Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Rynek w butach na wysokim obcasie? Jeszcze w tym roku ma ruszyć budowa "szpilkostrady"

Weronika Skupin
Kostka pojawi się najpierw na wschodniej pierzei, następnie na północnej, południowej i zachodniej
Kostka pojawi się najpierw na wschodniej pierzei, następnie na północnej, południowej i zachodniej Janusz Wójtowicz
Wrocławski Rynek idzie do remontu. Jeszcze w tym roku zacznie tu powstawać tak zwana szpilkostrada. W urzędzie mówią, że pas z granitowej kostki szerokości sześciu metrów, który obiegnie Rynek dookoła, ma służyć zwłaszcza niepełnosprawnym czy też matkom z wózkiem, ale panie chodzące na wysokim obcasie z pewnością także poczują różnicę. Prace, za które trzeba będzie zapłacić ponad 2 mln zł, potrwają około roku.

Z pomysłem wyrównania powierzchni na pasie wokół Rynku wystąpił w 2010 roku Bartłomiej Skrzyński, miejski rzecznik ds. osób niepełnosprawnych. Koła wózków często grzęzną tam między kostkami. Pomysł jednak szybko ochrzczono szpilkostradą, bo problem w Rynku mają też panie chodzące na wysokim obcasie.

Właśnie ogłoszono przetarg na budowę szpilkostrady, choć nie jest to nazwa oficjalna. W miejskich dokumentach to po prostu przebudowa nawierzchni Rynku w celu dostosowania dla niepełnosprawnych. Pas z kostki granitowej (cięto-łupanej) powstanie na szerokości sześciu metrów wokół Rynku w odległości około 10 metrów od frontów kamienic. Ze szpilkostrady będzie można wejść od razu do ogródków letnich. Szacowany koszt prac to ponad 2 mln zł. Termin zgłaszania ofert mija 29 sierpnia.

Pierwszy etap prac to wyłożenie nową kostką odcinka wschodniego od ul. Świdnickiej do ul. Kurzy Targ. Ten fragment ma być gotowy do 10 listopada 2014 roku, gdyż już 11 listopada zacznie się rozkładać jarmark bożonarodzeniowy. Pozostałe fragmenty powstaną w przyszłym roku.

Ostateczny projekt skonsultowano z plastyk miejską, miejską konserwator zabytków i wydziałem architektury urzędu miejskiego. Kostka znajdująca się na Rynku nie jest zabytkowa. Została tam położona podczas remontu trwającego od 1996 roku, gotowa była na Kongres Eucharystyczny w 1997 roku.

Głównie dla wózków, nie dla szpilek
Jak dodaje Skrzyński, choć nowa kostka ma pomóc głównie niepełnosprawnym na wózkach, skorzystają też mamy i ich pociechy. Kółka wózków dla dzieci także grzęzną między kostkami. Problem mają także osoby poruszające się o kulach czy z laską. Dopiero w ostatniej kolejności myślano o paniach w butach na wysokim obcasie.

– Ktoś mógłby pomyśleć, że ogłaszamy przetarg na wybieg dla modelek, ale szpilkostrada to jedynie termin roboczy. Nawierzchnia ma służyć niepełnosprawnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto