Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto stawia na design

Michał Potocki
Michał Potocki
Wrocław może być ładniejszy. Ma w tym pomóc projekt Akcelerator Designu, w ramach którego przeprowadzona zostanie m.in. odnowa budynków Nadodrza.

Akcelerator Designu to porozumienie wrocławskich uczelni, władz i przedstawicieli biznesu, które nastawione jest na propagowanie idei wzornictwa. Projekt ma zintegrować przedsiębiorców, designerów oraz środowiska akademickie. Chodzi również o wykształcenie designerów i promocję ich osiągnięć. 

- Nasz projekt to wydarzenie designerskie. Próba projektowania rzeczywistości - mówił Dariusz Ostrowski, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej podczas inauguracji projektu we wrocławskim Ratuszu.

Design może sie opłacać


Pierwszą z jego inicjatyw jest akcja Kreatywna Klasa, która ma inspirować uczniów do myślenia przestrzennego. Firma Autodesk, współtworząca projekt, dostarczy do szkół programy komputerowe i przeszkoli nauczycieli. Kolejnym działaniem będą wykłady i szkolenia dla małych i średnich przedsiębiorstw. Następnym - rewitalizacja dawnych traktów handlowych Nadodrza.

W ramach Akceleratora Designu planuje się również otwarcie tematycznego studium podyplomowego na Uniwersytecie Ekonomicznym, umożliwienie studentom ASP odbywana praktyk w biznesie, stworzenie centrum designerskiego "Krzywy komin" przy ul. Dubois 33/35 oraz stworzenie przestrzeni wystawienniczej dla designerów przy pl. Solnym.

Design rozumiany jest tu jako proces a nie sam produkt finalny. Dlatego biorą w nim udział różne środowiska i instytucje, m.in ARAW, Urząd Miejski Wrocławia, Politechnika Wrocławska, Akademia Sztuk Pięknych, Uniwersytet Ekonomiczny, szkoły średnie oraz firmy komercyjne.

- Bardzo się cieszę, że na wzornictwo zwrócono wreszcie uwagę u różnych grup. Każda rzecz musi być przecież przez kogoś zaprojektowana, a design jest wszędzie wokół nas - komentował Jacek Szewczyk, rektor ASP we Wrocławiu.

Akcelerator Designu skierowany jest do trzech podstawowych grup. Przedsiębiorstwa mogą otrzymać estetyczne projekty produktów, studenci szkół wyższych i środowisko naukowe mogą włączyć się w projektowanie i zarządzanie designem, a uczniowie szkół średnich mogą zapewnić dopływ studentów na określone kierunki w szkołach wyższych i zasilić kadry w przedsiębiorstwach.

Wzornictwo wzbudza zainteresowanie wrocławian


- Jest jeszcze czwarta grupa, która może zyskać na pobudzeniu jej kreatywności, to praktycznie wszyscy ludzie - dodawał Wojciech Jędrzejczak, dyrektor zarządzający Autodesk Polska, firmy, która dostarcza oprogramowanie do projektu.

Design jest wszedzie


Inauguracji projektu w Ratuszu Miejskim towarzyszyła wystawa "Design dla Biznesu" pokazująca nowatorskie rozwiązania projektowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto