Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura 2018 Polski podstawa. Mamy arkusz CKE (Odpowiedzi, Rozwiązania)

Małgorzata Mrowiec
Matura 2018 Polski podstawa Odpowiedzi, Arkusz CKE, Tematy z polskiego podstawa MATURA 2018
Matura 2018 Polski podstawa Odpowiedzi, Arkusz CKE, Tematy z polskiego podstawa MATURA 2018 Matura 2018 Polski podstawa Odpowiedzi
Matura 2018 Polski podstawa Odpowiedz, Arkusz CKE, Tematy z polskiego podstawa MATURA 2018.

Matura 2018 Polski podstawowy: "J. polski był prosty"

- Mieliśmy „Lalkę”. Tego się nie spodziewaliśmy, bo obstawialiśmy, że będą albo „Dziady”, albo „Wesele” - bo w tym roku przypada rocznica, 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Więc myśleliśmy, że na maturze będzie coś narodowo-wyzwoleńczego – mówiła nam Tamara Filiks z VIII LO w Krakowie, która planuje studiować logistykę międzynarodową, a także iść do wojska – zgodnie z rodzinną tradycją. W dwie godziny uporała się z egzaminem z polskiego. Tyle jej wystarczyło, nie skorzystała z wydłużonego czasu, jaki jej przysługiwał w związku z problemem z alergią i braniem leków (o 30 minut więcej)..

Matura 2018 Polski podstawa "wszyscy byli zadowoleni"

Jak relacjonuje nastolatka – wszyscy byli zadowoleni, bo temat rozprawki z „Lalki”, zdaniem maturzystów, był prosty. - Tęsknota – czy prowadzi człowieka do klęski, czy powoduje, że staje się lepszy, jest siłą budującą – tak ten temat zapamiętała Tamara. Należało odnieść się do samej lektury oraz do innego tekstu kultury, czyli innego tekstu literackiego, ale też np. przedstawienia, filmu czy obrazu.

Matura 2018 Polski: wiersz Ernesta Bryla (tematy na maturze z polskiego)

Krakowska maturzystka odniosła się do książki swojego ulubionego autora - „Makabrycznej gry” Sebastiana Fitzka. - Wykorzystałam to, że tę książkę znam praktycznie na pamięć – opowiadała nam Tamara. Ostatecznie wykazała w swojej rozprawce, że tęsknota może doprowadzić człowieka do upadku, popchnąć go do rzeczy ostatecznych jak samobójstwo, morderstwo, a więc jest siłą niszczącą.

Na wiersz, którego analizy i interpretacji mogła się podjąć zamiast pisania rozprawki (autorstwa Ernesta Bryla), Tamara nawet nie spojrzała. Jak większość maturzystów, którzy wolą rozprawkę, a maturalnego „starcia” z poezją się obawiają. - Zresztą jak zobaczyłam temat rozprawki, to stwierdziłam, że to mój temat i jestem szczęśliwa, że taki się pojawił – wyznała nam nastolatka.

Matura 2018 Polski: test i tekst o tłumaczach

Na egzaminie trzeba też było wypełnić test. Część pytań odnosiła się do podanego tekstu. Jeden z tekstów opowiadał o tłumaczach, o ich popularności w XXI wieku. Zawierał wizję tłumaczy nie tyle z języka polskiego na obcy, tylko z polskiego na polski, tłumaczących „co autor miał na myśli”. - W teście były pytania o funkcje języka, trzeba było wskazać, jakie środki językowe opisują szacunek do osób – opowiadali nam też maturzyści. - Sdoki językowe – to mnie zagięło… Nie stylistyczne, tylko językowe – podkreślał jeden z zaskoczonych krakowskich maturzystów.

- Temat rozprawki był tematem łatwym dla ucznia, który przeczytał „Lalkę”. A trudnym dla tych, którzy znają ją tylko z bryku albo filmu. Bardzo celny temat na przesianie maturzystów, którzy nie czytają. I również temat, który pozwala się wykazać uczniowi, który ma szeroką wiedzę – mówiły nam polonistki z krakowskiego VIII LO, Anna Matuszek i Katarzyna Miezian (zarazem dyrektorka szkoły). Jak podkreślały, „Lalka” jest jedną z zaledwie ośmiu lektur „z gwiazdką” - tych, których przeczytanie w liceum jest obowiązkowe.

Autor: Joanna Urbaniec

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto