Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O alergiach w Akademii Zdrowia. Przyjdź dziś na spotkanie

Agata Grzelińska
Paweł Relikowski
Atopowe zapalenie skóry - problem nie tylko wieku dziecięcego. Jak uchronić się przed alergią? Na spotkanie zapraszamy z aktualnym numerem Gazety Wrocławskiej - wtedy otrzymają Państwo bezpłatne zaproszenie.

Na lutowe spotkanie w ramach Wrocławskiej Akademii Zdrowia zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematem alergii, a szczególnie atopowego zapalenia skóry, które jest bardzo powszechnym schorzeniem dotykającym głównie dzieci. Wiedzą o nich podzielą się dr Tomasz Kołodziej, dermatolog z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii oraz alergolog i pediatra Irena Kagan-Grzesiak.

Na spotkanie zapraszamy w poniedziałek, 29 lutego, do klubu Creator Strefa Spotkań przy ul. Szybowcowej 23 we Wrocławiu (godz. 18).

Atopowe zapalenie skóry
Atopowe zapalenie skóry to choroba, która rozpoczyna się w dzieciństwie i może trwać przez całe życie, choć często ustępuje po 4. roku życia. Polecamy więc lutowe spotkanie w ramach Wrocławskiej Akademii Zdrowia rodzicom i dziadkom małych alergików.

Kto powinien być szczególnie zainteresowany tematem?
- Atopowe zapalenie skóry na ogół pojawia się u dzieci w pierwszym roku życia, najczęściej w rodzinach, w których już jedno z rodziców ma rozpoznaną alergię - mówi alergolog i pediatra Irena Kagan-Grzesiak. - W pierwszym roku życia tzw. marsz alergiczny rozpoczyna się od zmian skórnych.

Przy czym trzeba pamiętać, że nie każda zmiana na skórze malutkiego dziecka to atopowe zapalenie skóry. Jak podkreśla pani doktor, skóra małego dziecka często jest niedojrzała.

- Dziecko ma słabą ochronę naskórkową, dlatego jego skóra schnie. Tym bardziej że w polskich domach jest na ogół za ciepło, powyżej 20 stopni Celsjusza - zauważa Irena Kagan-Grzesiak. - Skóra wysycha, swędzi i choruje. Tymczasem właściwa temperatura do wychowywania małego dziecka to 19-20 stopni. Do tego odpowiednia wilgotność - między 40 a 60 procent.

Ważne jest też, by woda była niezbyt twarda. Atopowe zapalenie skóry często jest mylone z łojotokowym niemowlęcym zapaleniem skóry.

U dzieci, które cierpią na alergie, około 3. roku życia pojawiają się inne objawy. - Zaczynają się wtedy problemy oskrzelowe. Pojawia się kaszel po wysiłku, tzw. obturacyjne zapalenia oskrzeli, które przebiegają bez gorączki #- mówi dr Kagan-Grzesiak. - Jeżeli dziecko długo kaszle, ma zmiany osłuchowe, kaszle po wysiłku fizycznym i miało wcześniej problemy skórne, a do tego jest z rodziny alergicznej, to w 80 procentach przypadków stwierdza się wczesnodziecięcą astmę oskrzelową.Pocieszający jest fakt, że chorobę tę można skutecznie leczyć.

Jeśli chodzi o alergie pokarmowe, to dzieci najczęściej uczulają mleko i białko jajek, cytrusy oraz konserwanty, aromaty i barwniki spożywcze. - Mleko krowie nie jest dobrym pokarmem ani dla dziecka, ani dla matki - mówi dr Kagan-Grzesiak. - W zamian polecam jogurt naturalny i twaróg oraz żółtko, a nie białko jaja.

Alergia pokarmowa u małych dzieci objawia się śluzem i krwią w stolcu, silnymi kolkami i zmianami skórnymi.

Kiedy testy?
Panuje przekonanie, że małym dzieciom i osobom w starszym wieku nie warto robić testów alergicznych. - Nieprawda. Robię testy nawet czteromiesięcznym dzieciom i jeśli cierpią na alergię, testy pokazują to wyraźnie - mówi lekarka.

Jak powinna się odżywiać mama karmiąca małego alergika? Na to i inne pytania odpowiedzi dr Kagan-Grzesiak udzieli podczas Wrocławskiej Akademii Zdrowia.

Odbierz zaproszenie
Aby dostać bezpłatne zaproszenie, wystarczy z dzisiejszą Gazetą Wrocławską przyjść bezpośrednio do Creatora Strefy Spotkań przy ul. Szybowcowej 23 przed 18:00 i odebrać zaproszenie, pokazując gazetę. Na uczestników spotkania czekają nagrody, m.in. karnety do kriokomory.


Czym jest trądzik różowaty i jakie są jego stadia?

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Do czego może doprowadzić nieleczenie trądziku różowatego?

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto