Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Narodowe Wrocław: Kompozycje Alfreda Lenicy (ZOBACZ)

Hanna Wieczorek
Muzeum Narodowe Wrocław zaprasza na wystawę "Alfred Lenica".

Muzeum Narodowe Wrocław organizuje wernisaż ekspozycji w niedzielę (31 sierpnia).
Alfred Lenica był z wykształcenia muzykiem – skrzypkiem – jednak świat zna go, jako ikonę polskiego taszyzmu, czyli kierunku w malarstwie abstrakcyjnym, który powstał tuż po II wojnie światowej w Europie. I faktycznie Lenica już w 1949 roku namalował pierwszy w Polsce taszystowski obraz – Farby w ruch.
Muzeum Narodowe Wrocław nie pokaże tego obrazu na wystawie. Alfred Lenica na kilka lat oficjalnie przerwał swoje eksperymenty z abstrakcjonizmem. Tak, jak wielu innych twórców na przełomie lat 40. i 50. XX wieku, włączył się w nurt socrealizmu. W tym czasie powstały takie jego prace, jak: Młody Bierut wśród robotników, Pstrowski i towarzysze, Przyjęcie do partii, Czerwony plakat. Jednak nawet wówczas malował do szuflady kompozycje abstrakcyjne.
Ten trening przydał mu się kilka lat później, kiedy w drugiej połowie lat 50. zaczął tworzyć wielkoformatowe obrazy olejne takie, jak Plamy na niebie i ziemi, Po deszczu, Zatrucie Farbą, Ślady religii, Jutrzenka. Malował je zresztą do połowy lat 70. Jak podkreślają twórcy wystawy, to właśnie te dzieła uczyniły z Lenicy ikonę malarstwa taszystowskiego w Polsce i otworzyły mu drogę do kariery poza granicami kraju.
– Są to piękne kompozycje barwne o niezwykłej różnorodności form, wysmakowanych tonacjach kolorystycznych i wyrafinowanych kształtach, poetyckie – odwołujące się do literackich skojarzeń i gry wyobraźni – wyjaśnia Beata Gawrońska-Oramus, autorka katalogu do wystawy.
Muzeum Narodowe Wrocław zaprezentuje prawie 200 prac Lenicy pochodzących z prywatnej kolekcji. W tym najbardziej znane wielkoformatowe kompozycje olejne malarza, ale także niepokazywane wcześniej akwarele, gwasze, rysunki i kompozycje abstrakcyjne malowane do szuflady w okresie socrealizmu.
Piotr Oszczanowski, dyrektor muzeum, dodaje, że wystawa obejmuje prace olejne i wykonane na papierze, reprezentujące rozwój całej twórczości Lenicy: wcześnie prowadzone przez niego eksperymenty taszystowskie, dzieła inspirowane malarstwem informelu, kolaże, a przede wszystkim obrazy abstrakcyjno-metaforyczne o wyraźnie surrealizującym rodowodzie.
To pierwsza od wielu lat ekspozycja Alfreda Lenicy, odkrywająca na nowo klasyka polskiej sztuki współczesnej . Muzeum Narodowe Wrocław (pl. Powstańców Warszawy 5) zaprasza od 3 września do 19 października.
Na zdjęciach prace Alfreda Lenicy, fot. Muzeum Narodowe Wrocław

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto