18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oparzenia – jak leczyć?

abcZdrowie.pl
Oparzenia mogą przytrafić się każdemu z nas. Dowiedz się, co robić, gdy w wyniku działania wysokiej temperatury skóra jest poparzona.

Czasami wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do oparzenia skóry. Gdy temperatura oddziałująca na skórę jest bardzo wysoka, uszkodzeniu ulec może nie tylko sama skóra, ale także tkanki położone głębiej. W zależności od stopnia oparzenia, jego objawy mogą mieć różną postać – od zaczerwienienia skóry, przez pęcherze z płynem surowiczym, po strupy w miejscu obumarłych tkanek. Jak wygląda leczenie oparzeń skóry?

Pierwsza pomoc w oparzeniach

Każde oparzenie ma swoją przyczynę i to ona powinna stanowić punkt wyjściowy podczas udzielania pomocy poszkodowanemu. Jeśli skóra piecze i jest zaczerwieniona po kąpieli słonecznej, postępowanie jest proste – należy aplikować na jej powierzchnię kremy zawierające d-panthenol, które łagodzą podrażnienia i poprawiają stan skóry. Konieczne jest również unikanie ekspozycji ciała na promienie słoneczne i kosmetyki zawierające alkohol oraz inne substancje drażniące.

Jeżeli oparzenie jest wynikiem kontaktu ze związkami chemicznymi, takimi jak substancje zasadowe lub kwasy, pierwszym krokiem jest usunięcie ich z powierzchni skóry. W przypadku poparzenia ogniem lub gorącym płynem, powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Płomień należy możliwie szybko ugasić, ale w żadnym wypadku nie wolno zdejmować odzieży z ciała osoby poszkodowanej. Tkanina mogła przykleić się do jej ciała, a nagłe jej zerwanie może spowodować poważne uszkodzenia tkanek skóry. Powinniśmy ograniczyć się do polewania skóry zimną wodą i błyskawicznego wezwania karetki.

Jakich błędów unikać przy oparzeniach skóry?

Brak znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy sprawia, że nierzadko tracimy głowę, mając styczność z osobą poszkodowaną w wypadku. Działamy niemal na oślep, gorączkowo przypominając sobie wskazówki, o których słyszeliśmy w radiu lub telewizji. Niestety, bywa to początkiem poważnych problemów – czasami zamiast pomóc, dodatkowo pogarszamy stan osoby, której usiłujemy pomóc.

O czym pamiętać, udzielając pierwszej pomocy oparzonej osobie?

- Nie smaruj oparzonego miejsca zawartością surowego jaja, tłuszczem lub kremem nawilżającym – substancje te mogą spowodować stan zapalny i zakażenie skóry.

- Nie przebijaj pęcherzy z płynem surowiczym – takie działanie na pewno nie przyspieszy procesu gojenia, może natomiast doprowadzić do zakażenia tkanek skóry.

- Zimne okłady należy stosować do momentu ustąpienia dolegliwości bólowych, czyli przez maksymalnie pół godziny. Do tego czasu ratownicy medyczni powinni się już pojawić i przejąć opiekę nad osobą poszkodowaną.

- W przypadku ran w obrębie jamy ustnej oparzonej osoby możemy ostrożnie podać jej kostkę lodu lub pomóc w płukaniu gardła za pomocą zimnej wody.

Pomoc medyczna w oparzeniach

Gdy osoba, która doznała oparzenia trafia do szpitala, pierwszym elementem udzielanej pomocy jest chłodzenie poparzonej skóry, odkażenie jej (doskonale sprawdza się tu woda utleniona), złagodzenie dolegliwości bólowych środkami farmakologicznymi i opatrzenie skóry. Takie postępowanie sprawdza się przy niezbyt głębokich oparzeniach. Jeśli jednak pacjent ma zarówno głębokie, jak i rozległe zmiany na skórze powstałe na skutek poparzenia, konieczny może być przeszczep skóry. W skrajnych przypadkach zapada decyzja o amputacji.

„Pamiątką” po oparzeniach są blizny. Gdy znajdują się w widocznym miejscu, wyraźnie szpecą twarz lub są źródłem poważnych kompleksów, można usunąć je w trakcie operacji plastycznej. Zabieg nie jest skomplikowany, a jego efekty w dużej mierze zależą od rozległości blizn.

Leczenie oparzeń bywa złożonym i długotrwałym procesem. Wiedza na temat udzielania pomocy w oparzeniach może wydawać się nam zbędna, pamiętajmy jednak, że ofiarą poparzenia może paść bliska nam osoba – dziecko, partner, rodzic – wówczas znajomość podstaw jest na wagę złota.

Partnerem serwisu jest

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto