Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małe bóstwo z wielką głową - we wrocławskim zoo urodził się pierwszy w Polsce żółw wężoszyi

Paulina Iwińska
Paulina Iwińska
Żółw wężoszyi we wrocławskim zoo
Żółw wężoszyi we wrocławskim zoo Zoo Wrocław
Ma 3 cm długości, szyję przypominającą węża i nieproporcjonalnie wielką głowę. Na wolności przedstawicieli tego gatunku jest tylko 16.

3 czerwca we wrocławskim zoo z inkubowanych jaj po raz pierwszy w Polsce wykluł się żółw wężoszyi (McCorda). Jest on przedstawicielem zagrożonego gatunku, który w warunkach naturalnych występuje tylko w jednym miejscu na świecie - na wyspie Roti w Indonezji, w archipelagu Małe Wyspy Sundajskie.

Żółw z szyją węża

- Na wyspie znajdują się trzy jeziora, w których żyją żółwie wężoszyje - wyjaśnia Ryszard Topola z wrocławskiego zoo. - Jest ich tam zaledwie 16. Opiekuje się nimi pewien starszy pan, który traktuje je jak bóstwa - dodaje.

Mały żółwik ma wielkość około 3 cm. Jego charakterystyczną cechą jest długa szyja przypominająca węża (stąd nazwa - żółw wężoszyi). Zwierzę ma też wielką, nieproporcjonalną w stosunku do reszty ciała, głowę.

Po lewej: wykluwający się mały żółwik, po prawej jego matka


W oczekiwaniu na "dziewczynki"

W Polsce żółwie z gatunku McCorda hodowane są również w warszawskim zoo, jednak we Wrocławiu po raz pierwszy udało im się rozmnożyć. Po narodzinach pierwszego żółwika, w ciągu kolejnych tygodni w naszym ogrodzie przyszły na świat jeszcze cztery inne. Wszystkie to samce. Teraz pracownicy terrarium oczekują narodzin samiczek.

- Te jaja, z których wykluły się już młode, były trzymane w wyższej temperaturze, co przyspiesza narodziny u gadów - tłumaczy Ryszard Topola. - Pierwsze rodzą się samce, a z kolejnych jaj, które trzymamy w niższej temperaturze, spodziewamy się osobników płci żeńskiej - dodaje.

W tej chwili wszystkie narodzone żółwiki przebywają w stacji badawczej wrocławskiego zoo. W terrarium zobaczymy je w ciągu najbliższych trzech tygodni. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej (ok. 10-15 lat) być może i one doczekają się dzieci. W tym celu do Wrocławia będzie trzeba sprowadzić żółwie z innego zoo tak, aby przyszli rodzice nie byli ze sobą spokrewnieni.

Gatunek żółwia wężoszyjego odkryto stosunkowo niedawno, a ze względu na niewielką liczbę jego przedstawicieli, nikt jeszcze nie przeprowadził szczegółowych badań dotyczących tych gadów. Przypuszcza się, że żyją około 30 lat, a dorosłe osiągają wielkość do 30 cm. Żywią się głównie rybami.

Czytaj też:

Regiopedia - twój region w sieciŚwięto Wrocławia 2011Wrocław: Koncerty i festiwale 2011
Nowe Horyzonty 2011Rozkład jazdy MPK WrocławKąpieliska i baseny we Wrocławiu

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto