Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opera Wrocławska: prawykonanie dzieła "Pięć śpiewów z klatki" już w niedzielę (12 października)

Małgorzata Matuszewska
Opera Wrocławska w ramach 4. Festiwalu Opery Współczesnej i Światowych Dni Muzyki ma dziś (12 października) w programie niezwykłe wydarzenie. To prawykonanie dzieła "Pięć śpiewów z klatki".

Opera Wrocławska zamówiła utwór wokalno-instrumentalny na mezzosopran, baryton, recytatora, orkiestrę symfoniczną i elektronikę u młodego, uznanego na świecie kompozytora, Prasquala (to artystyczny pseudonim Tomasza Praszczałka, znakomitego polskiego kompozytora, którego operę kameralną Ester Opera Wrocławska wystawiła kilka lat temu).
Pięć śpiewów z klatki złoży się z wierszy Tadeusza Różewicza (także w tłumaczeniu Karla Dedeciusa) i muzyki Prasquala.
– Zainteresował mnie temat śmierci w twórczości Tadeusza Różewicza – tłumaczy Prasqual. – Śmierć w naszej kulturze jest spychana na margines, żyjemy, jakby jej nie było, a jest czymś naturalnym – dodaje.

Opera Wrocławska – ze słów Różewicza i epitafium na nagrobku

Kompozytor, w Pięciu śpiewach z klatki (tytuł pochodzi z wiersza Tadeusza Różewicza), rozstawi muzyków nie tylko na scenie, ale także na widowni opery, tworząc oryginalną przestrzeń akustyczną.
– Słowa Tadeusza Różewicza, to: krok w klatce w tę i z powrotem, bez spojrzenia na zewnątrz – cytuje Prasqual. Kompozytor dostał zgodę Tadeusza Różewicza. Pierwsza rozmowa o Pięciu śpiewach... odbyła się osiem lat temu, na początku miał powstać utwór na głos z fortepianem. Kompozytor pisał utwór przez rok. Inspiracją stały się także słowa anonimowego autora zamieszczone na nagrobku zmarłego dziecka. – Za wcześnie, córeczko, za wcześnie, napisał rodzic na nagrobku. To proste i mocne słowa – twierdzi Prasqual.
Ewa Michnik, dyrektor Opery Wrocławskiej i dyrektor artystyczny Światowych Dni Muzyki, dodaje: – Do tego tematu podchodziło wielu kompozytorów, po pierwszych rozmowach Tadeusz Różewicz nie zgadzał się na wykorzystanie swoich tekstów. Spodobało mu się podejście do tematu Prasquala – tłumaczy.
Wystąpią: Jadwiga Postrożna (mezzosopran), Mariusz Godlewski (baryton), Jerzy Trela (recytator). Orkiestrą Opery Wrocławskiej dyrygować będzie Tomasz Szreder. Opera Wrocławska zaprasza na premierę w niedzielę (12 października) o godz. 17. Bilety kosztują 20-200 zł.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto