejski Fundusz Leasingowy, Zakład Energetyczny Legnica S.A., Pol-Miedź Trans Sp. z o.o., Hutmen S.A., Zakład Energetyczny Wałbrzych S.A.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto