Matematycy rozwiążą zadania i nasze problemy. We Wrocławiu są już studenci z całej Europy. Jak wygrać wyścig kolarski w możliwie najkrótszym czasie? Jak poprawić efektywność testów na alergię, by pacjent był narażony ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Matematycy rozwiążą zadania i nasze problemy. We Wrocławiu są już studenci z całej Europy.
Jak wygrać wyścig kolarski w możliwie najkrótszym czasie? Jak poprawić efektywność testów na alergię, by pacjent był narażony na minimalną liczbę ukłuć? Jak połączyć rurę o przekroju prostokątnym z rurą o przekroju okrągłym? Odpowiedzi na te pytania będą szukać od dziś najlepsi studenci matematyki z najlepszych uczelni w Europie. Ta matematyczna elita do pracy zabiera się dzisiaj, na Politechnice Wrocławskiej.


- Jest ich ponad 60. Z Oksfordu, Drezna, Kaiserslautern czy Trondheim. Wczoraj przyjechali do Wrocławia, by wziąć udział w Tygodniu Modelowania Matematycznego ECMI (European Consortium for Mathematics in Industry). 23. edycja słynnych w Europie warsztatów po raz pierwszy odbywa się w Polsce. Gospodarzem, po takich ośrodkach akademickich, jak Oksford, Mediolan czy Eindhoven, jest tym razem Wrocław. Program ECMI realizuje w sumie 20 europejskich uczelni. Na Politechnice Wrocławskiej od dwóch lat w ramach programu "Mathematics for Industry" prowadzone są studia magisterskie (po angielsku), przygotowujące matematyków do pracy w przemyśle.
- Studenci będą pracować w 11 grupach. Podstawowym i głównym celem warsztatów jest rozwijanie kreatywności, współpracy i wypracowywanie ścieżek, którymi matematyka powinna wchodzić do przemysłu - mówi prof. Wojciech Okrasiński, członek Komitetu Edukacyjnego ECMI. A prof. Aleksander Weron, który prof. Okrasińskiego kilka lat temu zaprosił na Politechnikę, podkreśla, że w rankingu przygotowanym w 2009 roku przez amerykański portal CareerCast.com, zajmujący się badaniem rynku pracy, w klasyfikacji 200 najbardziej satysfakcjonujących zawodów, również ze względu na zarobki, na pierwszym miejscu znaleźli się... matematycy.

- Za nimi są statystycy, aktuariusze, biolodzy, informatycy, analitycy komputerowi, a na siódmym i ósmym historycy i socjologowie. Średnią roczną płacę matematyka w USA oszacowano na 94 tys. dolarów, wyżej od średnich przychodów lekarzy! - mówi prof. Weron, dyrektor Centrum im. Hugona Steinhausa na Politechnice.

- Wszystkim nam zależy na zwiększeniu konkurencyjności gospodarki. A to nie jest możliwe bez pomocy matematyków - nie kryje prof. Okrasiński, który przypomina, że to właśnie oni opatentowali m.in. popularne odtwarzacze muzyki MP3. - We Wrocławiu studenci będą szukać matematycznych rozwiązań dla problemów, jakie niesie przemysł, a więc pragmatyczna rzeczywistość. A my, kadra akademicka, będziemy zastanawiać się, jak ich kształcić, by europejski przemysł rozwijał się dynamiczniej.
Wrocławskie warsztaty matematyczne zakończą się 2 sierpnia prezentacjami studenckimi.

Wiadomości Wrocław, Wydarzenia Wrocław

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!