Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura z języka polskiego. Na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać

Natalia Wykrota
Polskapresse
Już 4 maja maturzyści napiszą egzamin z j. polskiego. Poniżej kilka rad, o których należy pamiętać, aby dobrze zdać egzamin dojrzałości.

Wypracowanie z języka polskiego może sprawiać wiele kłopotów. Stres i presja czasu mogą negatywnie wpłynąć na wynik egzaminu. Oto kilka wskazówek, o których należy pamiętać, aby zdobyć większą liczbę punktów.

W wypracowaniu górna granica objętości tekstu nie jest wyznaczona. Zdający powinien pamiętać, że tekst nie może być krótszy niż dwie strony (około 250 słów). Na tekście zamieszczonym w arkuszu egzaminacyjnym można śmiało sporządzać notatki. Nie podlega to ocenie, a z pewnością ułatwi pracę.
[sc]Matura 2011 na NaszeMiasto.pl[/sc]
Jeżeli zdającemu zabraknie miejsca na arkuszu, może skorzystać z brudnopisu. Konieczne jest jednak przekreślenie słowa "brudnopis" i napisanie- "ciąg dalszy czystopisu". W przeciwnym razie, materiał który znajdzie się w tym miejscu, nie będzie oceniany.

Z pewnością warto napisać wypracowanie na więcej niż 250 słów. W przypadku, gdy nie osiągniemy tego limitu, oceniane jest tylko rozwinięcie tematu; nie ocenia się języka, stylu, kompozycji i zapisu. Kompozycję wypracowania ocenia się wtedy, gdy przyznane zostały punkty za rozwinięcie tematu.
[sc]Czego należy się wystrzegać na egzaminie maturalnym?[/sc]
W szczególności ważne jest, aby treść wypracowania była zgodna i na podstawie tekstu literackiego zamieszczonego w arkuszu egzaminacyjnym. W przeciwnym razie maturzystę uznaje się za nieprzygotowanego do egzaminu. Otrzyma on 0 punktów za całość wypracowania, a to znaczy, że nie zda matury z języka polskiego.

Punkty przyznaje się za analizę i interpretację a nie za streszczenie podanego tekstu. Jest to często powtarzający się błąd. W związku z tym warto poświęcić trochę czasu na uważne przeczytanie tematu i poleceń w nim występujących.
[sc]Wyniki egzaminu możesz otrzymać na Facebooku[/sc]
Matura 2010. Zobacz arkusz z polskiego i przykładowe rozwiązania

Oczywiście, tekst musi być własny. Praca która została odtworzona z innych źródeł, spisana lub ściągnięta nie podlega ocenie. W związku z tym maturzysta nie zdaje egzaminu.

Maturzyści ze stwierdzoną dysleksją będą oceniani według specjalnych kryteriów, zredagowanych przy współpracy z psychologami.

Od 2010 roku arkusz egzaminacyjny na poziomie rozszerzonym nie składa się z części dotyczącej czytania ze zrozumieniem. Maturzysta rozwiązuje tylko zadanie pisania własnego tekstu w związku z tekstem literackim.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto