Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ośrodek Adopcyjny i Centrum Pieczy Zastępczej

Robert Orzechowski
Warsztaty socjoterapeutyczne dla dzieci z rodzin zastępczych w Pieckach
Warsztaty socjoterapeutyczne dla dzieci z rodzin zastępczych w Pieckach Urząd Miasta w Łomży
Po 1 stycznia 2012r. nadal będzie funkcjonował, Ośrodek Adopcyjno- Opiekuńczy w Łomży, a jego organem prowadzącym będzie Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Zmiany w działalności ośrodków przewiduje nowa ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej z dn. 9 czerwca 2011r. Ośrodki, które przeprowadzają najmniej procedur adopcyjnych, po nowym roku przestaną istnieć. Łomżyński OAO będzie funkcjonował nadal, ale pod skrzydłami samorządu województwa. Trwają uzgodnienia dotyczące zasad prowadzenia ośrodka pod 1 stycznia oraz ewentualnego użyczenia czy wynajmu pomieszczeń.

Na bazie lokalowej i części kadry obecnego Ośrodka Miasto Łomża, uchwałą nr 119/XVI/11 Rady Miejskiej z dn. 26 października 2011r., utworzy Centrum Pieczy Zastępczej, które będzie kontynuowało prace Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Łomży w zakresie budowania, nadzorowania i wspierania systemu rodzinnej opieki zastępczej tj. ustawowe zadania organizatora pieczy zastępczej.

Centrum przejmie również dodatkowe zadania wynikające z ustawy, które są zadaniami gminy i które dotyczą pracy asystentów rodziny. -Nie wiąże się to z wydawaniem dodatkowych pieniędzy z budżetu miasta, ponieważ te zadania były realizowane przez istniejący obecnie OAO – wyjaśniała na sesji Rady Miejskiej Zastępca Prezydenta Łomży, Mirosława Kluczek. Miasto liczy na dobrą współpracę z Marszałkiem Województwa Podlaskiego w zakresie działalności Ośrodka Adopcyjnego. - Zależy nam, aby zadania związane z adopcją dzieci realizowane były na terenie Łomży równie skutecznie, jak czynił to nasz Ośrodek – mówiła Mirosława Kluczek.

Łomżyński Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy istnieje od 20 lat. Przez ten czas, przy jego pomocy, niemal 500 dzieci trafiło do adopcji, natomiast w ciągu ostatnich 10 lat 480 dzieci, zamiast do domów dziecka, trafiło do przeszkolonych przez tę placówkę rodzin zastępczych. - Gdy rozpoczynaliśmy działalność, w Łomży istniał dom dziecka na 120 osób, teraz w placówce przy ul. Rybaki jest zaledwie 24 dzieci – przyznaje dyrektor Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego, Bożena Jabłońska. Tylko w 2010 roku Ośrodek przeprowadził 30 procedur adopcyjnych zakończonych adopcją 45 dzieci.

Nowe przepisy przewidują, że od 1 stycznia 2012r. zadania związane z adopcją i opieką zastępczą zostaną rozdzielolne. W myśl nowej ustawy, pieczę zastępczą ma sprawować powiat, natomiast ośrodek adopcyjny, który zajmie się wyłącznie realizacją „procedur przysposobienia oraz przygotowania osób zgłaszających gotowość do przysposobienia dziecka”, prowadzić ma samorząd województwa lub podmiot, któremu samorząd zleci realizację tego zadania.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lomza.naszemiasto.pl Nasze Miasto