Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie - kupić czy wynająć?

Materiał prasowy
materiały prasowe
Z początkiem 2015 r. weszły w życie zmiany dotyczące kredytów hipotecznych. Z jednej strony niekorzystne dla kredytobiorców podwyższenie kwoty wkładu własnego do 10%, z drugiej modyfikacja programu Mieszkanie dla Młodych. Dodatkowo niskie stopy procentowe na poziomie 2,2% sprawiają, że rata kredytu jest porównywalna do opłaty za najem. Jak te zmiany wpływają na decyzję „kupić czy wynająć”?

Tradycja bycia na swoim
Z danych Eurostatu wynika, że 80% Polaków mieszka we własnych mieszkaniach. Z wynajmu częściej korzystają mieszkańcy zamożnych krajów Zachodniej Europy. Na taki podział mają wpływ dwa czynniki. Pierwszy to wysokie ceny nieruchomości w tych krajach, drugi to uwarunkowania kulturowe. Mieszkańcy Europy Zachodniej są bardziej mobilni, częściej się przeprowadzają, stąd brak potrzeby inwestowania we własne mieszkanie. Z kolei w Polsce, czy innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej wciąż duże znaczenia ma tradycja i przyzwyczajenia, które sprawiają, że nieruchomość wolimy posiadać na własność.
Posiadanie własnego mieszkania daje poczucie stabilizacji, bezpieczeństwa i niezależności. Można go sprzedać, przekazać dzieciom w spadku, ponadto dokonując remontów i inwestując w lokal zwiększamy wartość własnej nieruchomości, a nie cudzej.

Wkład własny i dopłaty od Państwa
Od stycznia 2015 roku, w życie weszły przepisy zmieniające uregulowania prawne w zakresie otrzymywania kredytu hipotecznego. Wcześniej wymagany był 5% wkład własny, obecnie jest to 10%. Oznacza to, że kupując mieszkanie za 300 tysięcy, aby zaciągnąć kredyt musimy mieć co najmniej 30 tysięcy złotych własnych oszczędności.
- Równocześnie zmiany zaszły także w programie Mieszkanie dla Młodych, które neutralizują skutki podwyższonego udziału własnego. Klienci kupujący mieszkanie na rynku pierwotnym i korzystający z programu MDM, mogą liczyć na dopłatę do kredytu w wysokości co najmniej 10%. Takie zmiany mają pomóc zwłaszcza młodym osobom podjąć decyzję o kupnie własnego M - komentuje Alicja Kaczmarczyk, prokurent firmy Budrem.
Na uzyskaniu kredytu hipotecznego i zakupie mieszkania nasze wydatki się nie kończą. Lokale sprzedawane przez deweloperów są w stanie surowym. Co to oznacza? Mieszkanie w stanie deweloperskim obejmuje ściany przygotowane do malowania lub pomalowane na biało, sufity, okna, parapety zewnętrzne, drzwi, a także podłączenia instalacji oraz mediów.

Czytaj też: Jak przywrócić ratę kredytu w CHF do poziomu z grudnia

Wsparcie dla najemców
Wynajem mieszkania sprawdza się głównie wtedy, gdy nie jesteśmy pewni swoich dalszych życiowych planów. Studenci, którzy nie wiedzą gdzie będą mieszkać po uzyskaniu dyplomu, czy osoby często zmieniające pracę z pewnością wybiorą tę formę za mieszkania. Dodatkowo, jeśli dzielimy lokal z kimś, to koszty są zdecydowanie mniejsze niż miesięczna kwota raty kredytu hipotecznego. Sytuacja zmienia się w momencie, gdy chcemy wynajmować mieszkanie sami. Zwłaszcza teraz, kiedy mamy niskie stopy procentowe, często wynajem kosztuje nas dokładnie tyle samo co miesięczna rata kredytu. Oczywiście i tutaj powstają programy, ułatwiające najem lokalu np. „Fundusz Mieszkań na wynajem” z powstały z inicjatywy BGK. Ten program, ma na celu zachęcić Polaków do większej mobilności w poszukiwaniu pracy. Cena miesięcznego najmu ma być niższa nawet o kilkanaście procent w porównaniu do średniej ceny rynkowej. Mieszkania oferowane przez BGK, to głównie lokale 2 i 3 pokojowe, z urządzonymi kuchniami i łazienkami, wyposażone w sprzęt AGD.

Czytaj także: Zmiany cen mieszkań w polskich miastach

Dwie możliwości, jeden wybór
Stając przed wyborem: kupić czy wynająć, musimy odpowiedzieć sobie przede wszystkim na pytanie, jak widzimy nasze życie za kilkanaście lat. Oczywiście idealną sytuację mają osoby, które zaciągają kredyt na krótki okres czasu, przy stosunkowo wysokim wkładzie własnym. Większość młodych Polaków nie może sobie pozwolić na taki komfort.
- Wynajmując mieszkanie zdarza się, że płacimy tyle, ile wynosi miesięczny koszt kredytu. Banki, zwłaszcza teraz oferują bardzo korzystne formy zaciągania kredytów hipotecznych, których nie należy się obawiać – mówi Alicja Kaczmarczyk. Wiele osób kupuje lokal z przeznaczeniem na wynajem, który przeważnie z powodzeniem pokrywa ratę kredytu, jest to zatem doskonała inwestycja - dodaje. Przy wynajmowaniu mieszkania płacimy głównie za to, że mieszkamy w danym miejscu, jednak nigdy nie mamy pewności, czy z początkiem kolejnego miesiąca nie dostaniemy wypowiedzenia umowy. Własne mieszkanie daje większe poczucie stabilności, ale jego zakup stanowi najczęściej zobowiązanie na kilkadziesiąt lat. Z kolei miesięczny koszt wynajmu nieruchomości często jest podobny do raty kredytu, który spłacamy. Zatem decyzja o zakupie bądź wynajmie własnego M musi być poparta przede wszystkim planami na przyszłość, a te zawsze warto ustalać z głową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto