Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malownicze bulwary w mieście stu mostów [zdjęcia]

masz
Miasto otwiera się na rzekę, nabrzeże Wrocławia staje się coraz piękniejsze i przyciąga coraz więcej mieszkańców i turystów, którzy chętnie relaksują się nad wodą. Zapraszamy Was na spacer malowniczymi bulwarami Wrocławia.

Najstarszą i najciekawszą częścią Wrocławskiego Węzła Wodnego jest ta śródmiejska, będąca ewenementem na skalę europejską. Rzeka rozdziela się tu na dwa koryta - Północne i Południowe, a w średniowieczu powstały tu dwa stopnie wodne - Piaskowy i Mieszczański. W XVIII w. ta część rzeki stała się głównym szlakiem żeglugowym Wrocławia. Dzisiaj korzysta z niej przede wszystkim biała flota, a jej pasażerowie mogą podziwiać z pokładu statku wyspy Piaskową i Słodową, Ostrów Tumski czy zabytkowe budowle Ossolineum i Uniwersytetu Wrocławskiego. Za wieczorny, 40-minutowy rejs gondolą po okolicach Starego Miasta zapłacimy 20 zł (normalny bilet) albo 15 zł (ulgowy).

Zobacz też: Jak zmienia się Wyspa Słodowa i jej okolice

masz

Widok z bulwaru ks. Zienkiewicza na zabytkowy Młyn Maria, który ma zostać zrewitalizowany
Dom na wodzie i Pomnik Niebieskości Nieba

Nasz spacer można zacząć od bulwaru Politechniki Wrocławskiej. Po gruntowanym remoncie dawnej stanicy wioślarskiej uczelnia sfinansowała remont nabrzeża. Nad rzeką, naprzeciwko Wieży Ciśnień, znajdziemy kameralną plażę, boiska do piłki siatkowej i pomosty, przy których cumują łódki.

Nieco dalej, tuż za Mostem Grunwaldzkim, który w 2010 r. obchodził swoje setne urodziny, zobaczymy dom na wodzie. Warto dodać, że jego właściciel aktywnie działa na rzecz popularyzacji Odry, organizuje m. in. wycieczki na trasie Wrocławskiego Węzła Wodnego i sprzątanie rzeki. To dzięki kierowanej przez niego fundacji Onwater.pl w 2016 r. na bulwarach i nabrzeżach Odry stanęły tablice z informacjami na temat miejsc związanych z rzeką.

masz

Fontanny przy Moście Grunwaldzkim

Jeśli spojrzymy z Mostu Grunwaldzkiego w stronę Ostrowa Tumskiego, to po prawej stronie zobaczymy najpierw ławeczki, fontanny i ścieżki rowerowe (jest też stacja roweru miejskiego przy Wydziale Informatyki). Natomiast nieco dalej, przy Bibliotece Uniwersyteckiej, zwraca uwagę nowoczesna rzeźba - Pomnik Niebieskości Nieba, czyli cyjanometr.

Pufa z widokiem na miasto
Po przeciwnej stronie znajduje się budynek Urzędu Wojewódzkiego i bulwar, który od 2013 roku nosi imię Lecha i Marii Kaczyńskich. To dziś miejsce tętniące życiem. Nabrzeże zostało zmodernizowane w 2016 r. Dzięki kładce pieszo-rowerowej pod Mostem Pokoju stało się przedłużeniem promenady spacerowej. Znajduje się tu malownicza Przystań Grunwaldzka, przy której mogą cumować statki, a jej poręcze zdobią pnące kwiaty. Mieszkańcy i turyści odpoczywają na drewnianych ławach albo na wielkiej pufie z widokiem na Bibliotekę Uniwersytecką i kampus, na której można nawet wygodnie się położyć. Jest też zejście do samej rzeki, a na schodach chętnie przesiadują zakochani. Warto też pstryknąć sobie zdjęcie na tle rzeki i nowoczesnej rzeźby WRO.

masz

Pufa z widokiem na Odrę na bulwarze Kaczyńskich

"Ptaki" Abakanowicz, Zatoka Gondoli i bulwar Dunikowskiego

Kierując się dalej, w stronę Ostrowa Tumskiego, przejdziemy pod Mostem Pokoju i usiądziemy na chwilę na małych, czarnych, nowoczesnych krzesełkach koło Muzeum Narodowego, by podziwiać rzeźby Magdaleny Abakanowicz. Później miniemy podświetlone wieczorem "Ptaki" tej samej artystki i Zatokę Gondoli, gdzie można wypożyczyć np. łódkę albo napić się kawy na zacumowanym tam statku.

masz

"Ptaki" Magdaleny Abakanowicz przy bulwarze koło Muzeum Narodowego
Nieco dalej rozpościera się zrewitalizowany w 2015 r. bulwar Xawerego Dunikowskiego. Projekt obejmował obszar biegnący wzdłuż południowego brzegu rzeki, od Mostu Piaskowego do Grunwaldzkiego. Można tu odpocząć na betonowych, wielopoziomowych ławach, ukrytych wśród zielonych traw i podziwiać panoramę Ostrowa Tumskiego. Przy bulwarze znajdziemy też przystań cumowniczą, a latem z części schodów spływa woda.

- Przy Akademii Sztuk Pięknych powstała przestrzeń do organizacji wydarzeń, wzdłuż rzeki wybudowano schody o amfiteatralnym układzie oraz meble miejskie, które zachęcają do odpoczynku - mówi Małgorzata Szafran z Urzędu Miejskiego. Pojawiły się też nowe drzewa i krzewy.

masz

Przy bulwarze Dunikowskiego

Wejścia na bulwar strzegą księżniczki

Kierując się dalej w stronę Hali Targowej, przy Przystani Hala Targowa miniemy Wratislavię, statek - restaurację, zacumowany przy nabrzeżu. Szef kuchni poleca akurat stek z kalmara z sałatką z dyni i marchewki, sashimi z wołowiny oraz flądrę w papilotach. W pobliżu zobaczycie kamień z napisem "Zalanym artystom", poświęcony artystom poszkodowanym podczas powodzi z 1997 r.

masz

Warto dodać, że bulwar z aleją spacerową prowadzącą od Mostu Pokoju do Mostu Piaskowego, jest częścią XIX-wiecznej Promenady Staromiejskiej. W miejscu dzisiejszej Przystani Targowej prawdopodobnie już w drugiej połowie XIV w. działał najstarszy port w mieście, a od lat 70. XIX w. przystań dla parostatków pasażerskich. Dziś wejścia na bulwar Dunikowskiego strzegą dwie księżniczki - Księżniczka Wiatru i Księżniczka Fali, rzeźby z brązu autorstwa Stanisława Wysockiego.

Przystanie na Ostrowie

Kolejnym punktem naszego spaceru jest prowadzący na Ostrów Tumski bulwar Piotra Włostowica. To bez wątpienia jedna z najchętniej odwiedzanych przez wrocławian i turystów tras spacerowych w mieście. Warto dodać, że patron bulwaru, Piotr Włostowic, był śląskim możnowładcą z rodu Łabędziów, palatynem Bogusława Krzywoustego i właścicielem m. in. Wyspy Piasek.

Na bulwarze również można odpocząć na ławce, wśród zieleni, z widokiem na rzekę i zabytki Ostrowa, zjeść gorące maliny w tutejszej kawiarence plenerowej albo wybrać się na rejs statkiem z Przystani Kardynalskiej lub katamaranem solarnym z Przystani Kapitańskiej. Znajdziemy tu też tablicę-pomnik z trasą Wrocławskiego Węzła Wodnego.

Wyspy i Młyn Maria

Spacer kontynuujemy na bulwarze Stanisława Kulczyńskiego, położonym na Wyspie Piasek, wzdłuż Odry Południowej oraz przekopu Śluzy Piaskowej (łączy ulicę Świętej Jadwigi z osiedlem Nadodrze). Jego nazwa upamiętnia związanego z miastem botanika i działacza politycznego.

Po drodze miniemy niedawno zrewitalizowaną Wyspę Daliową, pełną kwiatów i alejek, z nowoczesną, połyskującą w słońcu rzeźbą "NAWA" Oskara Zięty. Jeśli będziemy mieli szczęście, to trafimy tu np. na kameralny koncert jazzowy.

masz

Rzeźba "Nawa" na Wyspie Daliowej

Bulwar Kulczyńskiego biegnie wzdłuż ulicy Wodnej i koryta Odry Południowej, a następnie wzdłuż przekopu Śluzy Piaskowej, do skweru na zachodnim krańcu wyspy. Tu kończy się kanał Śluzy Piaskowej i ponownie bulwar biegnie nad korytem Odry Południowej. Tu także zbiegają się ulice: Świętej Anny i Staromłyńska. Połączenie z Wyspą Słodową zapewnia Kładka Piaskowa przerzucona nad Kanałem Młyna Maria. Warto dodać, że ten zabytkowy budynek ma zostać w przyszłości zrewitalizowany (pod nadzorem konserwatora zabytków). Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego teren, pomiędzy Wyspą Młyńską i Piaskową, czyli także Młyn Maria powinien pełnić funkcję usługowo-apartamentową. Chyba wszyscy nie mogą się już doczekać, kiedy ten ciekawy obiekt przestanie straszyć, a inwestor tchnie w niego nowe życie. Przez co dopełni i tak już piękną okolicę.

masz

Widok z bulwaru ks. Zienkiewicza na Młyn Maria

Na Wyspie Słodowej można spędzić właściwie cały dzień, spacerując alejkami, relaksując się na pikniku albo podczas seansu kina "pod chmurką". Kierując się stamtąd w stronę Wyspy Młyńskiej, znów dotrzemy na Ostrów Tumski.

Tu, na pięknie zrewitalizowanym w ubiegłym roku bulwarze ks. Zienkiewicza, możemy zakończyć nasz spacer. Największe wrażenie robi dolny taras w formie zielonego labiryntu oraz płyty kamienne w sąsiedztwie ozdobnych jabłoni. Warto usiąść na jednej z tutejszych ławek, wśród kwiatów i ozdobnych krzewów, i w gorący dzień delektować się naturalnymi lodami z pobliskiej, najpopularniejszej chyba w mieście, lodziarni. Nic dziwnego, że mieszkańcy i turyści tak chętnie odwiedzają to miejsce.

Zatem spacer po bulwarach? Przejażdżka rowerowa? A może jogging? Letnia pogoda, jaką w ostatnich dniach serwuje nam lato, zachęca do wyprawy wzdłuż brzegów Odry, podziwiania pięknych widoków i spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Polecamy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Malownicze bulwary w mieście stu mostów [zdjęcia] - Wrocław Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto