Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Pani Furia" Grażyny Plebanek na scenie Wrocławskiego Teatru Współczesnego

Małgorzata Matuszewska
"Pani Furia" dotyka najważniejszych współczesnych spraw
"Pani Furia" dotyka najważniejszych współczesnych spraw Tomasz Hołod
Grażyna Plebanek, znana pisarka, autorka m.in. powieści "Bokserka", "Nielegalne związki", "Pudełko ze szpilkami", za sztukę "Pani Furia" została nagrodzona w II Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU, organizowanym przez Wrocławski Teatr Współczesny i miasto Wrocław. W sobotę (19 maja) na Dużej Scenie odbierze nagrodę za tekst – jego teatralną realizację.

"Panią Furię" reżyseruje Krzysztof Czeczot, który we Współczesnym wystawił świetną "Gwiazdę" Helmuta Kajzara, z wyjątkową kreacją Macieja Tomaszewskiego. Tomaszewski wystąpi także w "Pani Furii".
Grażyna Plebanek bohaterką uczyniła Kongijkę Alię, która w Europie zostaje policjantką. Pisarka zajęła się tematem obcych, jednym z najgorętszych we współczesnym świecie. Powieść "Pani Furia" ukazała się w 2016 roku nakładem Wydawnictwa Znak. W scenicznej wersji to historia dwóch młodych kobiet. Alia jako dziecko przyjeżdża do Brukseli z Konga – dawnej belgijskiej kolonii. Nie mając oparcia w rodzinie, poszukuje wspólnoty i wsparcia. Wstępuje do policji, gdzie trafia do wielonarodowościowego oddziału, który ma tajną misję: tropi imigrantów i brutalnie się z nimi rozprawia. W Polsce dorasta Anielka. W domu bez ojca, z dominującą, apodyktyczną matką. W poszukiwaniu akceptacji i swojego miejsca w życiu Anielka dołącza do grupy nacjonalistów. Twórcy spektaklu dopisali wątek Anielki, jej matki oraz księdza. Autorką jest Jadwiga Juszkowicz, dramaturg całości. Akcja spektaklu toczy się „w Brukseli” (reprezentującym miasto europejskie) oraz „we Wrocławiu” (Wrocław to Polska).
– Przedstawienie to opowieść o furii, a właściwie o brakach – zapowiada Krzysztof Czeczot. – "Kopiemy" w brakach: empatii, wstydu, szacunku dla drugiego człowieka, odpowiedzialności, odwagi w sprzeciwianiu się ojcu, refleksji na swój temat. Konfrontujemy braki z ich działaniem na człowieka i doprowadzaniem go do furii właśnie. Niepowstrzymana furia sprawia, że wokół jest tylko pożoga, ogień i cierpienie – opowiada.

Grażyna Plebanek o "Pani Furii"

Autorka w programie towarzyszącym premierze napisała m.in.: Kim jest ten wróg? Czy to mój brukselski sąsiad, który nie urodził się Polakiem? Czarnoskóra Alia, policjantka, bohaterka mojej sztuki? Jej ojciec, gawędziarz z Kinszasy? Przemoc tkwi w nas, drapieżcach. Jesteśmy paskudnym gatunkiem. Wyniszczamy nasz dom – planetę, na której żyjemy. Wygryzamy się, napuszczani jedni na drugich. „Czyścić kraj z obcych – rękami obcych" – to dewiza manipulanta z „Pani Furii", który tworzy specjalną komórkę do rozprawiania się z „obcymi". To się dzieje dziś i u nas, w Polsce (...). W Polsce zawsze sąsiadowali ze sobą Żydzi, Czesi, Niemcy, Tatarzy, Łemkowie, Rosjanie, Ukraińcy, Kaszubi, Ślązacy, Węgrzy i inni. A dziś ich potomkowie chcą czyścić kraj z obcych. Czy zaczną od siebie? Kim jest „obcy"? . 
Pisarka oprowadziła po Brukseli, opowiadając o bohaterach sztuki, historii i teraźniejszości Europy.

"Pani Furia" dla poszkodowanych

Polska Akcja Humanitarna zbiera w WTW fundusze na rzecz poszkodowanych w Syrii. Przed spektaklem „Pani Furia” 24 i 25 maja (czwartek i piątek) PAH zorganizuje we Wrocławskim Teatrze Współczesnym zbiórkę funduszy, które przeznaczone zostaną na pomoc osobom poszkodowanym podczas wojny w Syrii. W imieniu PAH, jako wolontariusze, kwestować będą członkowie Zespołu WTW: Anna Kieca, Elżbieta Kozak i Paulina Wosik.
Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na spektakle 20 maja o godz. 18.15 oraz od 22 do 25 maja o godz. 19.15.

"Paną Furię" realizują:

reżyseria: Krzysztof Czeczot
dramaturgia: Jadwiga Juczkowicz
reżyseria światła: Jakub Lech
projekcje wideo: Jakub Lech, Okime Emiko
kostiumy i scenografia: Dawid Zalesky
muzyka: Maciej Zych
asystent reżysera: Michał Szwed
inspicjentka: Justyna Bartman-Jaskuła
produkcja dźwięku: Osorno Krzysztof Czeczot
koordynacja kaskaderów: Tomasz Maziarz  
obsada:
Eddy – Wiesław Cichy
Alia – Dominika Kimaty [gościnnie]
Instruktor – Tadeusz Ratuszniak
Mariusz – Krzysztof Zych
Laura – Jolanta Solarz-Szwed
Pascale – Przemysław Kozłowski
Mohamed – Michał Szwed
Brat Alii – Karol Iwański [gościnnie]
Anielka – Katarzyna Pilichowska [gościnnie]
Matka Anielki – Elżbieta Golińska
Kaznodzieja – Marcin Łuczak
Minister – Maciej Tomaszewski
Dziennikarz – Maciej Kowalczyk
Alpha – Tomasz Zieliński [gościnnie]
Dorian – Michał Szwed
Rycerz I – Marcin Łuczak
Rycerz II – Maciej Kowalczyk
Rycerz III – Michał Szwed

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: "Pani Furia" Grażyny Plebanek na scenie Wrocławskiego Teatru Współczesnego - Wrocław Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto