Wrocławski Ośrodek Pamięć i Przyszłość rozpoczyna akcję zbierania pamiątek po Solidarności.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Szuka też byłych działaczy związku i innych wrocławskich organizacji i ruchów opozycyjnych z lat 80. Historycy ośrodka chcą rozpocząć kolekcjonowanie relacji uczestników i świadków wydarzeń. Za rok, w 30. rocznicę powstania Solidarności, Ośrodek Pamięć i Przyszłość zamierza przygotować specjalną wystawę.

Chętni do opowiedzenia swojej historii z czasów Solidarności mogli zgłaszać się wczoraj na specjalne stoisko ośrodka w historycznej VII Zajezdni MPK przy ul. Gra-biszyńskiej. To tutaj w sierpniu 1980 roku znajdowała się centrala wrocławskiego strajku, który wybuchł na wieść o wydarzeniach w Stoczni Gdańskiej.

Wczoraj, w 29. rocznicę porozumień sierpniowych, składane były kwiaty pod tablicą przy bramie VII Zajezdni MPK. - Byłem w tamtych czasach uczniem. Roznosiłem wiele ulotek, które brałem z zarządu regionu Solidarności na ówczesnym placu Czerwonym, a dziś placu Solidarności - opowiada Bogdan Lewandowski, jeden z pierwszych, który zgłosił się wczoraj w zajezdni do historyków z Ośrodka Pamięć i Przyszłość. - Chętnie opowiem o demonstracjach, walkach ulicznych z zomowcami w czasie stanu wojennego - zapowiada Lewandowski.

- I o tym, co działo się na wrocławskim placu Pereca, który w tamtych czasach wrocławianie nazywali "gazplacem" [od gazu łzawiącego używanego przez ZOMO - red.] - Relacje świadków i uczestników wydarzeń historycznych można już znaleźć na naszej stronie internetowej www.pamieciprzyszlosc.pl - zachęca rzecznik ośrodka Juliusz Woźny. - Mogą z nich korzystać dziennikarze i naukowcy. Na ogrodzeniu zajezdni przy Grabiszyńskiej można było wczoraj zobaczyć oryginalne transparenty z manifestacji z lat 80. Zostały wypożyczone przez Duszpasterstwo Ludzi Pracy z parafii św. Klemensa Dworzaka na alei Pracy, niedaleko VII Zajezdni MPK. - Jeśli Ośrodek Pamięć i Przyszłość wystąpi do nas, możemy przekazać im te transparenty, które pokazaliśmy i jeszcze inne, które leżą w naszych magazynach - mówi Michał Haniszewski, działacz Duszpasterstwa Ludzi Pracy. Na wczorajsze uroczystości przyniósł księgę pamiątkową duszpasterstwa. Wydrukował też 21 sierpniowych postula- tów robotników strajkujących w 1980 roku. - Będę je dawał notablom tu, na uroczystościach - zapowiada. - Część z tych postulatów do dziś nie spełniono.

Daj swą relację
Relacje uczestników i świadków ważnych wydarzeń historycznych wrocławski Ośrodek Pamięć i Przyszłość zbiera w ramach projektu "Świadkowie historii". Każdy, kto nie dotarł wczoraj do zajezdni, a chce złożyć swoje świadectwo, może skontaktować się z historykami ośrodka przy ul. Piaskowej 13, tel. 071-344-76-03.
- Jeśli ktoś nie może przyjść, my do niego przyjedziemy - zapowiada Juliusz Woźny.

Wiadomości Wrocław, Wydarzenia Wrocław

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!