Na polskich drogach codziennie ginie 15 osób, w Niemczech tylko 2. Według założeń programu "Drogi zaufania", liczba śmiertelnych ofiar na drogach powinna spaść o 75 proc.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, policji, straży pożarnej i Inspektoratu Transportu Drogowego połączyli siły, żeby promować bezpieczeństwo na polskich drogach. W akcji wezmą udział także kierowcy.

- Weekend bez ofiar będzie obywać się w dniach 6-8 sierpnia 2010 - mówi Aleksandra Uchman z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - To pierwsze przedsięwzięcie na taką skalę. Chcemy sprawdzić, o ile zmniejszy się liczba wypadków i ofiar.

Przedsięwzięcie ma kształtować właściwe postawy w ruchu drogowym. W ramach eksperymentu uruchomiony zostanie system, dzięki któremu poprzez SMS-a dowiemy się o ruchu na drogach w wybranym województwie. Ponadto kierowcy będą mogli nakleić specjalne znaczki, których dystrybucją zajmie się prasa codzienna, policja i stacje benzynowe.

- Na naklejkach znajdą się trzy hasła: "prowadzisz [się] bezpiecznie?", "nie punktuję na drodze!" i "wyprzedzaj myśleniem" - mówi Aleksandra Uchman.

Częścią akcji jest również symulacja karambolu ponad 20 samochodów, która odbędzie się 7 sierpnia przed południem w Strykowie na autostradzie A2. Wszystko po to, żeby poćwiczyć umiejętności współdziałania służb ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

Organizatorzy przygotowali także pikniki, które odbędą się w Łodzi, Kołobrzegu i Warszawie.
- Na piknikach będzie można spróbować swych sił na symulatorze jazdy, ratownicy medyczni będą uczyć zasad pierwszej pomocy, a psycholodzy transportu powiedzą, jak opanować stres i zachować zimną krew w chwili wypadku - opowiada Uchman.

Więcej o akcji przeczytasz na jej oficjalnej weekend bez ofiar.


Czytaj też:

Wiadomości Wrocław, Wydarzenia Wrocław

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!