Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Patas, koczkodan rudy i małpa huzar, czyli zwierzę niejedno ma imię

Radosław Ratajszczak
Koczkodan rudy jest jednym z najszybciej biegających zwierząt sawanny
Koczkodan rudy jest jednym z najszybciej biegających zwierząt sawanny Piotr Warczak
Większość koczkodanów, jak to małpy mają w zwyczaju, żyje na drzewach. Mają szare i zielonkawe ubarwienie, co pozwala im zlać się z otoczeniem. Silne i krótkie kończyny służą im do szybkiego przemieszczania się między konarami, ale jak wiadomo, od każdej reguły musi być wyjątek.

Patas, inaczej koczkodan rudy, jest zupełnie niepodobny do swoich krewnych. Jak sama nazwa wskazuje, różni się przede wszystkim ubarwieniem, co jest wynikiem przystosowania zwierzęcia do środowiska, w którym żyje. Zamieszkuje otwarte tereny, głównie półpustynie i suche sawanny w Afryce Zachodniej i Środkowej. Sawanny to miejsca, gdzie tylko przez krótki okres deszczowy trawy są zielone. Przez większość czasu mają one jasnożółty, spalony słońcem kolor. Patas upodobnił się więc do sawanny i piasków pustyni swoim rudawym ubarwieniem.

W przeciwieństwie do innych koczkodanów ma długie kończyny. Nie chodzi po drzewach. Większość czasu spędza na ziemi. Trawy, przez które musi się przedzierać, są zwykle bardzo wysokie, dlatego potrafi stawać na tylnych kończynach, co pozwala na lepszą obserwacje terenu. Ma wielu wrogów. Na te zwierzęta polują największe drapieżniki: lwy, pantery i orły. Jednak koczkodan rudy nie jest taki łatwy do upolowania. Długie nogi pozwalają mu bardzo szybko biegać. Zwierzę osiąga prędkość do 55 km/h, co znacznie zwiększa szanse na ucieczkę. Ze względu na tę umiejętność jest przezywany małpą huzarem. Noce jak większość małp spędza na drzewach.

Koczkodan rudy jest zwierzęciem stadnym, żyje w grupach liczących zwykle około 20 osobników, w tym kilku samców. Patas żywi się głównie owocami, żywicą drzew, kwiatami i tym, co znajdzie w ziemi. Jednak ze względu na ubogie plony wysuszonej sawanny nie pogardzi też pokarmem mięsnym. Wyjada jaja z gniazd ptaków, myszy, jaszczurki i węże. W poszukiwaniu jedzenia potrafi przejść dziennie obszar o średnicy około 5 km.

Koczkodany te nie mają okresu godowego. Rozmnażają się przez okrągły rok. Ciąża trwa 7 miesięcy. Samica osiąga dojrzałość płciową w wieku 2,5 roku. Zwykle rodzi się jedno małe, choć zdarzają się ciąże bliźniacze. Małe są inne niż dorosłe osobniki, mają szary kolor. Początkowo wychowuje je samica, ale małpka szybko osiąga dorosłość.

Patasy są bardzo powszechne w ogrodach zoologicznych. We wrocławskim zoo jest siedem osobników. Małpy te w warunkach hodowlanych dożywają nawet 20 lat. Na wolności patasy są równie popularne, ponieważ mają dużą zdolność przyzwyczajania się do zmian warunków. W szczególności upodobały sobie pola uprawne, na których potrafią wyrządzić spore szkody.
Notowała MGE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto