Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzi czerniczanie odpoczywali w Tatrach

Anna Włodarczyk
W czasie ferii zimowych uczniowie Szkoły Podstawowej w Dobrzykowicach wraz z kolegami z innych szkół z terenu Gminy Czernica odpoczywali na obozie zimowym w Domu Wypoczynkowym „Dunajec” w Białym Dunajcu, organizowanym przez Gminę Czernica. Pobyt na obozie był okazją do wypoczynku po trudach nauki, a ponadto umożliwił dzieciom zdobywanie wiedzy i umiejętności przyrodniczych.

Pierwsze atrakcje czekały uczestników obozu już w drodze do Białego Dunajca, bowiem odpoczynek zaplanowano w Wieliczce, gdzie zwiedzili Kopalnię Soli. Podczas wędrówki poznali historię i tajemnice Kopalni. Dowiedzieli się o rządzących nią siłach przyrody i etosie ciężkiej pracy wielu pokoleń górników. Odwiedzili niezwykłe miejsca, gdzie solna skała poddała się mocy ludzkich rąk. Zobaczyli maszyny i narzędzia górnicze. Wysłuchali legendy o księżnej Kindze, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię

i  ujrzeli, dedykowaną jej, cudowną kaplicę i zdobiące ją, jedyne w swoim rodzaju, solne dzieła sztuki.

Poznawanie Tatr dzieci rozpoczęły w Muzeum Tatrzańskim im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Tam obejrzały rośliny i zwierzęta, które można spotkać, wędrując tatrzańskimi szlakami i wysłuchały opowieści o ich życiu. Zaznajomiły się ze zwyczajami rzadkich gatunków zwierząt występujących w Tatrach: kozicy, świstaka, orła przedniego i niedźwiedzia brunatnego oraz dowiedziały się, w jaki sposób zwierzęta te przystosowały się do trudnych warunków życia.
Uczniowie odwiedzili również Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem, gdzie z dużym zainteresowaniem obejrzeli wystawę pt. „Cztery pory roku w Tatrach”, opisującą świat flory i fauny tatrzańskiej w rytmie zmieniających się pór roku oraz obejrzały filmy pt. „Wśród piarżysk, hal i turni”, przedstawiający rok życia zwierząt zamieszkujących najwyższe partie Tatr. Dzieci zapoznały się również z problemem synantropizacji zwierząt, dzięki prezentacji filmu „Tatrzańskie niedźwiedzie”.

W trakcie wycieczek młodzi przyrodnicy mieli okazję podziwiać piękno krajobrazu Tatr. W drodze Doliną Bystrej na Polanę Kalatówki, rozciągającą się u stóp Kalackiej Kopy, dzieci odwiedziły pustelnię brata Alberta oraz stację kolejki linowej na Kasprowy Wierch.

Wędrując Doliną Strążyską, oglądali wapienno-dolomitowe turnie, płynący dnem doliny Strążyski Potok, kompleksy naturalnego lasu świerkowo-jodłowo-bukowego oraz dwuprogowy wodospad Siklawica. Przemarsz oblodzonym szlakiem turystycznym nie był wcale łatwy, wymagał wysiłku i ostrożności, ale włożony trud zrekompensował przepiękny widok wynurzającego się z chmur Giewontu, przypominającego sylwetkę śpiącego rycerza.

Uczniowie zwiedzili również najważniejsze zabytki Zakopanego, tj.: Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej, wykonany z drewna modrzewiowego oraz Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, na którym spoczywają sławni pisarze, artyści i taternicy. Dzieci odwiedziły także Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach, wybudowane jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981 r.

Dzieci odwiedziły też „Dom do góry nogami” w Zakopanem. Ta wyjątkowa atrakcja pozwoliła na odczucie zjawiska w postaci innego oddziaływania sił grawitacji na człowieka
i  uwolniła fantazję, gwarantując wyśmienitą zabawę.
Uczestnicy obozu mieli również okazję wjechać koleją linowo-terenową na Gubałówkę, skąd podziwiali roztaczającą się ze szczytu panoramę Tatr oraz doskonale widoczne, położone u jej stóp, Zakopane. Po spacerze grzbietem Gubałówki doszli do Butorowego Wierchu, skąd zjeżdżając koleją krzesełkową, powrócili do Zakopanego.
Obozowicze przebywali również w Centralnym Ośrodku Sportu w Zakopanem. Wjechali wyciągiem na Wielką Krokiew i obserwowali międzynarodowe zawody sportowe w skokach narciarskich.
Uczestnicy obozu odwiedzili również Izbę Regionalną w Murzasichle, gdzie przy dźwiękach muzyki góralskiej poznali tradycje i zwyczaje mieszkańców Podhala.

Po górskich wędrówkach odpoczywali w basenach z ogrzewaną geotermalnie wodą w Białce Tatrzańskiej. Świetnie bawili się w Parku Wodnym, pływając, zjeżdżając na zjeżdżalniach, rurach, rwącej rzece.

Dzieci obejrzały również film „Rodzinka nie z tej ziemi” w kinie „Sokół” w Zakopanem, przedstawiający przygody Scoorcha i Garego na tajemniczej planecie Ziemia. Była to wesoła i jednocześnie pouczająca historia o potrzebie tolerancji, miłości i rodzinie, która musi sobie pomagać.
Niewątpliwą atrakcją dla dzieci był wieczorny kulig oświetlany pochodniami oraz ognisko z pieczeniem kiełbasek i wspólnym śpiewaniem.

Podczas pobytu na obozie był również czas, by „poszaleć” na zakopiańskich Krupówkach, kupić góralskie skarpety, papcie i inne pamiątki, posmakować oscypków z żurawiną i posłuchać muzyki regionalnej.

Pobyt na obozie pozwolił uczniom aktywnie wypocząć, a ponadto zdobyć w atrakcyjny sposób wiedzę o Tatrach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto