Młodzieżowe Mistrzostwa Polski. Prezes PZLA chwali jeleniogórzan za kibicowanie i organizację (FILM)

Alina Gierak
Tomasz Kasjaniuk (PZLA)
Młodzieżowe Mistrzostwa Polski. Zakończone wczoraj (31 lipca) 33. Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce pokazały, że Jelenia Góra ma stadion, na którym można rozgrywać duże zawody. Jerzy Skucha, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki chwali organizatorów zawodów oraz kibiców.

33. Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce. Wyniki 31 lipca

Malwina Kopron została mistrzynią Polski do lat 23 w rzucie młotem. Sensacyjnej porażki na 400 metrów przez płotki doznał Patryk Dobek, które pokonał Patryk Adamczyk. W rzucie dyskiem ponad 62 metry rzucił Bartłomiej Stój.

Martyna Dąbrowska po zaciętej walce z Patrycją Wyciszkiewicz zdobyła złoty medal w biegu na 200 metrów. Zawodniczka z Białegostoku uzyskała czas 23.58, biegaczka z Poznania 23.64. Podium uzupełniła Magdalena Wronka, która była najszybsza w drugiej serii z wynikiem 23.99.

Duet sprinterów zamojskiego Agrosu stanął na najwyższych stopniach podium w biegu na 200 metrów. Zwyciężył Hubert Kalandyk, który uzyskując 20.96 jako jedyny złamał barierę 21 sekund. Drugie miejsce zajął Dominik Kopeć (21.12), a trzeci był Patryk Nurkowski – 21.29.

Na dystansie dwóch okrążeń w kategorii kobiet medale zdobyły Martyna Galant (2:07.25), Weronika Wyka (2:08.25) oraz Kinga Szarzyńska (2:09.58).

Najlepszym 800-metrowcem mistrzostw kraju do lat 23 został Michał Rozmys, który wyraźnie przyśpieszył na ostatnich metrach i złoto zdobył z czasem 1:51.45. Drugą lokatę zajął Jakub Bałdyka (1:52.42), a trzeci był Adrian Wyrzykiewicz (1:52.64).

Katarzyna Rutkowska osiągając w niedzielny pochmurny poranek czas 17:14.71 wygrała złoty medal mistrzostw Polski w biegu na 5000 metrów. Wczorajsza medalistka na 1500 metrów Aleksandra Hołda zdobyła dziś srebro – 17:15.25. Brązowy medal wywalczyła na bieżni w Jeleniej Górze Weronika Pyzik – 17:19.95.

Damian Rudnik z Chojniczanki Chojnice wygrał bieg mężczyzn na 5000 metrów – 14:57.55. Wicemistrzem Polski został Patryk Stypułkowski (14:59.19), a brązowy medal wywalczył 22-letni Szymon Topolnicki (14:59.86).

Liderka krajowych tabel w kategorii U23 Justyna Saganiak wygrała w Jeleniej Górze bieg na 400 metrów przez płotki z czasem 58.09. Wicemistrzynią Polski została Zofia Wróblewska (58.41), a brązowy medal wywalczyła Aleksandra Gaworska (58.62).

Sensacyjnej porażki na dystansie 400 metrów przez płotki doznał w Jeleniej Górze Patryk Dobek. Mocne tempo nadał Patryk Adamczyk i on prowadził od pierwszego płotka, aż do linii mety, na której ustanowił wartościowy rekord życiowy 49.72 (to 6. wynik w historii polskiej lekkoatletyki). Dobek atakował jeszcze na ostatnich metrach, ale nie dogonił lidera i srebro okrasił czasem 49.95. Brąz dla Piotra Szewczyka – 52.03.

Sprinterki bydgoskiego Zawiszy uzyskały czas 46.96 i zdobyły złote medale w sztafecie 4x100 metrów. Srebrne medale wywalczyły biegaczki AZS-AWF Wrocław (47.29), a brązowe najlepsze w drugiej serii zawodniczki Kusego Warszawa (47.83).

Zwycięzcy drugiej serii biegu rozstawnego 4x100 metrów – Agros Zamość – z czasem 41.08 zdobyli złote medale. Najlepsi w pierwszej serii – sprinterzy krakowskiego AZS-AWF – musieli zadowolić się srebrem (czas ekipy 41.15). Brązowe medale dla Podlasia Białystok – 41.22.

Najlepszym klubem w sztafecie kobiet 4x400 metrów okazał się AZS-AWFiS Gdańsk – złoto okrasiły czasem 3:42.28. Drugie miejsce, dzięki m.in. znakomitemu biegowi Patrycji Wyciszkiewicz, zajęły panie z OŚ AZS Poznań – 3:47.94. Brązowy medal wywalczyła sztafeta AZS AWF Kraków – 3:48.47.

Biegnący na ostatniej zmianie w sztafecie 4x400 metrów klubu AZS AWF Warszawa Łukasz Ozdraski przyprowadził zespół ze stolicy na pierwszym miejscu w pierwszej serii i tym samym zapewnił jej złoto z czasem 3:15.33. Drugie miejsce zajęli akademicy z Krakowa (3:16.33), a brąz panowie z KU AZS Politechniki Opolskiej Opole – 3:18.84.

Dawid Wawrzyniak, aktualny wicemistrz Europy do lat 20, pokonując w drugiej próbie wysokość 2.12 i został mistrzem Polski U23 w skoku wzwyż. Bartłomiej Bedeniczuk po dwóch strąceniach na 2.12 przeniósł trzecią próbę na 2.16, ale i ona była nie udana – ostatecznie skoczek z Białej Podlaski zdobył srebro z wynikiem 2.08. Brąz wywalczył Damian Nowicki – 2.04.

Zdecydowanie najlepszą tyczkarką jeleniogórskich mistrzostw była Kamila Przybyła, która złoty medal zdobyła pokonując poprzeczkę zawieszoną na wysokości 4.20. Bydgoszczanka trzykrotnie atakowała jeszcze, bez powodzenia, 4.31. Srebro zdobyła Paulina Hnida (3.80), a brąz Anastasiya Kaliniczenko (3.30). Na starcie nie stanęła najlepsza obecnie polska tyczkarka Justyna Śmietanka.

Uzyskując w piątej próbie odległość 12.93 Adrianna Szóstak zapewniła sobie mistrzostwo Polski do lat 23 w trójskoku. Drugie miejsce zajęła, dzięki wynikowi 12.63 z ostatniej serii, Monika Piekarska. Brązowy medal dla Eweliny Wyszczelskiej – 12.59.

Lider tabel U23 Sławomir Glapiński został w Jeleniej Górze mistrzem Polski w trójskoku uzyskując odległość 15.45. Drugie miejsce zajął Jan Kulmaczewski (15.18), a trzeci był Krzysztof Dudek (14.96). Bez medalu wyjechał obrońca mistrzowskiego tytułu Emil Faraj, który zajął dopiero piąte miejsce.

Lidia Augustyniak, która w tym roku rzucała dyskiem już blisko 60 metrów, zdobyła złoty medal z rezultatem 55.99 i pokonała Darię Zabawską – 54.58. Karolina Moś wywalczyła brązowy rzucając 53.90.

Bardzo dobrze spisujący się w pierwszym roku młodzieżowca Bartłomiej Stój został w Jeleniej Górze mistrzem kraju z trzecim wynikiem w karierze – 62.40. Zawodnik Victorii Stalowa Wola zdeklasował rywali – drugi Krystian Pawelczyk rzucił 54.53, trzeci Jan Parol 51.56.

Malwina Kopron najdłuższy mierzony rzut oddała w drugiej kolejce konkursu młociarek – zawodniczka z Poznania uzyskała wtedy 69.72. Dla podopiecznej Czesława Cybulskiego złoto z Jeleniej Góry to trzeci triumf w mistrzostwach U23 w karierze – poprzednio zwyciężyła w 2014 roku w Inowrocławiu i przed rokiem w Białymstoku. Po konkursie zmierzono próbę Kopron, która wylądowała poza promieniem – okazało się, że uzyskała ona w tym rzucie aż 72.05. Srebrna medalistka, Katarzyna Furmanek, rzuciła 65.12. Brązowy medal wywalczyła Marika Kaczmarek z Rawicza – 60.78.