Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najbardziej znane danie kuchni japońskiej - czy sushi jest zdrowe?

Kamil Wołoszyn
Składniki zawarte w sushi ochronią przed chorobami i poprawią samopoczucie
Składniki zawarte w sushi ochronią przed chorobami i poprawią samopoczucie Polskapresse
Z dietetykiem Andrzejem Wiklińskim rozmawia Kamil Wołoszyn.

DOLNOŚLĄSKI SMAK - przepisy, porady

Co kryje w sobie najbardziej znane danie kuchni japońskiej - sushi?
Sushi składa się przede wszystkim z surowej ryby, owoców morza, ryżu, jajek oraz grzybów. W zależności od sposobu przygotowania może być zwinięte w wodorosty, formowane w dłoniach lub rozsypane w miseczce. Do tego dania zawsze podawany jest sos sojowy, japoński chrzan wasabi oraz marynowany imbir. Ten ostatni dodatek ma za zadanie oczyszczać kubki smakowe i sprawiać, że smak kolejnego kawałka sushi będzie bardziej wyrazisty.

Czy sushi jest zdrowe? Jakie działanie na organizm mają składniki, z którego jest przygotowywane?
Ryby, z których przygotowywana jest potrawa, bogate są w kwasy omega-3 i nie zawierają cholesterolu. Dzięki temu obniżają ciśnienie krwi i poprawiają poziom glukozy u osób z cukrzycą. Dodatkowo sushi jest dobrym źródłem magnezu, jodu, potasu, cynku, fosforu, wapnia i żelaza.

Czytaj też: Jak sprawić, by drink był atrakcyjny

Jakie są przeciwwskazania do spożywania tej potrawy? Czy każdy może jeść sushi?
Niestety, nie. Jego nadmierna ilość w diecie może niebezpiecznie podnieść stężenie rtęci w organizmie, co może spowodować uszkodzenie nerek, układu nerwowego oraz stany zapalne. Do takich przypadków jednak dochodzi niezwykle rzadko.

Czy surowa ryba i ryż są powodem długowieczności Japończyków?
Jednym z elementów mających wpływ na ich kondycję fizyczną - na pewno. Dieta mieszkańców tego kraju opiera się na spożywaniu dużej ilości białka oraz potraw bogatych w witaminy oraz mikroelementy. Ryby, warzywa i owoce zawarte w sushi sprawiają, że organizm staje się odporniejszy i lepiej radzi sobie z bakteriami i toksynami.

Zobacz też: Jedzenie pałeczkami. Jak jeść pałeczkami? (FILM)
______________________________________
UWAGA!
W każdym numerze papierowego wydania serwisu naszemiasto.pl (który w każdy poniedziałek i czwartek możecie bezpłatnie otrzymać na ulicach Wrocławia) podajemy przepisy naszych internautów na pyszny "Wrocławski obiadek". Jeśli gotowanie jest także Waszą pasją, a rodzina i znajomi zajadają się przygotowywanymi przez Was potrawami, podzielcie się z nami jednym ze swoich przepisów!

Przepis wyślijcie na adres [email protected] w tytule wpisując "Wrocławski obiadek". W treści maila należy - oprócz imienia i nazwiska - podać także dane kontaktowe (adres - do wiadomości redakcji) oraz umieścić listę składników i opis przygotowania potrawy. Do przepisu należy dołączyć zdjęcie przygotowanego przez Was "obiadku".

Autorów przepisów, które zostaną wydrukowane w papierowym wydaniu serwisu naszemiasto.pl, będziemy nagradzać książkami kucharskimi.

Uwaga! Wysyłając przepis oświadczasz, że jesteś jego autorem i zgadzasz się na jego publikację w serwisie naszemiasto.pl!

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto