Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy osiedla Żerniki chcieli nowego ronda. Dostali sygnalizację, a wraz z nią... korki

Celina Marchewka
Z roku na rok po Żernikach jeździ się coraz ciężej. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy od lat apelują o budowę ronda na skrzyżowaniu ulic Żernickiej, Szczecińskiej i Płaskiej. Urzędnicy ich wysłuchali i wymyślili, że postawią tutaj sygnalizację świetlną. Efekt? Korki są większe...

Mieszkańcy nie mają wątpliwości, że po pojawieniu się nowej sygnalizacji, dojazd do pracy zajmuje więcej czasu niż wcześniej. Tymczasowa sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Żernicka-Szczecińska-Płaska pojawiła się w miniony czwartek.

Od momentu budowy Autostradowej Obwodnicy Wrocławia przez to skrzyżowanie przejeżdżają dziesiątki tirów. Wiele z nich nie mieści się na jezdni i aby skręcić, musi zajeżdżać na drugi pas. Mieszkańcy wnioskowali o wprowadzenie zakazu wjazdu ciężkich samochodów na ich osiedle. Dowiedzieli się jednak, że nie będzie to miało miejsca szybciej, niż w momencie ukończenia kolejnego etapu obwodnicy Leśnicy.

Urzędnicy zaproponowali budowę sygnalizacji świetlnej na tym newralgicznym skrzyżowaniu. Swoją decyzję argumentowali tym, że rondo byłoby w tym miejscu bardzo kosztowne, ponieważ trzeba by przenieść wszystkie podziemne instalacje. Dodatkowo, zdaniem Elżbiety Maciąg z Wydziału Transportu Urzędu Miasta we Wrocławiu takie rozwiązanie nie zdałoby egzaminu w tym konkretnym przypadku, ponieważ tutaj ruch przede wszystkim odbywa się po głównej ulicy, czyli Żernickiej, a rondo zrównałoby wszystkie wloty powodując jeszcze większe zatory.

Mieszkańcy są zdania, że odkąd sygnalizacja została włączona... Żerniki toną w korkach. Ciasno jest tam praktycznie przez cały dzień, a w godzinach szczytu zatory sięgają z jednej strony Nowego Dworu, a z drugiej - samego końca Żernik. Mieszkańcy próbując objechać korek, wjeżdżają w małe osiedlowe uliczki, z których nie mogą się później włączyć do ruchu.

- Masa samochodów to jedno, a zdrowie drugie. Stojące w ogonku auta wytwarzają przecież więcej spalin. Przeprowadziliśmy na osiedlu pomiar i ich poziom ponad trzykrotnie przekraczał normę. Do tego dochodzi wszechobecny hałas - denerwuje się pan Bogusław, mieszkaniec Żernik.

Elżbieta Maciąg uspokaja, że każde wdrożenie nowej sygnalizacji początkowo powoduje chaos i utrudnienia. Później, kiedy kierowcy przyzwyczają się do zmiany, ruch powoli się uspokaja. Zapewnia, że sytuacja na skrzyżowaniu cały czas jest monitorowana.

- Już wprowadziliśmy pierwsze zmiany w długości cykli, wydłużyliśmy zielone światło na głównej jezdni stronę miasta. W ostatnich dniach nie do końca można było poprawnie przeanalizować natężenie ruchu przez święta, czy strajk nauczycieli. Dopiero teraz, kiedy wszystko wróciło do normy, możemy je zweryfikować - mówi.

W poprawę sytuacji na skrzyżowaniu nie wierzy jednak Irena Rymaszewska, przewodnicząca Zarządu Osiedla Żerniki. Jej zdaniem te światła, choćby ze zmienionym cyklem, nie rozładują zatorów.

- Jeśli miasto nie zgadza się na rondo, to niech nam chociaż poszerzy to skrzyżowanie. Dookoła jest bardzo dużo wolnego terenu, można by tam wybudować dodatkowe pasy do skrętów i wówczas sprawa by się częściowo rozwiązała. Nie mówimy, aby wszystko robić od razu, można to podzielić na etapy, aby ograniczyć koszty. Ale tylko w taki sposób można usprawnić tutaj ruch - mówi.

Rada Osiedla zapowiada, że nie da za wygraną. Teraz sygnalizacja została ustawiona w wersji testowej - na stojakach. Do końca roku ma być zamontowana na stałe. Radni planują jednak szybką reakcję, aby nie dopuścić do rozpoczęcia jej budowy i inwestowania kolejnych pieniędzy w rozwiązanie, które nie przynosi żadnego rezultatu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto