Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pająki opanowały Bytom. Można było je zobaczyć w Muzeum Górnośląskim

Magdalena Nowacka-Goik
Czy pająki mogą stać się naszą pasją? Jak się nimi zajmować? Swoją wiedzą w tym temacie dzieli się regularnie Andrzej Pająk, współpracownik działu przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Boicie się pająków? Budzą w was wstręt? Niesłusznie. Bo pająki mogą być pożyteczne, a ich hodowla dostarczy nam wielu wrażeń. Najpierw trzeba je jednak dobrze poznać.

- Mamy w Polsce przeszło 738 gatunków pająków - mówi Andrzej Pająk, który na specjalnym wykładzie dla dzieci (a i równie zaciekawionych rodziców) opowiadał o swojej pasji. Przy okazji uspokajał, że choć są pająki z groźnym jadem, to popularne u nas kątniki mogą nim najwyżej zabić komara czy muchę.Nasze domowe pająki zjadają na przykład rybiki oczyszczając nam łazienkę. Wiecie, jak ogromne były kiedyś pająki? I że są odporne na głód? Uczestnicy dowiedzieli się też, że pająki w Polsce najczęściej mają 8 par oczu, a nić pajęcza powstaje z wydzieliny, którą wytwarzają ze swoich gruczołów przędnych. Także tego, że pająki linieją (zrzucają skórę)
i podczas tego procesu, który trwa 24 godziny, wyglądają czasem jak martwe.
Najwięcej emocji wzbudziła oczywiście prezentacja pająków, w tym ulubionej "pupilki", Theraphosa blondi nazywanej popularnie "blondynką". - Zjada 20 szarańczaków w tygodniu - mówi Andrzej Pająk, opowiadając o tym, jak przygotować się do hodowli.

Do Muzeum Górnośląskiego warto zaglądać nie tylko przy okazji wystaw.
Placówka prowadzi także sobotnie zajęcia edukacyjne, na które warto przyprowadzić swoje pociechy. Jutro historie wielkanocnych ozdób zdradzi Małgorzata Drewniok. Sobotnie spotkania z wiedzą odbywają się o godz. 11.30, bilet - 6 zł. Cieszą się sporym zainteresowaniem, dlatego warto wcześniej zarezerwować miejsce dzwoniąc: 32 281 82 94 w. 127

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto