Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogród Japoński w obiektywie

wwldi
wwldi
Są miejsca w których panuje cisza i spokój, a krajobraz pozwala oderwać się od wielkomiejskiego hałasu. Jednym z nich jest niewątpliwie wrocławski Ogród Japoński.

Ogród Japoński jest zlokalizowany we wrocławskim Parku Szczytnickim. Został założony w 1913 z okazji wystawy sztuki ogrodowej. Autorami pomysłu byli hrabia Fritz von Hochberg i ogrodnik Markich Aral z Tokio. Po zakończeniu wystawy ogród został zlikwidowany. Część wypożyczonych eksponatów wróciła do właścicieli, a tymczasowe i prowizoryczne konstrukcje zostały rozebrane.

Dopiero w 1993 roku rozpoczęto prace rewaloryzacyjne ogrodu. Zachowane stawy, ścieżki spacerowe i pagórkowaty krajobraz pozwoliły odtworzyć, a nawet udoskonalić ogród. Przeprowadzona analiza roślin i drzew wykazała, że jest ich około 26 gatunków i co więcej naturalnie występują one wyłącznie na terenie Japonii.

Dzięki nawiązanej w 1994 roku współpracy z japońskimi specjalistami przedsięwzięcie odtworzenia ogrodu powiodło się. Obecnie ogród spełnia wymogi japońskiej sztuki ogrodowej i jest odwiedzany przez wielu miłośników i turystów. Podczas jego odrestaurowywania stworzono dwie kaskady wodne, które nadają mu niezwykle malowniczy charakter.

W północnej części ogrodu mieści się żeńska kaskada wodna (Onna-Daki). Woda z tej kaskady spływa łagodnie i powoli w kierunku południowym do stawu. Kaskadę męską (Otoko-Daki) zlokalizowano w taki sposób, by woda spływała gwałtownie, tworząc kurtynę wodną, która następnie łączy się w stawie z wodą kaskady żeńskiej.

Do ogrodu prowadzi brama wejściowa (Sukiya-Mon), z której kamienną ścieżką dojdziemy do drewnianego mostku nad stawem (Yuweoono-Bash). Na środku mostka widokowego znajduje się zadaszony drewniany pawilon.

Ścieżki spacerowe biegną wokół stawu i prowadzą do miejsc, w których warto się zatrzymać i odpocząć. Cisza i wspaniałe rośliny wzbogacają wrażenia odwiedzających i pozwalają na chwilę zadumy oraz rozmyślań. To znakomita okazja do ucieczki przed codziennością.

Przy bramie głównej i w kilku innych miejscach stoją kamienne misy do obmywania rąk (Tsukuba). Na wyspie i w kilku innych punktach Ogrodu ustawiono oryginalne japońskie latarnie kamienne (Tourou i Kasuga).

Ogród Japoński jest często odwiedzany przez nowożeńców, którzy pozują do pamiątkowych zdjęć ślubnych. Jest to jednak miejsce, które przypadnie do gustu każdemu, bez względu na stan cywilny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto