Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe, sensacyjne odkrycie pod Wałbrzychem. Tym razem w gminie Walim

Artur Szałkowski
Po ujawnieniu sprawy „złotego pociągu” Walim był brany pod uwagę jako miejsce jego ukrycia. Mówiło się o wzgórzu, do którego wiodło torowisko od nieistniejącej już stacji kolejowej oraz obetonowanej skarpie przy dworcu w Jugowicach
Po ujawnieniu sprawy „złotego pociągu” Walim był brany pod uwagę jako miejsce jego ukrycia. Mówiło się o wzgórzu, do którego wiodło torowisko od nieistniejącej już stacji kolejowej oraz obetonowanej skarpie przy dworcu w Jugowicach Dariusz Gdesz
Nowe, sensacyjne odkrycie pod Wałbrzychem. Słynny „złoty pociąg” może okazać się wierzchołkiem góry lodowej. Ustaliliśmy, że w Walimiu odkryto wielki niemiecki tunel.

Nowe, sensacyjne odkrycie pod Wałbrzychem. Gdy przed kilkoma tygodniami Polska usłyszała o „złotym pociągu”, znawcy historii regionu mówili o dwóch możliwych lokalizacjach. Jedną miały być okolice 65. km linii kolejowej nr 274 z Wrocławia do Wałbrzycha, gdzie według obecnych ustaleń pociąg został zakopany. Drugą - wzgórze w Walimiu, przylegające do nieistniejącej już stacji kolejowej. Na niemieckiej mapie z 1926 r. zaznaczone jest torowisko biegnące w kierunku wzgórza. Według naszych nieoficjalnych informacji, również tam miano dokonać odkrycia. Nasi informatorzy twierdzą, że natrafiono tam na duży obiekt, prawdopodobnie tunel, którego długość może przekraczać nawet 2 km. Jak się dowiedzieliśmy, w Walimiu poza wzgórzem obok byłej stacji kolejowej, dokonano także odkrycia podziemnego obiektu niedaleko Włodarza.

– Sprawy nie komentuję – mówi Adam Hausman, wójt Walimia. – Mogę tylko powiedzieć, że jako gmina mamy doświadczenie związane z docieraniem do obiektów podziemnych. Przed dwoma laty dokopaliśmy się do sztolni na górze Soboń.

Z naszych informacji wynika, że jeśli odkrycie w Walimiu zostanie potwierdzone, to władze gminy nie zamierzają wzorować się na Wałbrzychu, którego władze przekazały sprawę „złotego pociągu” do trzech ministerstw, wojewody i wojska. Walim chce sam dotrzeć do obiektu po uzyskaniu wszystkich stosownych zezwoleń oraz sięgając po wsparcie specjalistów, np. saperów.

– Kilka dni temu telefonowali do mnie przedstawiciele gminy Walim i mówili, że mają dokumenty dotyczące jakiegoś znaleziska – mówi Marek Kowalski, archeolog z wałbrzyskiego oddziału Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. – Szczegółów jeszcze nie znam.

Według naszych nieoficjalnych informacji, w przynajmniej jedno odkrycie na terenie Walimia mieli być zaangażowani Andreas Richter i Piotr Koper. To osoby, które złożyły oficjalne zawiadomienia o odkryciu „złotego pociągu”, najpierw w Starostwie Powiatowym w Wałbrzychu, a później w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu. Odkrycia w Walimiu ma dotyczyć zdjęcie georadarowe opublikowane na stronie internetowej firmy obu znalazców, które przez wiele mediów było mylnie traktowane jako zdjęcie „złotego pociągu”. W rozmowie z nami Piotr Koper tak odpowiedział na pytanie dotyczące zdjęcia (cały wywiad w Panoramie Wałbrzyskiej z 7 września).

Po tym jak oficjalnie dowiedzieliśmy się kim są znalazcy „złotego pociągu” nie tylko polskie, ale również zagraniczne media zaczęły publikować zdjęcie georadarowe, które jest dostępne na stronie waszej firmy. Z opisu wynika, że jest to szyb o głębokości około 50 metrów. Skoro tak, to moim zdaniem nie może dotyczyć „złotego pociągu”, bo musiałby zostać w nim ulokowany pionowo.
– Potwierdzam, że zdjęcie, o którym pan wspomniał nie dotyczy „złotego pociągu”. Mogę tylko ujawnić, że dotyczy innego odkrycia, którego skala może dorównać „złotemu pociągowi”. to wszystko co mogę obecnie powiedzieć na ten temat.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto