Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pączki inaczej. Tłusty Czwartek z dynią i ziemniakami [PRZEPISY INTERNAUTÓW]

Kinga Czernichowska
Łukasz Żołądź, archiwum MM
Internauci potrafią zaskoczyć. Nasi Czytelnicy proponują pączki z dynią albo wiśniami. Jest też coś specjalnego dla wegan. Zobaczcie nietypowe przepisy na pączki.

W ramach konkursu na pączki poprosiliśmy naszych Czytelników o przepisy na oryginalne pączki. Gdyby marmolada i róża odeszły do lamusa, to na jakie pączki warto by się skusić? Sprawdźcie.

Pączki z dynią

Składniki
200g puree z dyni
2 łyżki cukru
1 jajko
szczypta soli
120g mąki pszennej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
60ml mleka
olej do smażenia

Sposób przygotowania
Puree z dyni, cukier, jajko i szczyptę soli zmiksować. Dodać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i mleko. Całość zmiksować na gładką masę. (Ciasto jest dość rzadkie).

Rozgrzać tłuszcz w garnku lub głębokiej patelni. Przy pomocy dwóch łyżeczek formować kulki (lub 1 łyżeczką robić kleksy) i nakładać od razu na rozgrzany tłuszcz (170- 190°C). Smażyć z każdej strony na złoty kolor, ok. 2- 3min.
Wyjmować łyżką cedzakową i osączyć na ręczniku papierowym. Pączki smakują najlepiej świeże.

Źródło: http://www.domowe-wypieki.pl/

Przepis na pączki z ziemniaków

Składniki
0,5 kg ziemniaków
50 g drożdży
0,5 kg mąki
0,5 szklanki cukru
3 jajka
125 g masła
olej

Sposób przygotowania
Ugotować ziemniaki i jeszcze ciepłe zmielić w maszynce lub przecisnąć przez praskę. Do ziemniaków dodać drożdże piekarskie, cukier, przesianą mąkę, jajka i roztopione masło. Wyrobić ciasto i pozostawić do wyrośnięcia. Ulepić pączki i znów zostawić na chwilę do wyrośnięcia. Usmażyć z obu stron w głębokim oleju. Odsączyć na papierowym ręczniku z nadmiaru tłuszczu.

Malutkie pączusie z serka homogenizowanego

Składniki
300 g serka homogenizowanego o smaku waniliowym
1,5 szklanki mąki
3 jajka
1 łyżka cukru wanilinowego (może być prawdziwa wanilia)
1 łyżeczka proszku do pieczenia
olej do smażenia
cukier puder do posypania

Sposób przygotowania
W garnuszku lub głębokiej patelni mocno rozgrzewamy olej (powinno być go głęboko na 4-5cm). Nie może być za zimny, aby pączki nie chłonęły tłuszczu. Jajka roztrzepujemy mikserem wraz z cukrem wanilinowym. Dodajemy serek i miksujemy ponownie. Stopniowo dosypujemy mąkę wymieszaną z proszkiem. Masa będzie gęsta. Ciasto nakładamy małą łyżeczką i za pomocą drugiej łyżeczki zrzucamy na gorący olej. Smażymy z dwóch stron (pączki o ile będą miały miejsce, będą się same przekręcać) na złoto-brązowy kolor. Wyjmujemy łyżką cedzakową na papierowy ręcznik do odsączenia. Gotowe najlepiej smakują posypane cukrem pudrem. Pączki są najlepsze od razu po upieczeniu.

Pączki i kakao

Składniki
2łyżki kakao
4dag cukru
2,5dag drożdży
100ml mleka
5dag masła
25dag mąki krupczatki
1cukier waniliowy
skórka z 1/2 cytryny
3żółtka
szczypta soli
olej do smażenia
cukier puder do posypania;
gotowy krem np;"Karpatka"

Sposób przygotowania
Drożdże rozrobić w ciepłym mleku.Wymieszać mąkę,kakao i przesiać razem przez sitko.Zrobić wgłębienie,wsypać sól i cukier,wlać mleko z drożdżami.Wyrobić ciasto rękami.Dodać skórkę z cytryny i roztopione masło,cukier waniliowy i żółtko.Wyrabiać ciasto,aż będzie wilgotne i elastyczne.

Włożyć ciasto do miski i lekko naciąć na wierzchu na krzyż,przykryć czystą ściereczką.Pozostawić do wyrośnięcia.Wyrośnięte ciasto ponownie przez chwilę wyrabiać,rozwałkować ok.1cm i uformować małe okrągłe placuszki (np; szklaneczką),pozostawić znów do wyrośnięcia na ok. 1 godz.

Wyrośnięte placuszki wrzucać na gorący olej i smażyć,aż staną się "nadmuchane",odcedzać na pergaminie.
Jeszcze ciepłe pączki nadziewać przygotowanym kremem za pomocą szprycy.Podawać ciepłe,posypane cukrem pudrem. SMACZNEGO!!!

Pączki z wiśniami

Składniki
1 g świeżych drożdźy
250 ml letniego mleka
75 gram cukru
500 gram mąki
szczypta soli
100 gram wiśni drylowanych
1 kg oleju
cukier puder do posypania

Sposób przygotowania
Wymieszać drożdże z dwoma łyżeczkami cukru i odrobiną mleka. Wymieszać mąkę z solą, dodać drożdże, resztę mleka, cukier, wiśnie i ugniatać na gładkie, elastyczne ciasto. Przykryć ciasto ściereczką i odstawić na 1 h w ciepłym i suchym miejscu.

W dużym rondlu rozgrzać mocno olej do czasu aż pojawią się pęcherzyki. Łyżką oddzielać kawałki ciasta tworząc małe, lekko spłaszczone kule i smażyć na głębokim tłuszczu na złoto przez 3-4 minuty.

Usmażone pączki wyjąć łyżką cedzakową, odsączyć z tłuszczu na ręczniku papierowym, podawać ciepłe posypane cukrem pudrem.

Pączki z ziemniaków

Składniki
margaryna, 1/2 kostki
drożdże, 15 dag
mąka pszenna, 1 kg
cukier, 3/4 szklanki
jajka, 4 sztuki

Sposób przygotowania
Ziemniaki ugotować. Ciepłe zmielić lub przecisnąć przez praskę. Na ziemniaki pokruszyć drożdże. Dodać cukier, przesianą mąkę, jajka (koniecznie w temp. pokojowej) i roztopione masło. Wyrobić gładkie ciasto i pozostawić pod przykryciem do wyrośnięcia (powinno podwoić objętość).

Dłonie natrzeć olejem. Z ciasta odrywać kawałek po kawałku i lepić pączki. Pozostawić ponownie do wyrośnięcia (10-15 minut).

Wyrośnięte pączki smażyć z obu stron w głębokim, mocno rozgrzanym oleju. Odsączyć na papierowym ręczniku z nadmiaru tłuszczu. Najlepiej smakują jeszcze ciepłe. Po wystudzeniu można posypać cukrem pudrem.

Słodziutkie pączki

Składniki
100 ml ciepłego mleka
50 g świeżych drożdży
500 g mąki pszennej (najlepiej tortowej lub typ 550)
70 g cukru
1/2 łyżeczki soli
3 jajka (o temperaturze pokojowej)
170 g miękkiego masła
1 jajko do posmarowania
tabliczka białej czekolady
3 łyżki śmietanki kremówki
cukier puder
maliny

Sposób przygotowania
Mleko musi być dosyć ciepłe, ale nie gorące, umieszczone w szklance lub kubku (np. metalowym). Należy dodać do niego drożdże oraz 2 - 3 łyżeczki cukru, dokładnie wymieszać. Odstawić do spienienia.

Do dużej miski przesiać mąkę, dodać pozostały cukier oraz sól. Wymieszać. Na środku umieścić naczynie z drożdżami i poczekać, aż spienią się tak bardzo, że zaczną wypływać ze szklanki/kubka (około 5 - 10 minut).

Po tym czasie cały zaczyn drożdżowy przelać do mąki, dodać jajka i zagnieść elastyczne ciasto. Na koniec dodawać masło pokrojone w kosteczkę i wyrabiać tak długo, aż ciasto będzie odchodziło od ręki i miski. W razie potrzeby można podsypać niewielką dodatkową ilością mąki. Ciasto należy wyrabiać długo, aby było bardzo elastyczne, miękkie i napowietrzone. Ręcznie powinno to trwać około 10 minut, w mikserze - około 7.

Ciasto przełożyć do miski wysypanej mąką i przykryć ściereczką. Odstawić na godzinę w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.

W tym czasie przygotowujemy maliny, wybieramy te mniejsze. Każdą kostkę czekolady kroimy na pół. Po tym czasie ciasto przełożyć na blat wysypany mąką, mocno uderzyć w nie pięścią, krótko zagnieść i rozwałkować na placek o grubości 1 cm. Szklanką lub obręczą o średnicy 7 - 8 cm wykrawać pączki. Ścinki połączyć i również wykorzystać.

Na środku wykrojonego ciasta układamy malinę i po kawałku czekolady, składamy na pół, palcami mocno przyciskamy brzegi (jak przy pączkach), a następnie formujemy okrągłego pączusia. Układamy go, łączeniem do dołu, w papilotce do muffinek o średnicy 5 - 6 cm.

Pączki odstawiamy na około 30 minut do ponownego wyrośnięcia, po tym czasie smarujemy je rozmąconym jajkiem i pieczemy w 180 stopniach około 15 minut. Po wyjęciu od razu smarować polewą, przygotowaną w następujący sposób:

Polewa:
W śmietance rozpuścić pozostałą białą czekoladę (można to zrobić w mikrofalówce lub w rondelku na gazie). Dodać cukier puder do uzyskania dość gęstej konsystencji. Do środka wrzucić 3 - 4 duże maliny i dokładnie rozgnieść widelcem.

Pączki wegańskie

Składniki
1 kg mąki
2 szklanki oleju
0,5 litra waniliowego mleka roślinnego (większość takich mlek jest dosładzanych, więc nie trzeba używać już dodatkowo cukru)
100 g świeżych drożdży
100-150g. tofu naturalnego
kieliszek spirytusu

  • jakiekolwiek składniki do dekoracji

Sposób przygotowania
Olej i mleko podgrzewam w dwóch osobnych niewielkich garnkach. Podgrzane mleko łącze z drożdżami i odstawiam na bok na jakiś czas

Blenduję tofu (można je po prostu rozdrobnić nawet widelcem. Dla mnie szybszym i wygodniejszym sposobem jest wrzucenie go do blendera), a następnie otrzymaną ‘masę’ dodaję do drożdży i mieszam.

Dodaję powoli i stopniowo mąkę, olej oraz alkohol. Mieszam i ugniatam wszystko dokładnie.Gotową ugniecioną masę odkładam żeby wyrosła. Gdy tak się już stanie rozwałkowuje ciasto i wycinam pączki czymś okrągłym (szklanką lub salaterką), a czymś o mniejszej średnicy (np. kieliszkiem) wycinam w środku dziurkę. Pączki ponownie zostawiam na kilkanaście minut, by jeszcze urosły

Rozgrzewam w garnku olej i smażę na nim z obu stron pączki na złoty kolor. Usmażone pączki odkładam na papierowy ręcznik (muszą ocieknąć od tłuszczu) i dekoruję lukrem, karobem (zamiennik kakao, który jest zdecydowanie mniej tłusty), cukrem pudrem bądź wiórkami kokosowymi.

Przepis na nietypowe pączki

Składniki na ciasto
1kg mąki tortowej
50g świeżych drożdży
100g masła
100g cukru lub cukru trzcinowego
1 opakowanie cukru waniliowego
500ml mleka 3,2%
1 jajko
6 żółtek
pół łyżeczki soli
sok z cytryny
40 ml spirytusu
Składniki na nadzienie:
tabliczka czekolady mlecznej (milka/wedel)
20dag orzeszków laskowych
pół szklanki cukru lub cukru trzcinowego
3/4 szklanki mleka 3,2%

Sposób przygotowania:
Ciasto:
Rozpuścić drożdże, po czym dodać je do mąki i wymieszać. Do ciasta dodać pozostałe składniki oprócz masła, które najpierw trzeba roztopić i dopiero na koniec zmieszać z resztą. Gotowe ciasto należy wyrabiać do momentu, kiedy będzie gładkie i elastyczne. Tak wyrobione ciasto ugnieść w kulkę. Odstawić do miski, przykryć ręcznikiem i odstawić w ciepłe i suche miejsce na godzinę, maksymalnie dwie.

Nadzienie:
Orzeszki smażyć chwilkę na suchej patelni, po czym obrać je ze skórek. Następnie zmiksować je drobniutko i zalać ciepłym mlekiem, odstawić na moment, aby masa napęczniała. Resztę mleka podgrzać wraz czekoladą do momentu, aż ta się rozpuści. Masę orzechową przelać do blendera, dodać rozpuszczoną czekoladę i cukier. Wszystko razem zmiksować.

Formowanie pączków:
Porcje ciasta nabierać łyżką, formować krążki, na które umieścić nadzienie i uformować kulki. Smażyć na mocno rozgrzanym, głębokim oleju, z obu stron, na złocisty kolor. Usmażone pączki, wyłożyć najlepiej na papierowy ręcznik, aby olej został odsączony. Gotowe pączki według uznania można posypać cukrem pudrem lub polać lukrem.

Przepis na lukier:
Lukier:
200g cukru pudru
1 łyżka soku z cytryny
3-4 łyżki wrzącej wody
Przygotowanie:
Cukier puder utrzeć z wrzącą wodą i sokiem z cytryny.

Pączki kokosowe

Składniki
1/4 szklanka ciepłej wody
2 łyżeczki drożdży
1/2 szklanki mleka kokosowego w puszce
1 jajko
1/2 - 1/4 szklanki cukru
1 łyżeczka soli
3 - 3 1/4 szklanki mąki
3 łyżki wiórków kokosowych (pyszniejsze świeżo starte)
1 łyżeczka kardamonu
1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej albo cynamonu
olej do smażenia

W sporej misce umieszczamy ciepłą wodę, mleko kokosowe, sól, cukier i drożdże. Odstawiamy na 5 minut. Teraz wsypać do miski 3 szklanki mąki, kardamon, gałkę muszkatołową i wiórki kokosowe.

Mieszamy dłońmi albo mikserem. Gotowe ciasto wyłożyć na lekko posypaną mąką stolnicę. Wyrobić do czasu aż składniki dobrze się połączą i żeby ciasto nie było zbyt lepkie. Całość mieszamy do 7 minut.

Przekładamy ciasto do natłuszczonej miski obracając je w niej, by całą jego powierzchnię pokryć tłuszczem.
Przykryj miskę czystą ściereczką i odłóz w ciepłe miejsce na 1-2 h. Po tym czasie ciasto powinno podwoić swoją objętość.

Dociśnij ciasto do dna miski, aby uwolnić zamknięte w nim pęcherzyki powietrza. Potem podziel je na 4 równe porcje. Z każdej z nich uformuj kulę. Każdą taką kulkę rozwałkuj i pokrój na 6 trójkątnych kawałków. Pozostaw je na 15 minut, żeby jeszcze odrobinę wyrosły. Do głębokiej patelni wlej olej do 5 cm. Rozgrzać olej do 190 C.
Ostrożnie układaj na patelnię. Smaż je małymi porcjami. Smaż na złoty kolor. Wyjmuj cedzakiem pączki i odkładaj na papierowe ręczniki aby wchłonęły nadmiar tłuszczu. Pączki możemy posypać cukrem pudrem.

Pączki ziemniaczano-dyniowe z masłem orzechowym, bananami, bekonem oraz odrobiną frużeliny

Składniki
1 kg ugotowanych w lekko osolonej wodzie ziemniaków
1 kg mąki tortowej
10 dag drożdży piekarskich
1 dowolny aromat (najlepiej waniliowy)
1 kostka margaryny
8 jaj
1/4 szklanki cukru
1 słoik przecieru z dyni
2 łyżeczki spirytusu
masło orzechowe
1 banan
20 plasterków bekonu
sos toffee (jak do lodów)
olej do smażenia

Składniki przygotowania
Rozpoczynamy produkcję od zmielenia ugotowanych ziemniaków, następnie dodajemy do nich ubite z cukrem jajka (najpierw ubijamy białka, dodając po kolei żółtka). Kolejnym krokiem będzie wyrobienie naszej masy, dodając wybrany przez nas aromat, przesianą mąkę oraz 2 łyżeczki spirytusu. Rozpuszczamy margarynę i także dodajemy do całości. Gnieciemy intensywnie powstałą masę i na koniec dodajemy przecier dyniowy. Pozostaje nam tylko uformować pączki, wstrzykując do nich masło orzechowe. Rozgrzewamy olej i pieczemy naszej pączkowe kulki. Po wyjęciu osuszamy je z tłuszczu, czekamy aż ostygną i rozpoczynamy ozdabianie. Smarujemy je także na górze cienką warstwą masła orzechowego, następnie kładziemy plasterki banana, na to podsmażony bekon i polewamy sosem toffee. Wypróbowałyśmy także wersję z dodatkową warstwą frużeliny truskawkowej na bekonie, na to toffee.

Niebo w gębie!

Pączki z nadzieniem kokosowym

Składniki
Ciasto:
3 szklanki mąki,
8 żółtek,
3/4 szklanki cukru,
2 szklanki mleka,
2 łyżki masła,
olej do smażenia
kieliszek wódki

Nadzienie:
szklanka mleka,
1/4 szklanki cukru,
łyżka cukru waniliowego,
1/2 kostki masła,
szklanka wiórek kokosowych.

Sposób przygotowania
Na początek w osobnym naczyniu rozpuścić drożdże w 1 szklance mleka. Do tego dodać 3 łyżki mąki i szczyptę cukru. Odstawić aby podrosło.

Następnie do żółtek wsypać cukier i ucierać (tak jak robimy kogel mogel) do uzyskania białej piany. Do dość dużej miski wsypać mąkę, roztwór z drożdży, wlać mleko. Tak przygotowaną mieszankę z początku można wyrabiać nożem, później rękoma obsypanymi mąką - zagniatać do uzyskania gładkiej masy. Masło roztopić i dodać do masy, dolać też wódkę i wyrobić. Ciasto w misce przykryte ściereczką należy odstawić w ciepłe miejsce na pół godziny.

Nadzienie kokosowe
Mleko do nadzienia zagotować, dosypać cukier i cukier waniliowy i zamieszać. Dodać szklankę wiórek kokosowych i gotować mieszając do chwili aż masa zgęstnieje.
W tak przygotowanej gorącej masie rozpuścić masło. Ostudzić.

Wylepianie i smażenie
Natłuszczonymi rękami odrywać kawałki wyrośniętej masy (wielkości 1 mandarynki), rozpłaszczyć w ręce i nałożyć łyżkę masy kokosowej. Skleić w kulkę i położyć na wysypanej mąką tacy.
Po wyrobieniu wszystkich pączków, rozgrzać dość dużą ilość oleju (wys. 2 cm) w rondelku. Smażyć pączki na małym ogniu aż do uzyskania złocistego koloru z obu stron.

Odchudzony i ozdrowiony pączek pieczony - przepis

Składniki
500 g mąki pszennej
5 dag świeżych drożdży
1 szklanka ciepłego mleka
3 żółtka
1 jajo
60 g masła
50 ml oleju
3/4 szklanki cukru trzcinowego
płaska łyżeczka soli
50 g amarantusa ekspandowanego
30 g otrębów pszennych
świeże (jeśli znajdziecie) lub mrożone maliny

Sposób przygotowania
Do mąki dodajemy sól, otręby i amarantus. Drożdże rozpuszczamy w ciepłym mleku i wlewamy do mieszanki z mąką. Topimy masło i dodajemy do niego olej i cukier, mieszamy. Do ciepłej masy dodajemy żółtka i jajo i mieszamy krótko tylko do połączenia składników. Na koniec dodajemy ciepłą, ale nie gorącą, masę tłuszczowo-jajeczną i wyrabiamy ciasto.

Odstawiamy ciasto pod przykryciem w ciepłe miejsce na ok. 2 godziny. Z ciasta odrywamy kuleczkę i formujemy jak kluskę, następnie spłaszczamy, kładziemy maliny, dobrze zaklejamy i znów formujemy kulę. Odkładamy do wyrośnięcia. Powtarzamy czynność, aż ciasto zniknie. Odstawiamy na około 20-30 min. Pączki pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 20 min.

Pączki z piwem

Składniki
Rozczyn:
50 g świeżych drożdży
1 łyżeczka cukru
1/4 szklanki letniego mleka

Ciasto:
(na ok. 25 pączków)
500 g mąki pszennej (użyłam tortowej typ 450)
szczypta soli
3/4 szklanki jasnego piwa (w zależności od wilgotności mąki, dodałam odrobinę więcej)
50 g cukru
40 g masła
1 jajko
3 żółtka
1 łyżeczka cukru z prawdziwą wanilią (lub cukru wanilinowego)
1/3 łyżeczki mielonego cynamonu
1/4 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej
odrobina skórki otartej z wyparzonej cytryny i pomarańczy (bez białych części)
dodatkowo:
mąka do podsypywania stolnicy
ulubiona marmolada (która jest twarda i nie rozpływa się podczas pieczenia i smażenia, użyłam jabłkowej)*
tłuszcz do smażenia (olej rzepakowy lub smalec wymieszany z olejem lub sam smalec)
papier do pieczenia

Wszystkie składniki ciasta powinny mieć temperaturę pokojową, dzięki czemu ciasto pięknie wyrośnie i będzie pulchne.

Rozczyn: do mleka dodać cukier i drożdże, dokładnie wymieszać. Odstawić w ciepłe miejsce na 15 minut (w tym czasie powinny zacząć pracować). Masło roztopić, ostudzić do temperatury pokojowej (nie może być gorące).
Jajko i żółtka ubić razem z cukrem na puszystą pianę.

Mąkę przesiać do dużej miski, dodać szczyptę soli, cukier wanilinowy lub z prawdziwą wanilią, rozczyn, żółtka wymieszane z jajkiem i cukrem, cynamon, gałkę, skórki cytrusów i piwo. Całość wyrabiać przez ok. 10 minut, aż ciasto stanie się elastyczne i będzie lśniące (może się wydawać zbyt rzadkie, ale takie ma być, nie może natomiast być lejące). W razie potrzeby dodać odrobinę mąki lub mleka.

Wlać rozpuszczone i ostudzone masło i ponownie dobrze wyrobić (ok. 5 minut, aż będzie odchodziło od ręki i brzegów miski). Miskę z ciastem przykryć wilgotną ściereczką i pozostawić w ciepłym miejscu na ok. 1 godzinę (lub do podwojenia objętości). Po tym czasie wyłożyć na posypaną mąką stolnicę i podzielić na 25 części (starając się nie dodawać zbyt dużo mąki). Z każdej uformować kulkę i lekko ją spłaszczyć. Na środek położyć odrobinę marmolady. Skleić, zamykając nadzienie w środku, uformować kulkę. Odkładać na stolnicę lub tackę wyłożoną papierem do pieczenia i lekko wysypanej mąką (pączki będą rosnąć, dlatego warto zachować odstęp między nimi ok. 5 cm). Przykryć ściereczką i odstawić na 30 minut w ciepłe miejsce (w tym czasie powinny podwoić objętość).

(Można też uformować kulki z ciasta i nie napełniać ich nadzieniem przed smażeniem. Po usmażeniu i ostygnięciu, za pomocą szprycy z długą końcówką, można je napełnić marmoladą, gładkim musem z ulubionej konfitury lub dowolnym innym nadzieniem).

W międzyczasie w dużym garnku lub frytkownicy rozgrzać tłuszcz (można użyć termometru cukierniczego, aby zmierzyć temp 175 ºC - jeśli go nie mamy to najlepiej, przed smażeniem pączków, zrobić próbę z odrobiną ciasta wrzuconego na rozgrzany tłuszcz. Ciasto nie może się zbyt szybko smażyć i palić, ale nie może też "zalegać" na dnie garnka z tłuszczem nie smażąc się).

Smażyć na średnim ogniu przez ok. 1,5 - 2 minuty z każdej strony (ja smażę po 4 pączki na raz, aby miały miejsce do wyrośnięcia w garnku i nie sklejały się, po usmażeniu pierwszej partii studzę pączki i sprawdzam, czy środek nie jest surowy).

Wyławiać na talerz wyłożony ręcznikiem kuchennym, aby odciekły z nadmiaru tłuszczu. Odstawić na kratkę kuchenną do ostygnięcia. Przed podaniem posypać cukrem pudrem lub ozdobić lukrem.

źródło: mytaste.pl

Pączki z białą czekoladą

Składniki
100 ml ciepłego mleka
50 g świeżych drożdży
500 g mąki pszennej (najlepiej tortowej lub typ 550)
70 g cukru
1/2 łyżeczki soli
3 jajka (o temperaturze pokojowej)
170 g miękkiego masła
Dodatkowo:
1 jajko do posmarowania
tabliczka białej czekolady
3 łyżki śmietanki kremówki
cukier puder
maliny

Sposób przygotowania

Mleko musi być dosyć ciepłe, ale nie gorące, umieszczone w szklance lub kubku (np. metalowym). Należy dodać do niego drożdże oraz 2 - 3 łyżeczki cukru, dokładnie wymieszać. Odstawić do spienienia.

Do dużej miski przesiać mąkę, dodać pozostały cukier oraz sól. Wymieszać. Na środku umieścić naczynie z drożdżami i poczekać, aż spienią się tak bardzo, że zaczną wypływać ze szklanki/kubka (około 5 - 10 minut).

Po tym czasie cały zaczyn drożdżowy przelać do mąki, dodać jajka i zagnieść elastyczne ciasto. Na koniec dodawać masło pokrojone w kosteczkę i wyrabiać tak długo, aż ciasto będzie odchodziło od ręki i miski. W razie potrzeby można podsypać niewielką dodatkową ilością mąki. Ciasto należy wyrabiać długo, aby było bardzo elastyczne, miękkie i napowietrzone. Ręcznie powinno to trwać około 10 minut, w mikserze - około 7.

Ciasto przełożyć do miski wysypanej mąką i przykryć ściereczką. Odstawić na godzinę w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.

W tym czasie przygotowujemy maliny, wybieramy te mniejsze. Każdą kostkę czekolady kroimy na pół.

Po tym czasie ciasto przełożyć na blat wysypany mąką, mocno uderzyć w nie pięścią, krótko zagnieść i rozwałkować na placek o grubości 1 cm. Szklanką lub obręczą o średnicy 7 - 8 cm wykrawać pączki. Ścinki połączyć i również wykorzystać.

Na środku wykrojonego ciasta układamy malinę i po kawałku czekolady, składamy na pół, palcami mocno przyciskamy brzegi (jak przy pączkach), a następnie formujemy okrągłego pączusia. Układamy go, łączeniem do dołu, w papilotce do muffinek o średnicy 5 - 6 cm.

Pączki odstawiamy na około 30 minut do ponownego wyrośnięcia, po tym czasie smarujemy je rozmąconym jajkiem i pieczemy w 180 stopniach około 15 minut. Po wyjęciu od razu smarować polewą, przygotowaną w następujący sposób:

Polewa
W śmietance rozpuścić pozostałą białą czekoladę (można to zrobić w mikrofalówce lub w rondelku na gazie). Dodać cukier puder do uzyskania dość gęstej konsystencji. Do środka wrzucić 3 - 4 duże maliny i dokładnie rozgnieść widelcem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kotlety mielone z piekarnika z fetą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto