Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mosty – największy performance już 20 czerwca

Małgorzata Matuszewska
Mosty – program Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 już 20 czerwca
Mosty – program Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 już 20 czerwca Mosty: Paweł Relikowski (zdjęcia uczestników Michał Mazurkiewicz)
Mosty. 20 czerwca odbędzie się finał programu MOSTY – zapowiedź obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Prawie 2 tys. młodych twórców na 26 mostach i kładkach przez całą dobę prezentować będzie swoje projekty. Na trasie Leśnica – ZOO specjalnie dla uczestników imprezy uruchomiona zostanie bezpłatna linia tramwajowa MOSTY.

Mosty rozkwitną artystycznymi wydarzeniami już 20 czerwca we Wrocławiu, w ramach Weekendu Pełnego Kultury i w związku z pierwszą odsłoną programu Europejskiej Stolicy Kultury WRO 2016. Największy w Europie jednodniowy performance ogarnie aż 26, a nawet 27 mostów.

Mosty – dlaczego?

Chris Baldwin, kurator ESK Wrocław 2016 ds. performance tłumaczy: – Kiedy byłem oprowadzany po Wrocławiu, zaciekawiły mnie właśnie mosty, będące ważnym punktem opowieści o historii miasta. Za tą opowieścią kryje się rekonstukcja i nadzieja mieszkańców. Mosty łączą przecież wiele punktów i stron. Chciałem odblokować kreatywność młodych wrocławian współpracujących z artystami i opowiedzieć o dziejach miasta. Rezultat jest niezwykły. Motywem przewodnim jest Wrocław opowiadający dzieje miasta całej Europie – opowiada.

Mosty i 26 wydarzeń

Mosty to projekt składający się z 26 wydarzeń artystycznych. Wszystkie rozegrają się w ciągu jednego dnia na wrocławskich mostach i kładkach. Doświadczymy pełnej gamy interpretacji podstawowej funkcji mostu, tj. łączenia, od wymiaru społecznego, ludzkiego, przez miejski, fizyczny, ekologiczny, aż po historyczny, dźwiękowy i artystyczny. – Mosty to preludium do wydarzeń 2016 roku, projekt angażujący mieszkańców, których energia jest wspaniała – uważa Krzysztof Maj, dyrektor Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. – W projekt zaangażowało się prawie 2 tys. osób – dodaje. A wszystko zacznie się już 19 czerwca projektem _Tonący książki się chwyta _na Mostach Uniwersyteckich, od godz. 18 do północy.

Mosty – Stary Most Mieszczański

Wydarzenie na Starym Moście Mieszczańskim, przygotowywane przez młodych ludzi i artystów związanych ze Stowarzyszeniem Aktywnych Społecznie Trampo-Lina, będzie nawiązywać do symboliki liczby cztery: cztery przęsła, cztery strony świata i cztery przełomy w historii mostu. Performance zrealizują artyści Edyta Skarżyńska i Dariusz Lech wraz z mieszkańcami Nadodrza, w tym także słynnymi rzemieślnikami z tej dzielnicy. Happeningi i spektakle nawiązywać będą do wydarzeń historycznych i zmian społecznych, które nastąpiły w czasie funkcjonowania mostu. Cztery ważne daty – powstanie mostu w 1887 roku, okres międzywojenny, lata pięćdziesiąte i czas budowy nowych Mostów Mieszczańskich (1997 r.) – to także punkty czterech spektakli, które rozegrają się podczas finałów „Mostów”. Performance, występy aktorów, scenografia i kostiumy z danej epoce pomogą zabrać nas w przeszłość tej części Wrocławia. Projekt „A ten most to brama” to także warsztaty artystyczne, filmowe, dokumentacyjne, wielogodzinne warsztaty rękodzielnicze oraz specjalne kursy tramwajów.
Kiedy: godz. 13:00-21:00

Mosty – Kładka Złotnicka

Uczniowie Gimnazjum nr 13 im. Unii Europejskiej jako miejsce swojego projektu wybrali Kładkę Złotnicką. Ten mostek jest naturalną bramą prowadzącą do najpiękniejszych przyrodniczo terenów wrocławskiej aglomeracji, czyli parku Złotnickiego oraz pobliskiego Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy. Adresatem projektu „Drzewa umierają, stojąc…” są nie tylko mieszkańcy Leśnicy i Złotnik, ale wszyscy wrażliwi na piękno przyrody, lubiący muzykę i sztukę.
Autorzy chcą zwrócić uwagę na zagrożenie industrializacją terenów objętych ochroną i ratować drzewa, którym nie pozwala się umierać śmiercią naturalną Przystrojony ekologicznym płaszczem z liści mostek prowadzić będzie prosto do Bajkowego Lasu, w którym skosztować będzie można bananów i pączków zrywanych wprost z… sosen i świerków. Tych, którzy pojawią się przy Kładce Złotnickiej, przywitają uczniowie pomalowani w barwy ekologiczne. Będą pejzaże ze starymi drzewami i scenki teatralne. Przewidziane są m.in. pokazy akrobatyczne, przegląd piosenki ekologicznej oraz koncert zespołu rockowego Crossover.
Kiedy: godz. 11:00-16:30.

Mosty – Kładka św. Antoniego/okolice Bulwaru Tadka Jasińskiego

„Grający Most. Melodie wspomnień i marzeń” będzie międzykulturowym i międzypokoleniowym świętem społeczności związanych ze Starym Miastem, a szczególnie z Podwalem. Sercem i naturalnym miejscem spotkań mieszkańców tej dzielnicy jest Kładka św. Antoniego, która 20 czerwca przeobrazi się w teatralną i taneczną scenę oraz w grający instrument!
Pomysłodawcami projektu są Fundacja Jubilo i Fundacja Integracji Społecznej PROM. Wezmą w nim udział dzieci polskie i romskie, dorośli z doświadczeniem choroby psychicznej ze Stowarzyszenia Nie Jesteś Sam, seniorzy ze Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz rodziny i dzieci mieszkańców tej części Wrocławia. Finałowy spektakl przygotowany zostanie w ramach warsztatów teatralnych i tanecznych. 20 czerwca trzy roztańczone i rozśpiewane parady teatralne spotkają się przy Kładce św. Antoniego, zapraszając po drodze przechodniów do przyłączenia się. W kolorowym spektaklu pełnym muzyki, tańca i śpiewu uczestnicy przeobrażą most w grający instrument, opowiadający o związanych z nim historiach, wspomnieniach i marzeniach.
Kiedy: godz. 14:00-18:00.

Mosty – Kładka przy Jazie Opatowickim

Na mostku Jazu Opatowickiego będziemy świadkami rzeźbiarskiego pamfletu, subtelnej interwencji w przestrzeń publiczną, która przy pomocy zmysłu dotyku ma zwrócić uwagę na krzywdy i niedogodności życia wielu ludzi. Pomysłodawczynią projektu HUG jest Karina Marusińska. Wybrała ona Jaz Opatowicki, gdyż specyfika tego „mostu” jest trawestacją idei łączenia i spotykania ludzi, ale i niszczonych, a potem odbudowywanych mostów. Ograniczona przestrzeń i przepustowość tego „mostu” często zmuszają przechodzących do spontanicznej interakcji, komunikacji, współdziałania, wzajemnego zaufania, kompromisów i zgody.
Interwencja artystyczna polega na obsadzeniu w barierkach przeprawy (ale także w niektórych pojazdach komunikacji miejskiej) porcelanowych odcisków dłoni ludzi, którzy na co dzień są bądź czują się wykluczeni przez system społeczny. Osoby przechodzące przez Jaz czy też chwytające się „lejców” w autobusie, chcąc zapewnić sobie komfort przeprawy nad wodą lub bezpieczeństwo podróży, będą miały symboliczną styczność z ludźmi, których na co dzień nie spotykają lub ich nie zauważają.
Kiedy: godz. 12:00-20:30.

Mosty – Parking przy Stadionie Wrocław

„Kino pod WrocMilą” to wyjątkowy projekt, w którym „zagrają” wrocławskie przeprawy, mosty i kładki. 20 czerwca we Wrocławiu powstanie kino samochodowe. Na membranie okalającej Stadion Wrocław, premierę będzie miał stworzony przez pomysłodawców projektu film pt. „Mosty” w reżyserii Mateusza Kowalskiego. Pomysłodawcą projektu jest Mateusz Siemież, dla którego będzie to spełnienie wielkiego marzenia: „Pewnego dnia, przejeżdżając samochodem obok kina, zamarzyłem obejrzeć film na wielkim ekranie siedząc wygodnie w aucie. Pomysł konsultowałem ze znajomymi i okazało się, że większość z nich chętnie wzięłaby udział w takim wydarzeniu”. Łukasz dowiedział się o projekcie „Mosty”, który daje młodym ludziom możliwość realizacji artystycznych marzeń i wspierany przez grupę przyjaciół postanowił zorganizować kino samochodowe. Później pojawił się pomysł by nakręcić film.
Film opowiada historię policjanta cierpiącego na gefyrofobię, czyli ogromny lęk przed mostami. Jego słabość wykorzystuje były partner, chcący zemścić się za stare krzywdy.
Zapraszamy do niepowtarzalnego kina samochodowego.
Kiedy: godz. 22:30-00:30

Mosty – Most Kapeluszników

Na „Most Kapeluszników” zabiorą nas pomysłodawcy: Kamila Fyda-Sikorska z Towarzystwa Edukacji Otwartej, uczniowie Autorskiego Liceum Artystycznego ALA, Studium Dizajnu i Fotografii ABRYS z Zespołu Szkół nr 23. Do stworzenia projektu zainspirowała ich nazwa – Kładka Kapeluszników – i enigmatyczne informacje. Pomysłodawcy wydarzenia są pewni, że sam fakt, iż takie miejsce… nie istnieje, pobudzi wyobraźnię młodzieży, zachęci do działania i wspólnego stworzenia Kładki Kapeluszników. Powstanie ona na skrzyżowaniu ulicy Kazimierza Wielkiego z ulicami Widok i Szewską i będzie mobilnym mostem. 20 czerwca od strony Szewskiej wystartuje kolorowa parada zmierzająca w kierunku parku Staromiejskiego, w którym zaplanowano rodzinny piknik dla mieszkańców Wrocławia. Konstrukcja „z krainy czarów” zostanie zaprojektowana i zbudowana przez młodych ludzi z Polski, Rosji, Ukrainy, Turcji, Francji i Gruzji podczas warsztatów artystycznych. Kamila Fyda stworzy 150 kapeluszy, które otrzymają uczestnicy parady.
Kiedy: godz. 13:00-22:00

Mosty – Most Zwierzyniecki (Politechnika Wrocławska budynek C-13, Poczta Główna, Rynek)

Stalowa konstrukcja mostu Zwierzynieckiego jest znana wszystkim wrocławianom. Jednak mało kto wie, że obecną formę uzyskał pod koniec XIX wieku, z czym związana jest historia niezwykłego wyczynu, jakim popisali się jego budowniczowie: w ciągu kilku godzin przenieśli pierwotną formę przeprawy o 30 metrów! To wydarzenie zainspirowało grupę studentów, absolwentów Akademii Sztuk Pięknych, Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz grupy miejskich aktywistów do odtworzenia historii w uwspółcześnionej, nietuzinkowej wersji.
Projekt „Kopiuj-Wklej” zakłada budowę repliki mostu Zwierzynieckiego w skali 1:4, czyli liczącej piętnaście metrów długości, ruchomej instalacji przestrzennej, która zostanie wprawiona w ruch siłą ludzkich mięśni, taka samo jak stało się to ponad 100 lat temu. 20 czerwca mobilny „most Zwierzyniecki” będzie podążał ulicami Wrocławia z Wybrzeża Wyspiańskiego aż do wrocławskiego Rynku. Na trasie zatrzyma się na kilku przystankach (na moście Zwierzynieckim, przed budynkiem C-13 Politechniki, przy Poczcie Głównej i na ulicy Oławskiej). W tych miejscach zaplanowano wiele wydarzeń artystycznych.
Kiedy: godz. 10:00-24:00, 21.06 do godz. 19:00

Mosty – Kładka Zwierzyniecka

„Laboratorium dźwięku” to projekt Wrocławskiego Teatru Radioaktywnego (Filip Surowiak, Karol Skrzypiec, Kamil Dawid Gałuszka, Michał Występek). 20 czerwca na Kładce Zwierzynieckiej zaprezentowane będą dwa premierowe słuchowiska: „Bajkę o Jeżu, który postanowił nie być Gnojarkiem” i historia kryminalna dla dorosłych pt. „Dybuk”. Wrocławski Teatr Radioaktywny przeobrazi Kładkę Zwierzyniecką w „Laboratorium dźwięku” i przeniesie słuchacza do krainy wyobraźni. Artyści WTR pragną, by realizowane w ten sposób słuchowiska były alternatywą dla otaczającej kultury audiowizualnej i pozwoliły nawrócić się odbiorcom na literaturę. Wykorzystując infrastrukturę Kładki, twórcy pokażą kontrasty spajające Wrocław w spójną całość. Kładka Zwierzyniecka jest bowiem miejscem, w którym łączą się dwa kontrastowe światy: z jednej strony „cywilizowana” część miasta, z zabytkową starówką i gwarem charakterystycznym dla wielkich miast, z drugiej zaś zielone i spokojne otoczenie Wielkiej Wyspy rządzonej przez naturę. Oprócz premierowych słuchowisk Wrocławskiego Teatru Radioaktywnego, na moście koncert zagra zespół Karbido.
Kiedy: godz. 15:00-00:30

Mosty – Most Sikorskiego

Most do San Sebastian
Jak połączyć dwa miasta i ich mieszkańców? Jak połączyć baskijskie, hiszpańskie i wrocławskie opowieści? Pomysłodawcy projektu „Most do San Sebastian”, Ada Biela i Jakub Tabisz z Teatru Ej.Aj wraz z plejadą niezależnych wrocławskich teatrów (Teatr na Wagę, Teatr Poruszenia, Kolektyw Twórczy Pawlacz, Grupa Artystyczna bravo2art, Teatr Sztampa, Teatr Poruszenia, Teatr S-Tworzywo, Teatr Derywacje, Teatr Dwóch Krzeseł, Scena Pantomimy FORUM XXI, grupa Capoeira Unicar Wrocław, Teatr Realistyczny ze Skierniewic, Teatr Krzyk z Maszewa, stowarzyszenie Tratwa) zapraszają do wyruszenia w podróż do San Sebastian.
Twórcy projektu połączą symbolicznym i konkretnym mostem (Sikorskiego) dwie stolice kultury 2016 roku” Wrocław i San Sebastian. A wiadomo, że miasta to ludzie, a ludzie to opowieści. I to właśnie ich historie będą rdzeniem i inspiracją dla spektaklu, który rozegra się na moście 20 czerwca. Dlaczego wybrali most Sikorskiego? Bo mieści się koło dawnej bramy miejskiej. To stąd niegdyś wyruszało się w nieznane i tędy wracało z dalekich podróży do Wrocławia. Okolice mostu są pełne niesamowitych terenów poprzemysłowych i tajemniczych zakamarków. A w pobliżu różniące się osiedla: Szczepin i Nadodrze. To na ich ulicach, placach i skwerach organizatorzy „Mostu do San Sebastian” pracują z mieszkańcami nad ich opowieściami, które przeobrażą się w radosny spektakl.
Kiedy: godz. 9:00-19:30

Mosty – Mosty Trzebnickie

Autorzy projektu MOST(L)Y zaproszą uczestników na podróż do wnętrza wyobraźni, intymną wędrówkę ze słuchawkami na uszach, w miejsca nieoczekiwane i w sposób, jakiego się nie spodziewają! Pomysłodawcą MOST(L)Y jest Bartosz Kurowski, student Wydziału Reżyserii Teatru Lalek wrocławskiej PWST. Fundamentalną inspiracją projektu skierowanego dla dzieci, wśród których są przede wszystkim podopieczni Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania, był wybór mostów Trzebnickich. To mosty, przez który wiedzie najprostsza droga z placówki WCOW do centrum Wrocławia. To także symboliczna droga do dorosłości i usamodzielnienia się, którą podopieczni WCOW muszą pokonać. Zespół liderów projektu przygotowuje audiospacer, który 20 czerwca stanie się symboliczną drogą do dorosłości, a jednocześnie zaproszeniem do podróży po świecie zaproponowanym przez kilkudziesięciu artystów uczestniczących w projekcie. Autorzy projektu MOST(L)Y pragną połączyć narrację dostępną jedynie w akustycznej formie z wędrówką po przestrzeni miejskiej, a na koniec zaskoczyć widzów i słuchaczy scenografią finałowego punktu spaceru: niezwykłym ogrodem, w którym będą oczekiwać na swoich gości.
Kiedy: godz. 17:00-20:00

Mosty – Most Pokoju

Most Pokoju na co dzień pełni funkcję punktu widokowego na Odrę i pobliskie zabytki. Dzięki projektowi autorstwa studentów architektury Politechniki Wrocławskiej, 20 czerwca zamieni się w interaktywną salę wystawienniczą. Autorzy zbudują na moście pawilony wystawowe w nowoczesnym, organicznym kształcie poruszającego się ślimaka. Podzielone na segmenty pawilony będą nawiązywać do wyglądu mostu Pokoju z czasów Festung Breslau, gdy przeprawę ozdabiały metalowe przęsła. Konstrukcja tuneli, z daleka przyciągająca wzrok, zachęci do zbadania, co kryje się w środku. A tunelowe pawilony wypełnione zostaną wielkoformatowymi zdjęciami wrocławian. Fotografie mieszkańców miasta, wykonywane przez amatorów i profesjonalistów, ukazywać ich będą w różnych etapach życia: od kołyski po sędziwą starość. Idąc przez most, będziemy mijać zdjęcia ludzi w rzeczywistych rozmiarach. W ten sposób można zbliżyć się do życia wrocławian. Rozgrywająca się po obu stronach mostu wystawa sprawi, że na przemian zanurzać się będziemy w świecie ludzkich emocji, innym razem skierujemy wzrok na miasto, a przejście będzie obcowaniem z przeżyciami kilku pokoleń mieszkańców stolicy Dolnego Śląska.
Kiedy: 20.06 przez całą dobę, 21.06 od 10:00 do 19:00 (instalacja)

Mosty – Ulica Świdnicka

Pożegnanie Przejścia Świdnickiego
Pomysł na projekt poświęcony Przejściu Świdnickiemu nawiązuje do decyzji o jego przebudowie. Wszystkie działania w ramach projektu upamiętnią Przejście jako miejsce, które budzi wśród wrocławian ogromny sentyment, i symboliczne je pożegnają. Kluczowym elementem wydarzenia będzie wydawnictwo fotograficzno-tekstowo-dźwiękowe złożone ze zdjęć, wspomnień mieszkańców Wrocławia i nagrań oddających niepowtarzalną akustykę Przejścia. Wydawnictwo powstaje podczas trwających pół roku warsztatów. Trzy grupy uczestników projektu: dziennikarska, fotograficzna i akustyczna realizują trzy różne zadania. Sześcioro młodych fotografów (z prowadzącym Karolem Krukowskim) dokumentuje ostatnie chwile Przejścia. Grupa dziennikarska prowadzona przez Katarzynę Krajewską zbiera wśród mieszkańców miasta anegdoty związane z Przejściem, a grupa dźwiękowa pod okiem Macieja Bączyka rejestruje to, co słychać w Przejściu. Efektem jej pracy będzie utwór muzyczny dokumentujący unikatową akustykę tego miejsca. Fotografie, dźwięki i wspomnienia stworzą udźwiękowioną i ilustrowaną opowieść o losach Przejścia Świdnickiego.
Kiedy: godz. 16:00-22:00

Mosty – Kładka w parku Szczytnickim

Park Szczytnicki, najpiękniejszy park Wrocławia, to miejsce spacerów i wypoczynku dziesiątek tysięcy mieszkańców. Zabytkowe obiekty, a wokół setki zróżnicowanych gatunkowo drzew i krzewów. W tym dendrologicznym raju swój świat mają także ptaki. Ala i Małgosia, pomysłodawczynie projektu, młode mamy z Kameralnego Koła Gospodyń Miejskich, postanowiły 20 czerwca zaprosić maluchy z rodzicami z całego miasta na „Ptasi przystanek”. Umiejscowiły go na malowniczym, żeliwnym mostku, jednym z najbardziej ulubionych przez wrocławian spacerujących po parku Szczytnickim. „Ptasi przystanek” będzie imprezą dla rodzin z dziećmi. Jej uczestnicy otrzymają paszporty do Ptasiej Krainy, zmienią się w ptaki i będą mogli wziąć udział w zabawach ze śpiewem, głosem, instrumentami, a nawet zrobić przegląd dziobów i piór u ptasiego lekarza. Zabawę poprowadzi grająca na żywo Ptasia Kapela, czyli tradycyjni muzykanci z Teatrzyku „Słuchaj Uchem”. „Ptasi przystanek” będzie podzielony na trzy odsłony. Na koniec każdej z nich, po zebraniu stempli w ptasim paszporcie, dojdzie do korowodowego przelotu i tanecznego odlotu!
Kiedy: godz. 11:00-15:00

Mosty – Most Tumski

Wrocławski most Tumski znany jest wszystkim jako most Zakochanych. To, co wydarzy się 20 czerwca, pomysłodawcy nazwali „Pulsem miłości”. Pulsem, który wyczuje i usłyszy każdy, kto znajdzie się w jego pobliżu. Na moście dojdzie do Multimedialnego Performensu Muzycznego, którego kompozytorem jest Piotr Łyszkiewicz, a reżyserem Artur Lis. Będzie to wybijany nieustannie przez 24 godziny rytm serca. Działania muzyków oparte będą na dźwiękach wielomembranowych Wielkich Bębnów Teatru Makata – jedynej takiej konstrukcji na świecie. „Puls miłości” to interaktywne wydarzenie (warsztaty, działania animacyjne) oraz punkt kulminacyjny – koncert i widowisko multimedialne. Zaproszeni do projektu artyści oraz wszyscy chętni od rana wybijać będą delikatnie rytm serca – rytm miłości wspólny dla wszystkich ludzi, rytm, który każdy czuje, który jednoczy. Projekt skierowany jest do szerokiej publiczności: dzieci, studentów, dorosłych, seniorów, artystów, animatorów, przypadkowych przechodniów, a przede wszystkim tych, którzy przyjdą, by wziąć udział w wydarzeniu. Każdy będzie mógł skorzystać z warsztatów bębniarskich i mieć swój wkład w ciągłość i nieprzerwalność „Pulsu miłości”. Uczestnicy będą mogli zapisać na wielkiej fladze osobiste intencje miłości.
Kiedy: 00:01-23:59

Mosty – Okolice Mostu Saperskiego na Kozanowie

Most „Rappers&Sappers” to pomysł na artystyczne połączenie Wrocławia z Opolem, za pomocą wydarzeń rozgrywających się przy zapomnianym moście na wrocławskim Kozanowie. Pomysłodawcy z Fundacji Wersja zaplanowali finał wydarzenia na terenie dawnego poligonu wojskowego i przylegającym do niego moście Saperskim. Obiekt ten służył w przeszłości militarnym ćwiczeniom w podkładaniu ładunków wybuchowych i niszczeniu dróg.
20 czerwca będzie odwrotnie. Mosty zostaną zbudowane, a manewry kulturalne odbędą się w okolicy dzięki artystom z Wrocławia i Opola, którzy włączą się w ten sposób w program „Mosty” i przygotowania do Europejskiej Stolicy Kultury. Artystki wizualne, na czele z Natalią Krawczyk, przypłyną historycznym szlakiem wodnym łączącym dwa miasta i przywiozą na statku budulec do stworzenia pomnika. Dopłyną do mostu Saperskiego i poprowadzą tu otwarte warsztaty oraz grę edukacyjną dla wszystkich chętnych. Działania artystyczne będą się odbywały w rytmie rapu na pikniku Rap Szalet – w parku przy ul. Połbina zagrają związani z Wrocławiem raperzy i didżeje (m.in. Tymon, Jot oraz Spisek Jednego).
Kiedy: godz. 12:00-20:00

Mosty – Mostek Pokutnic – kościół św. Marii Magdaleny

Projekt „Step by step. Architektura dźwięku” to zaproszenie na spotkanie z historią Wrocławia na najwyższym mostku w mieście. Pomysłodawca – 14-letni Ignacy Pochodyła – postawił sobie pytanie: dlaczego działającym na wyobraźnię legendom związanym z mostkiem Pokutnic nie towarzyszy dźwięk? Wsparł go Mateusz Ryczek, kompozytor, który zachwycił się historią z czasów cesarza Wilhelma I i koncertami, które niegdyś urządzano w tym miejscu dla mieszkańców. Skomponował więc „Fanfarę czarownic”. Po akceptacji księdza Piotra Mikołajczaka, by „udźwiękowić” północną wieżę kościoła św. Marii Magdaleny, i dzięki współpracy z innymi instytucjami okazało się, że na najmniejszym mostku Wrocławia zostanie zrealizowany jeden z większych projektów „Mostów”. Jego współtwórcami są parafia polskokatolicka św. Marii Magdaleny, Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum Narodowe, Towarzystwo Miłośników Wrocławia, Galeria Entropia i Gimnazjum nr 10.
Nazwa „Step by step. Architektura dźwięku” oddaje to, co będzie się działo 20 czerwca, bo dotyczy dźwięków „płynących” z historii i legend oraz ich uruchomienia, step by step, w drodze po schodach na mostek Pokutnic. Tytuł odnosi się do „kolejnych kroków”, jakie trzeba zrobić, by dojść do wielkiego finału.
Kiedy: godz. 12:00-22:00

Mosty – Mosty Uniwersyteckie

Projekt autorstwa Joanny Grzelczyk i Małgorzaty Grączewskiej „Tonący książki się chwyta” odwołuje się do historii Mostów Uniwersyteckich, które na przestrzeni wieków były wielokrotnie dotykane przez powodzie, a bezpośrednio do wydarzeń z lipca 1997 roku, określanych mianem „Powodzi Tysiąclecia”. Pomysłodawczynie chcą poprzez happening jednocześnie opowiedzieć historię o odważnych wrocławianach i uniwersalnych wartościach książki.
Podczas powodzi mieszkańcy Wrocławia ratowali zbiory Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego. Teraz sytuacja będzie odwrócona: stworzą aktywną instalację, która – w sposób dosłowny – będzie wałem przeciwpowodziowym ułożonym z książek, a metaforycznie opowieścią o książce jako o ratunku i wybawieniu oraz o trudach codziennego życia. Angażując mieszkańców i wolontariuszy pomysłodawcy chcą, aby książki wędrujące z ręki do ręki stały się 19 czerwca budulcem monumentalnej rzeźby – wału przeciwpowodziowego. Następnego dnia książkowy wał ma być rozebrany przez uczestników happeningu, a zbiory przekazane instytucjom pomocy społecznej. Przy okazji autorzy projektu będą zachęcać mieszkańców do zapisania wspomnień z powodzi i stworzenia wspólnej książki opowiadającej o tamtych dramatycznych wydarzeniach.
Kiedy: 19.06.2015, godz. 18:00-24:00, 20.06.2015, godz. 10:00-18:00

Mosty – Wyspa Słodowa

A gdyby tak wymyślić Wrocław, w którym wszystko jest możliwe? Gdyby przez jeden dzień Wasze wymarzone miasto stało się rzeczywistością? Uczniowie Gimnazjum nr 13 im. Unii Europejskiej we Wrocławiu wspierani przez nauczycieli – Monikę Kamer, Bogusławę Semik-Ćwirko i Krzysztofa Szczepańskiego – 20 czerwca zamienią Wyspę Słodową w miasto zbudowane w wyobraźni: magiczne i niepowtarzalne. Ich projekt o nazwie „Utopijny Wrocław – Wrocław Przyszłości” ma pokazać, że stolica Dolnego Śląska może być miejscem dla wszystkich, stworzonym przez młodych ludzi. Animatorzy „Utopijnego Wrocławia” jako podstawowego materiału do jego budowy użyją… plastikowych skrzynek wykorzystywanych do transportu butelek. Na Wyspie, niczym z klocków Lego, z „modułów-skrzynek” powstaną przeróżne obiekty: na przykład biblioteka, filharmonia czy muzeum. Budowle tworzone będą „na bieżąco”, efekt nieprzewidywalny, a o o „kształcie” Wrocławia zdecydują jego mieszkańcy, którzy przyjdą na Wyspę Słodową i włączą się do zabawy. We wnętrzach „budowli przyszłości” zaplanowano działania parateatralne. Każdy obiekt po odegraniu scenek będzie rozbierany, a potem w tym miejscu powstanie kolejny. Projekt połączy sztuki plastyczne z teatrem. Po ulicach miasta przechadzać się będą uczestnicy zabawy wcielający się w rolę słynnych wrocławian z przeszłości, a w niebo polecą setki balonów z życzeniami mieszkańców dla miasta.
Kiedy: godz. 11:00-18:30

Mosty – Kładka Radiowej Trójki przy Orląt Lwowskich

„Most Via Regia” to projekt Teatru Avatar, który będzie realizowany we współpracy z miastem Legnica. Widowisko na kładce Radiowej Trójki to spektakl oparty na teatrze tańca, ognia i akrobatyce. Via Regia, czyli „droga królewska”, to symbol jedności europejskiej. Oryginalna Via Regia rozpoczyna trakt w Hiszpanii i wiedzie aż na Ukrainę. Autorzy „wrocławskiej Via Regii” wezmą rozbieg w Legnicy, a finiszują we Wrocławiu. Droga królewska wyrysowała na przestrzeni lat tor zjawisk gospodarczych, turystycznych i kulturowych, a w dniu 20 czerwca obok Kładki przy placu Orląt Lwowskich we Wrocławiu zostanie odtworzona w nowym, artystycznym kontekście – pod postacią finezji ruchu ludzkiego ciała. Podróż scalająca krańce tułaczki w potrzebie rozwoju, piękna i wspólnoty wymalowana będzie ogniem, światłem i sztuką. Legniccy artyści oparli scenariusz przedstawienia na ferworze bitwy, walki o terytorium i obrazie żaru namiętności kochanków, pokonujących przeszkody biegu życia, by połączyć się w wielkim uczuciu. Scenariusz opiera się na motywach radosnego jarmarku i zgromadzenia pielgrzymów z odległych zakątków świata. Podziw dla rękodzieła, wielokulturowości oraz talentu trup teatralnych i kuglarskich podróżujących po świecie oprawiony będzie liryką tańca, niezwykłą muzyką i wizualizacjami.
Kiedy: godz. 22:30-23:30

Mosty – Most Bartoszowicki

Jeden most, jeden smok, cztery żywioły, pięć zmysłów i setki artystów. Pomysłodawcy projektu „Wąski most – szeroka kultura”, czyli grupa przyjaciół skupiona wokół Stowarzyszenia Grupa z Pasją i Zespołu Szkół Plastycznych nr 3 (Ewelina Sowa, Sandra Wolny, Maciek Skorupa, Renata Piwko-Wolny, Beata Skorupa, Renata Sowa, Emilia Kopecka-Zachara i Beata Mazur) zapraszają na most Bartoszowicki. 20 czerwca artystycznie przeobrażony most połączy Psie Pole ze Śródmieściem, dzięki czemu dzielnica uważana za peryferyjną symbolicznie zintegruje się z kulturą centrum miasta. W finale most Bartoszowicki stanie się sceną i przeobrazi się w Strachotę – legendarnego smoka. Każdy, kto pokona lęk i wejdzie na most, będzie miał niepowtarzalną szansę, by stać się jego pogromcą. Na moście, niczym w smoczym brzuchu, uczestnicy trafią do interaktywnej galerii. Ta wizyta ma obudzić wszystkie zmysły. Pomysłodawcy „mostu” zapewniają nowe smaki, nieznane zapachy, nasycenie wzroku kolorem, usłyszenie muzyki i dotknięcie faktury skóry smoka. Każdy będzie miał okazję stać się artystą, stworzyć niepowtarzalne graffiti i napisać własną, alternatywną legendę. A po zmroku, w ostatecznej rozgrywce, wszyscy razem ujarzmią żywioły: ogień, wodę, ziemię i powietrze.
Kiedy: 20.06.15, 14:00-23:00, 21.06.2015, 10:00-18:00 (galeria)

Mosty – Most Oławski

Projekt „Weingasse” przypomni o Przedmieściu i moście Oławskim, który 20 czerwca stanie się sceną dla działań artystycznych, poetyckich i fotograficznych. Pomysłodawcy – Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej – wybrali most Oławski, gdyż jest zapomnianym świadkiem wielu wrocławskich historii. To właśnie przez niego przejechał pierwszy miejski tramwaj elektryczny, a w czasach międzywojennych ten most prowadził mieszkańców Wrocławia do kin, lunaparku czy na premiery teatru w ogrodzie. Dzisiaj mieszkańcy i turyści rzadko zapuszczają się w okolice tego mostu, chociaż budowla nadal zachwyca architekturą i płaskorzeźbami. Projekt „Weingasse: most do krainy kamienic i winnic” ma przywrócić mu należne miejsce na kulturalnej mapie miasta. Most Oławski prowadzi także do „Obszaru Natura 2000”, a umieszczone na nim płaskorzeźby nawiązują do dialogu natury i kultury. Warsztaty ceramiczne, wspólne pisanie wierszy i stworzenie wystawy fotograficznej będą również nawiązywać do relacji kultura – natura. Kulminacyjnym momentem wydarzenia będzie iluminacja budowli za pomocą tysiąca świec.
Kiedy: 00:00-1:30

Mosty – Mosty Osobowickie

Dolnośląska „Węglowa Odyseja” na wrocławskim moście? Nad Odrą? Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „NOWA RUDA”, pomysłodawca projektu, 20 czerwca zaprasza wszystkich na przejście na tereny śluzy „Różanka”. „Węglową Odyseja” to wielki piknik z mnóstwem atrakcji oraz spektakl dźwiękowo-taneczny odnoszący się do etosu pracy i kultury górniczej, a także spotkanie dolnośląskich górników z wrocławskimi żeglarzami śródlądowymi. Przy śluzie „Różanka” pomysłodawcy projektu zaplanowali wiele atrakcyjnych wydarzeń, które nawiązują do pracy górników i korzystają z akustyki kopalni. Przez cały dzień będzie można obserwować ostatnie, otwarte próby przed premierowym spektaklem, który rozpocznie się o 18:30. To wydarzenie będzie transmitowane na telebimie, widocznym dla ludzi przechodzących mostem i przejeżdżających tamtędy tramwajami. Przedstawienie odegra się w miejscu, w którym historia górnictwa krzyżuje się z historią Wrocławia – w śluzie, przez którą niegdyś przepływały barki wypełnione węglem. Artystyczna refleksja nad stworzoną wokół kopalni machiną społeczną znajdzie wyraz w chóralnym koncercie industrialnych dźwięków oraz tańcu nowoczesnym. Splotą się one z dzisiejszą kulturą Nowej Rudy – występem orkiestry górniczej oraz Zespołu Pieśni i Tańca. Po przedstawieniu górnicy z zamkniętej już kopalni podzielą się doświadczeniami życiowymi z żeglarzami śródlądowymi mieszkającymi nad rzeką, która niemal nie nadaje się już do pływania. Głos zabiorą także wykonawcy spektaklu – tancerze i muzycy z Zespołu Pieśni i Tańca, chóru i orkiestry.
Godz. 16:00 – 21:30

Mosty – Kładka koło Stadionu Wrocław

Kładka rowerowo-piesza koło Stadionu Wrocław 20 czerwca zmieni się na cały dzień w interaktywną pracownię artystyczną, „wystawę” prac profesjonalnych i amatorskich artystów i ecodesignerów. Pomysłodawcą projektu „WrocMost Atelier” jest Fundacja EKOpotencjał – Przestrzeń Możliwości, którą tworzą Aleksandra Borówka, Sławomir Czerwiński, Piotr Michalski, Danuta Mruk i Barbara Wilk. Fundacja zajmuje się popularyzowaniem idei z zakresu ekologii, ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju oraz ekoinnowacji. Jedną z najnowszych, zyskujących popularność inicjatyw służących środowisku naturalnemu jest przekształcanie odpadów w materiały użytkowe. Chcąc propagować tę ideę, młodzi wrocławianie postanowili pod okiem artystów zorganizować przy Stadionie Wrocław warsztaty z upcyclingu, rękodzieła i rzeźbiarstwa w glinie. 20 czerwca Kładka zmieni się więc w „wystawę” prac profesjonalnych i amatorskich artystów oraz ecodesignerów. Pomysłodawcy „WrocMost Atelier” wybrali to miejsce, aby pokazać, że przestrzeń artystyczno-kulturalną można stworzyć nie tylko w centrum i nie tylko zabytkowe mosty mogą się wrocławianom kojarzyć z działaniami happeningowymi, kulturą, sztuką i ekologicznym myśleniem o mieście.
Kiedy: godz. 11:00-18:00

Mosty – Wyspa Piasek

Dzięki niezwykłemu pomysłowi kolektywu StreetCollodionArt 20 czerwca na wrocławskiej Wyspie Piaskowej stanie ogromnych rozmiarów ciemnio-aparat. Około roku 1850 wizyta u fotografa była dla mieszkańców Wrocławia niezwykłym wydarzeniem, a koszty wykonania zdjęcia były bardzo wysokie. Cała rodzina w odświętnych ubraniach dostojnie pozowała fotografowi, a ten podczas kilku sekund naświetlania utrwalał ją na szkle. 20 czerwca dziesięć wielopokoleniowych rodzin, związanych z Dolnym Śląskiem, przeniesie się w czasie i zapozuje do fotografii w technice mokrego kolodionu. Artyści postawią na Wyspie Piaskowej ogromną ciemnię, która jednocześnie będzie aparatem fotograficznym z ogromnym obiektywem. Wykonają 10 fotografii o wymiarach 50 cm x 70 cm w zapomnianej dziś technice mokrego kolodionu. Każdy kadr będzie uwieczniony na czernionym szkle, a obraz będzie mienił się srebrem najwyższej próby. Powstała płyta będzie unikatem, jedynym oryginałem, ponieważ w tym procesie nie występuje negatyw. Dzięki specjalnej konstrukcji ciemnio-aparatu każdy przechodzień będzie mógł zajrzeć do ciemni i dokładnie prześledzić proces powstawania unikatowego egzemplarza fotografii. Powstające niemal w alchemiczny sposób ambrotypy (ambrotos po grecku znaczy nieśmiertelny) będą uzupełniać wystawę na bieżąco.
Kiedy: godz. 8:00-19:00

Mosty – Most św. Klary

Projekt pod nazwą „Zielony beton”, realizowany na moście św. Klary, ma przedstawiać różne sposoby kształtowania przestrzeni miejskiej. Celem happeningu oraz instalacji artystyczno-ekologicznej, która tam powstanie, będzie symbolicznie przedstawienie losów Wrocławia, w tym mostu i młynów św. Klary, niszczonych w czasie II wojny światowej, ale także w drugiej połowie II wieku. Pomysłodawca projektu, Paweł Mieszkalski, jest architektem krajobrazu, uwrażliwionym na obecność zieleni w mieście. Dzięki instalacji, która podzieli most na dwie część – strefę zniszczoną, nieciekawą, szarą i betonową oraz strefę życia, zieleni i roślinności – każdy będzie mógł odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakiej przestrzeni chciałby żyć i jak może sam ją kreować. W kwietniu, podczas happeningu inaugurującego projekt, rozdano jego uczestnikom sadzonki, które wrócą w to miejsce 20 czerwca. Wtedy most św. Klary stanie się narzędziem ukazującym przejście z przestrzeni wojennej, utraconej, przedstawionej za pomocą betonu, do przestrzeni odbudowy i radości życia, których symbolem będzie bogactwo roślin. Coraz większa liczba zieleni symbolizować będzie ponowne narodziny i zmianę. Na końcu wejdziemy w świat piękny, sprzyjający człowiekowi i pełen tętniącego życia.
Kiedy: 20.06.15, godz. 10:00-22:00, 21.06.2015, godz. 10:00-16:00 (instalacja)

Mosty – Kładka Nabycińska

Projekt „On Off” to pomysł Magdy Kwit i Łukasza Siemieża, tworzących grupę OniSprawni. Ich inicjatywa polega na przeobrażaniu Kładki Nabycińskiej w „Integracyjny sensor”. Artystycznymi środkami wyrazu, za pomocą fotografii mobilnej oraz muzyki, zamierzają opowiedzieć historię Łukasza, okolicy i całego Wrocławia, a projekt współtworzyć mają uczestnicy wydarzenia.
Kładka Nabycińska to „osobisty most Łukasza”. Była niemym świadkiem jego młodzieńczych życiowych losów. W 2007 roku w jednej chwili stał się osobą niepełnosprawną. Katorżnicza rehabilitacja pozwoliła mu doprowadzić do tego, że może samodzielnie poruszać się po ulicach Wrocławia. Ale najtrudniejsze było pokonanie Kładki Nabycińskiej. Zaznaczał na niej miejsca, do których był w stanie dojechać. Czasem zaznaczenia zwiększały się o metry, a czasem zaledwie o centymetry. 20 czerwca podczas „On Off” grupa OniSprawni przez działania artystyczne na tej kładce chce dać wrocławianom możliwość dostrzeżenia tego, co często niedostrzegalne, możliwość doświadczenia i współtworzenia sztuki oraz obcowania z kulturą. Ważnym elementem projektu będą wystawa, piosenka oraz film pt. „5 minut”, który w zamyśle twórców miałby się stać częścią kampanii społecznej dotyczącej przełamywania bariery komunikacyjnej między osobami niepełnosprawnościami a pełnosprawnymi.
Kiedy: godz. 11.00-18.00

Mosty – Most Grunwaldzki

Dwudziesty siódmy most! Spektakularne wydarzenie odbywające się późnym wieczorem. Fuzja MOSTÓW i Nocnego Półmaratonu Wrocław w postaci kombinacji dźwięku i projekcji wizualnych. Widownia będzie mogła oglądać show z brzegu Odry przy nowym budynku Biblioteki Uniwersyteckiej. Reżyseria: Karol Rakowski, Opieka Artystyczna: Chris Baldwin, Współpraca Artystyczna:Piotr Łukaszczyk, Muzyka: Paweł Romańczuk, Produkcja: FM PRO i ESK 2016.
Kiedy: godz. 22:30-1:00 (22:30, 23:00, 23:30, 24:00, 00:30, 1:00, 1:30).

Fot. Mostów Uniwersyteckich Paweł Relikowski, fot. uczestników projektu Michał Mazurkiewicz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto