Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Pana Tadeusza: spotkanie autorskie z Joanną Majewską

MIS
materiały prasowe
Wydawnictwo Ossolineum i Muzeum Pana Tadeusza zapraszają na spotkanie autorskie z Joanną Majewską.

Spotkanie poświęcone książce "Demon ruchu, duch czasu, widma miejsc. Fantastyczny Grabiński i jego świat" zacznie się w środę (13 czerwca) o godz. 17 w Muzeum Pana Tadeusza (Rynek 6). O twórczości i biografii lwowskiego fantasty, początkach współczesnej noweli gotyckiej oraz znaczeniu Grabińskiego dla literatury polskiej rozmawiać będą: autorka tomu Joanna Majewska, prozaik i tłumacz Maciej Płaza oraz znawca kultury popularnej Robert Dudziński.

Kiedy w mroźną sobotę 26 lutego 1887 roku w Kamionce Strumiłowej przyszedł na świat Stefan Grabiński, nie wydarzyło się nic niezwykłego. Narodzinom polskiego fantasty nie towarzyszyły żadne nadzwyczajne fenomeny. W lutym tego roku można było co prawda zaobserwować częściowe zaćmienie Księżyca, ale nastąpiło ono osiemnaście dni wcześniej i było widzialne tylko „w Ameryce, na Oceanie Wielkim, w Australii i na wschodnich wybrzeżach Azji”. […] Tymczasem jeden z ostatnich dni lutego upłynął najzupełniej zwyczajnie i pewnie nie zapisałby się wcale w świadomości potomnych, gdyby nie fakt narodzin przyszłego autora Demona ruchu. (fragment)

Rozmowa z udziałem Joanny Majewskiej i Macieja Płazy poprowadzi Robert Dudziński. Oto uczestnicy spotkania:
Joanna Majewska – doktor nauk humanistycznych, absolwentka Wydziału Polonistyki UW i l’UFR d’Études slaves de la Faculté des Lettres de Sorbonne Université. Adiunkt w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, gdzie prowadzi zajęcia z literatury powszechnej, klasyki dramatu i analizy przekładu literackiego. Interesuje się zapomnianymi obszarami europejskiego modernizmu oraz kulturowymi konsekwencjami kryzysu teoriopoznawczego przełomu XIX i XX wieku. Autorka tekstów na temat Huysmansa, de Maupassanta, Prusa, Reymonta, Żeromskiego i wiktoriańskiej literatury grozy.
Maciej Płaza – prozaik i tłumacz. Autor dwóch książek: zbioru opowiadań Skoruń (2016) i powieści Robinson w Bolechowie (2017). Nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” 2016. Laureat Nagrody Literackiej Gdynia 2016 oraz Nagrody Fundacji im. Kościelskich za tom debiutancki. Przekładał twórczość autorów takich jak: Kenneth Grahame, Mark Helprin, Fredric Jameson, H.P. Lovecraft, Mary Shelley, Christos Tsiolkas i.in. W 2012 roku otrzymał Nagrodę „Literatury na Świecie” w kategorii Nowa Twarz za przekład wyboru opowiadań H.P. Lovecrafta Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści. Doktor humanistyki.
Robert Dudziński – znawca kultury popularnej, kultury masowej PRL-u i III RP, genologii oraz ludologii. Doktorant w Instytucie Filologii Polskiej UWr, w 2014 roku obronił pracę magisterską pt. Produkcje sensacyjno-kryminalne Telewizji Polskiej w latach 1965–1989, za którą otrzymał wyróżnienie w I konkursie im. Mieczysława F. Rakowskiego na najlepszą pracę magisterską z historii PRL, organizowanym przez tygodnik „Polityka”. Członek Stowarzyszenia Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej „Trickster”. Publikował w „Kulturze Popularnej”, „Literaturze i Kulturze Popularnej” oraz w tomach zbiorowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto