Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Masala: Bez kompromisów

Katarzyna Kroczak
Modne, dość ascetyczne wnętrze Masali na pierwszy rzut oka niewiele ma wspólnego z Indiami
Modne, dość ascetyczne wnętrze Masali na pierwszy rzut oka niewiele ma wspólnego z Indiami Tomasz Hołod
Nie ma tu kapiących złotem ornamentów ani hałaśliwej muzyki. Amatorzy tandetnych Indii rodem z filmów klasy B też nie znajdą tu nic dla siebie. Natomiast miłośnicy wspaniałej kuchni - i owszem. O nowym hinduskim lokalu Masala pisze Katarzyna Kroczak

Najpierw czeka nas szok. Modne, dość ascetyczne, spowite w szarości, a jednak przytulne wnętrze to nie jest to, z czym większości wrocławian kojarzą się Indie. Przy bliższym poznaniu zauważamy jednak rząd figur słoni, dyskretne ornamenty, soczyste kolory lamp oraz krzeseł. I ciepło. Takie, które sprawia, że chcemy z politowaniem spoglądać na pędzącą za oknem ul. Kuźniczą.

Kartikey Johri zadał sobie wiele trudu, by sprowadzić do nas rodzime smaki. I choć do Wrocławia przyjechał na studia informatyczne w 1986 roku, dopiero teraz kilka rzeczy w jego życiu splotło się tak, że powstała Masala. Ilość kompromisów jest tu ograniczona do minimum. Jeśli kucharze - to Hindusi, jeśli przyrządzanie potraw - to w tradycyjnym indyjskim, przypominającym beczkę i opalanym drewnem piecu o nazwie tandoor, jeśli pieczywo - to tylko chrupkie, nieporównywalne z niczym innym naan.

Kością niezgody okazała się intensywność smaków. Kucharze, przyzwyczajeni do swoich receptur, długo dyskutowali o tym, czy dostosować ilość ostrych przypraw i soli do europejskich podniebień. Czy nie prościej było więc zatrudnić Polaków? - Pół roku żmudnych procedur i te dyskusje... Ale wiem, że to dobry wybór. Jeśli chcę zjeść żurek, idę do polskiej restauracji, bo wy macie ten smak we krwi. Jeśli chcę zjeść hinduskie potrawy, zatrudniam kucharzy z Indii. Proste, prawda? - tłumaczy Johri.

Kto boi się pogubić w gąszczu dość rozbudowanego menu, poniżej ma małą ściągę. Większości dań głównych nie jest w stanie zjeść średnio głodny mężczyzna. Ostrożnie więc z zamawianiem.

Warto zacząć od niezwykle aromatycznego szpinaku przygotowanego z masalą i tofu (21 zł). Wiem, że brzmi dziwnie, ale jest boskie. Najlepiej smakuje ze wspomnianym chlebkiem naan (5 zł). Polecam też biryani, czyli ryż basmati z kurczakiem i przyprawami (21 zł), a na koniec warto skosztować tradycyjnej hinduskiej chałwy z... marchewki (10 zł).

Komu jeszcze mało egzotyki, a czuje się najedzony, niech sięgnie po hinduską herbatę z mlekiem, kardamonem i imbirem (6 zł). Zaskakujące, trochę niczym bawarka, a przyprawy sprawiają, że mroźna zima staje się jakby nieco bardziej przyjazna.
Masala grill & bar, ul. Kuźnicza 3, czynne codziennie w godz. 13-23.30

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto