18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim ulg dla niepełnosprawnych nie przewiduje

Ewelina Sadko
Janina Wąchał ma dokumenty uprawniające ją do darmowych przejazdów. Nie są ważne w Oświęcimiu
Janina Wąchał ma dokumenty uprawniające ją do darmowych przejazdów. Nie są ważne w Oświęcimiu Ewelina Sadko
Janina Wąchał z Oświęcimia odwozi kilka razy w tygodniu swojego niepełnosprawnego syna Pawła do szkoły w Krakowie. Będąc opiekunem dziecka może podróżować komunikacją miejską bezpłatnie w większości miast Małopolski, ale nie w Oświęcimiu. Tutaj nie może liczyć nawet na ulgowy bilet. Głuchoniemy Paweł też nie pojedzie za darmo.

Paweł ma 20 lat. Nie słyszy od urodzenia. Jego mama codziennie podejmuje heroiczną walkę o normalne życie dla syna. Przedszkole dla takich dzieci, jak on, znalazła w Bielsku-Białej, bo bliżej żadna placówka nie była przystosowana. Podstawówkę i gimnazjum kończył w Krakowie. Teraz zaczął chodzić do liceum uzupełniającego. Do szkoły odwozi go mama, bo Paweł sam nie radzi sobie w komunikacji z innymi ludźmi.

- Wstydzi się tego, że nie słyszy, dlatego często nie pozwala mi nawet będąc w miejscach publicznych "migać" do niego, czyli rozmawiać w języku migowym - mówi Janina Wąchał. - Najgorzej jest, gdy ktoś chce go o coś zapytać. Boi się tego - tłumaczy. Pani Janina razem z synem w Krakowie bezpłatnie jeżdżą każdym autobusem miejskim, PKS-em, pociągiem i tramwajem.

Kobieta legitymuje się zaświadczeniem opiekuna osoby niepełnosprawnej II stopnia. Taki dokument nie jest jednak podstawą do ulg w Oświęcimiu, o czym pani Janina nie miała pojęcia. Została zatrzymana przez kontrolera. Dostała 160 zł mandatu. - Potraktowali mnie jak "gapowicza", który chce bezczelnie przejechać się za darmo - mówi rozżalona kobieta. - Nie stać mnie, żeby za każdym razem płacić kilka złotych za bilety. Dlaczego w naszym mieście jest inaczej?

Ulgi na bilety miejskiego przewoźnika ustalają radni. - MZK przynosi straty, dlatego musieliśmy ograniczyć ulgi - tłumaczy Elżbieta Kos, radna z Oświęcimia. - Górę wzięły względy ekonomiczne - dodaje.

Darmowe przejazdy w Oświęcimiu mają m.in. osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, niezdolne do samodzielnej egzystencji wraz z opie-kunem. Ulgowe mają m.in.: kom-batanci i osoby represjonowane (nie inwalidzi), emeryci i renciści oraz osoby bezrobotne.


Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto