(© ot. ARCHIWUM DINOPARK I FANTASIAPARK)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W dolnośląskich parkach rozrywki pojeździmy kolejką górską, pokonamy most linowy, w żyroskopie poczujemy się jak pilot samolotu i nauczymy rzucać indiańskim tomahawkiem.

Podczas wakacji warto zabrać nasze pociechy do jednego z dolnośląskich parków rozrywki.
Fantasiapark i Dinopark, położone w Szklarskiej Porębie, w otulinie Karkonoskiego Parku Krajobrazowego, oferują wiele atrakcji nie tylko najmłodszym. Edukacyjna ścieżka z dinozaurami pozwala poznać historię tych wyjątkowych gadów i poczuć klimat świata sprzed 500 milionów lat.

– Na ścieżce znajdują się rekonstrukcje około siedemdziesięciu naturalnej wielkości dinozaurów – mówi Dorota Kruczkowska, menedżer Dinoparku i Fantasiaparku w Szklarskiej Porębie. – Modele gadów mierzą od kilkudziesięciu centymetrów do nawet 20 metrów.

Z kolei w wiosce indiańskiej można obejrzeć oryginalne tipi, totemy, historie piktogramiczne na skórach, indiańskie stroje oraz narzędzia codziennego użytku. Podczas zwiedzania za dodatkową opłatą goście mogą m.in. pomalować twarze w tradycyjne wzory, postrzelać z łuku i nauczyć się rzucania tomahawkiem. Poszczególne ćwiczenia rozwijają koncentrację. Goście uczą się szacunku do przyrody oraz życia z nią w zgodzie.

Przejście przez galerię iluzji wymaga natomiast nieszablonowego myślenia oraz ograniczonego zaufania do swoich zmysłów. Kontrast, cienie oraz użycie kolorów mogą oszukać wzrok, a rzeczy pozornie oczywiste wcale takimi nie są.

W parku goście mogą pograć także w boule czy pobawić się w piaskownicy ze szkieletem T-Rexa. Bilety wstępu kosztują: 16 zł dla osób do 12. roku życia i seniorów – 20 zł dla pozostałych.

Dodatkowo płatne atrakcje to między innymi paintball, seans w kinie, przejazd kolejką Flint-stone’ów czy zabawa w małpim gaju.

– Największą popularnością cieszy się kino 6D – mówi Dorota Kruczkowska, menedżer Dinoparku i Fantasiaparku w Szklarskiej Porębie. – Podczas seansu 3D poczujemy dodatkowe efekty: wibracje fotela, tryskającą wodę, wiejący wiatr czy padający śnieg. Dzięki temu widz będzie miał wrażenie, że bierze udział w akcji.
Obecnie chętni mogą obejrzeć dwa filmy. Jeden opowiada o dinozaurze przenoszącym się do współczesności. W czasie drugiego jedziemy kolejką we wnętrzu opuszczonej kopalni kryształów. Cena biletu na seans to 12 zł (normalny) lub 10 zł (ulgowy).

Urodziny z autodromem
Wrocławski lunapark Lorenco działa już od dziesięciu lat. Na jego terenie znajdują się m.in. 12-metrowa zjeżdżalnia, karuzela – łabędzie oraz kolejka górska.

– Dzieci przepadają szczególnie za kulami wodny-mi, bungee i nieśmiertelnym autodromem – mówi Janina Lorenc, współwłaścicielka lunaparku Lorenco. – Lunapark doskonale nadaje się też na przykład na zorganizowanie imprezy urodzinowej dla najmłodszych. Na jego terenie wyznaczono specjalne miejsce, w którym można rozpalić ognisko i upiec kiełbaski. Chcąc skorzystać z atrakcji, musimy zapłacić od 6 zł do 10 zł. Przy zakupie 5 wejściówek (w tej samej cenie) jedną otrzymamy gratis. Grupy powyżej 20 osób za bilet wstępu płacą jedynie po 5 zł.

Ekstremalne przeżycia
Kompleks Czarodziejska Góra – Relax w Jedlinie-Zdroju najbardziej znany jest z Centrum Sportów Górskich. W parku linowym wytyczono 5 tras o różnym stopniu trudności, przeznaczonych dla dzieci i osób dorosłych. Najprostsza z nich – Maluch – jest dla dzieci w wieku od 3 do 8 lat. Na długości 110 metrów rozmieszczonych jest 16 przeszkód.

Najwyższy podest znajduje się na wysokości 3,5 m, a najwyżej zawieszone liny są na wysokości 6 metrów. Wstęp na najtrudniejszą trasę Ekstremum mają osoby powyżej 16. roku życia. Liczy ona 277 metrów i składa się z dziewiętnastu przeszkód, m.in. trzech zjazdów tyrolskich i przejścia przez most birmański, czyli po huśtających się linach. Najwyższy podest na trasie umieszczony jest 10 metrów nad ziemią, a najwyżej zawieszone liny na wysokości 12,5 m.

– Goście najchętniej wybierają trasy standard i ekstremum, które zapewniają większą dawkę adrenaliny – mówi Matyna Kruszyńska, menedżerka Czarodziejskiej Góry – Relax. – Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Dlatego każda osoba przed wejściem na trasę musi zaliczyć specjalne szkolenie prowadzone przez instruktorów.
Chcąc przetestować swoje siły w parku linowym, musimy przygotować się na wydatek od 8 zł (trasa maluch) do 60 zł (trasa tyrolska).

W Czarodziejskiej Górze warto skorzystać też z 15-metrowej wieży wspinaczkowej, na której zamontowano około tysiąca chwytów. Przygotowano na niej trzy trasy o różnym stopniu trudności. Cena biletu na wieżę waha się od 20 do 30 złotych.

Poczuć się, jak pilot
W Parku Rozrywki w Kudowie--Zdroju jedną z najciekawszych atrakcji jest 3,5-metrowy żyroskop. Są to trzy obręcze obracające się we wszystkie strony, a w środku znajduje się fotel pilota, w którym siada bawiąca się osoba. Co ciekawe, mimo tych obrotów, urządzenie nie powoduje kręcenia się w głowie.

W parku można skorzystać też m.in. z parku linowego, dmuchanej kuli, w której uczestnik musi na czas ominąć ustawiony tor przeszkód lub pojeździć gokartami.
– Wszystkie nasze atrakcje cieszą się niemal równie dużą popularnością – mówi Agnieszka Jurewicz, właścicielka Parku Rozrywki w Kudowie--Zdroju. – Nie każdy ma bowiem na tyle dużo odwagi, by chodzić po parku linowym czy wejść do żyroskopu.
Ceny biletów wahają się od 5 zł do 10 zł. Za karnet na wszystkich dziewięć atrakcji trzeba zapłacić 40 zł.


JAK TRAFIĆ DO PARKU ROZRYWKI


Lunapark Lorenco
ul. Mazowiecka – pl. Społeczny, Wrocław; godziny otwarcia: w wakacje codziennie od godz. 11 do 22;

Adrenalina Park
Sokolniki k. Kątów Wrocławskich; godziny otwarcia: w wakacje: pon. nieczynne, wt.-niedz. w godz. 11-20;

Czarodziejska Góra – Relax (Centrum Sportów Górskich)
obrzeża Jedliny-Zdroju u zbiegu ulic Poznańskiej i Sienkiewicza; godziny otwarcia: pon. nieczynne, wt.-pt. w godz. 12-19, sb.-niedz., w święta w godz. 11-19.

Park Rozrywki
ul. Słoneczna, Kudowa-Zdrój; godz. otwarcia: codziennie w godz. 12-18, w wakacje do ostatniego klienta;

Dinopark i Fantasiapark
ul. Muzealna 7, Szklarska Poręba; godz. otwarcia: codziennie w godz. 10-18.

Leśny park przygody Skalisko
teren dawnego kamieniołomu, Złoty Stok; godziny otwarcia: podczas wakacji codziennie w godz. 10-20.

W przypadku złej pogody parki rozrywki mogą być nieczynne.


Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!