Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Paszporty Polityki dla Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego

Elżbieta Węgrzyn
Laureaci tegorocznych Paszportów Polityki razem z Sebastianem Majewskim podczas 3. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia 2010 w Krakowie.
Laureaci tegorocznych Paszportów Polityki razem z Sebastianem Majewskim podczas 3. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia 2010 w Krakowie. Tomasz Wiech
We wtorkowy wieczór, w Teatrze Narodowym w Warszawie odbyła się gala wręczenia 18. Paszportów Polityki. W kategorii teatr nagrody otrzymali Monika Strzępka i Andrzej Demirski, twórcy związani z wałbrzyskim Teatrem Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego. Dodatkowo, w kategorii muzyka poważna wyróżniono Wiolettę Chodowicz - sopranistkę mieszkającą w Wałbrzychu.

Na uroczystym wręczeniu nagród był obecny urzędujący prezydent RP Bronisław Komorowski, a także licznie zgromadzeni przedstawiciele kultury i mediów. W warszawskim teatrze nie zabrakło też laureatów poprzednich edycji konkursu opiniotwórczego tygodnika. Do Paszportu w kategorii teatr, poza zwycięzcami, nominowano również Sebastiana Majewskiego, dyrektora artystycznego wałbrzyskiej placówki teatralnej oraz wywodzącego się z Wrocławia Wojciecha Kościelniaka.
Strzępce i Demirskiemu Paszporty wręczali Aneta Kyzioł, dziennikarka "Polityki", oraz Jan Klata, laureat z 2006 roku. Wałbrzyszanie z wyboru, tak bowiem nazwano tegorocznych laureatów, otrzymali symboliczne paszporty oraz nagrody pieniężne w wysokości 10 tys. złotych. Artyści, wbrew przewidywaniom przyjęli pieniądze. - Robimy teatr polityczny i publicystyczny, dlatego chcemy być dotowani i będziemy przyjmować nagrody - wyjaśniała wałbrzyska reżyserka.

Ubiegły rok był pasmem sukcesów wałbrzyskiego teatru. Jest on rozpoznawalną marką i ambasadorem Dolnego Śląska.

Paweł Demirski urodził się w 1979 roku w Gdańsku, zaś Monika Strzępka przyszła na świat w 1976 roku w Tuchowie pod Tarnowem. Są zgranym zespołem jako dramatopisarz i reżyserka, a także tandemem w życiu prywatnym. Pierwszy wspólny spektakl, „Dziady. Ekshumacja”, zrealizowali w 2007 roku we wrocławskim Teatrze Polskim. Najważniejsze przedstawienia stworzyli jednak w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu. Były to: „Był sobie Polak Polak Polak i diabeł", „Diamenty to węgiel, który wziął się do roboty”, oraz powstałe w ubiegłym sezonie artystycznym - „Niech żyje wojna!!!”, a także „Był sobie Andrzej Andrzej Andrzej i Andrzej”.

Wioletta Chodowicz urodziła się w 1975 r. w Radomiu. Jest absolwentką Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Zadebiutowała w 2002 r. w Teatrze Wielkim w Poznaniu w "Weselu Figara" Mozarta, zaś 2003 roku jest solistką Opery Wrocławskiej. Zdobyła wiele nagród i występowała na deskach teatrów europejskich, m.in. w Hamburgu, Stuttgarcie, Hanowerze i Freiburgu i Londynie.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto