Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelszczyzna na weekend: Odkryj miejsca nieznane

Ewelina Krawczyk
Ewelina Krawczyk
Lubelszczyzna na weekend: Zwierzyniec, ul. Browarna 2 - zespół kościoła pw. św. Jana Nepomucena "Na Wyspie"
Lubelszczyzna na weekend: Zwierzyniec, ul. Browarna 2 - zespół kościoła pw. św. Jana Nepomucena "Na Wyspie" fot. Krzysztof Żwirski
Lubelszczyzna dla jej mieszkańców to przede wszystkim stolica województwa, Kazimierz Dolny, Nałęczów i Zamość. Oczywiście, są to miejsca, które koniecznie należy odwiedzić, ale co jeśli są już nam dobrze znane? Wcale nie trzeba opuszczać ziemi lubelskiej, żeby nie tylko ciekawie spędzić czas, ale też odkryć miejsca nowe i przede wszystkim bliskie. Przedstawiamy kilka klimatycznych miejsc, które warto uwzględnić, planując kolejny wakacyjny weekend.

Lubelszczyzna na weekend: Okrzeja, Wola Okrzejska

4 maja 1846 r. we dworze w Woli Okrzejskiej urodził się Henryk Sienkiewicz. Mieszczące się w dworskiej oficynie muzeum skutecznie odtwarza atmosferę sprzed niemalże dwóch wieków. Budynek okala park, w którym można spotkać wielu bohaterów znanych z kart powieści. Pobliska Okrzeja upamiętnia osobę pisarza kopcem jego imienia, mającym 15 m wysokości (powstał z ziemi zwożonej z najróżniejszych miejsc związanych z Sienkiewiczem, nawet zza Atlantyku). Miejscowi sami opowiedzą odwiedzającym, gdzie jeszcze mogą znaleźć ślady po ich, z pewnością, najsłynniejszym mieszkańcu.

Lubelszczyzna na weekend: Radzyń Podlaski

Gratka dla miłośników historii, ale i zachowujących zimną krew - w Radzyniu, na tyłach miejscowego komisariatu znajduje się niepozorny budynek, skrywający cierpienie i rozpacz wielu osób. Budynek jest obecnie zamieszkany, ale w pomieszczeniach, które użytkowane są jako piwnice (dlatego, choć nie ma biletów, o wstęp należy poprosić obecnych mieszkańców) widać ślady po areszcie niemieckiego gestapo z czasów II wojny światowej, który po wojnie wykorzystywany był jako placówka miejscowego Urzędu Bezpieczeństwa. Nie brak tu kresek, ktorymi odliczano kolejne dni pobytu w areszcie, ale są też bardziej dosłowne oznaki obecności zrozpaczonych więźniów, jak dramatyczne proźby o pomoc, czy wsparcie kierowane do Boga.

Lubelszczyzna na weekend: Romanów

Do 15-go roku życia w Romanowie wychowywał się u swoich dziadków, Józef Ignacy Kraszewski, późniejszy powieściopisarz. W 150 rocznicę urodzin autora słynnej "Starej baśni" uroczyście otwarto w tej małej miejscowości muzeum upamiętniające Kraszewskiego. Obecnie w tym "utraconym raju dzieciństwa" możecie obejrzeć liczne pamiątki po nim i jego rodzinie, zadumać się nad jego twórczością i podziwiać wszechstronność uzdolnień. Ponadto docenicie z pewnością piękno i atmosferę wnętrz dawnej ziemiańskiej siedziby.

Lubelszczyzna na weekend: Gołąb

Nieopodal granicy z województwem mazowieckim znajduje się kolejne ciekawe muzeum, choć skrajnie inne od wymienionych wcześniej literacko-historycznych. W Gołębiu każdy mieszkaniec zna pana Józefa Majewskiego, dzięki jego niespotykanej pasji. Długie lata był on nauczycielem dęblińskiej szkoły zawodowej, a uczniowie w ramach prac dyplomowych budowali rowery według własnych, niepowtarzalnych projektów. Złożyły się one na stałą ekspozycję w Muzeum Nietypowych Rowerów. Możecie tutaj sami spróbować swoich sił, pedałując na wybranych modelach. Zachęcająca może być np. rower, który napędzany jest rytmicznymi przysiadami. Wizytę najlepiej umówić wcześniej, dzwoniąc pod numer: 601 814 527.

Lubelszczyzna na weekend: Podgórz

Nad Wisłą, w okolicy Kazimierza Dolnego, znajdziecie rezerwat, który słynie przede wszystkim z szumu ptasich skjrzydeł. Jest tutaj Krowia Wyspa, na której nabiera sił, zmęczone długim lotem, ptactwo - lecąc dwa razy do roku między północą a południem. Swoje gniazda zakłada tutaj wiele gatunków ptaków, które możecie obejrzeć po wcześniejszym dopłynięciu wraz z podgórskimi flisakami do brzegu wyspy.

Lubelszczyzna na weekend: Zawieprzyce

Tutaj wzrok przyciągają malownicze ruiny zawieprzyckiego zamku położone na wysokim brzegu rzeki Wieprz. Zwietrzałe, smutnie sterczące ruiny. Ale z ruin tych spogląda niezapomniana przeszłość i przypomina się krwawo współczesnym. Kres wspaniałego pałacu położył pożar w 1838 roku. Na przełomie XIX i XX wieku dzierżawcą majątku był Ksawery Skłodowski, brat Józefa - dziadki Marii Skłodowskiej-Curie, ponoć niegdyś przyszła noblista spędzała tutaj wakacje. Zamek to nie wszystkie atrakcje, które możecie znaleźć w okolicach wijącego się Wieprza. Przed wycieczką warto dowiedzieć się więcej o tajemniczym monumencie zwieńczonym greckim krzyżem i o związanych z nim legandach.

Lubelszczyzna na weekend: Hola

Poznaliście już lubelski skansen? Warto więc odwiedzić Holę, gdzie znajdziecie wiatrak-koźlak, wiejską chałupę, stodołę, piec garncarski, przydrożną kapliczkę i ule. Co roku odbywa się tu plener malarski i Jarmark Holeński (niestety, następny dopiero w 2014), którego znaczenie i sława zaczęły sięgać znacznie poza najbliższą okolicę.

Lubelszczyzna na weekend: Uher

Państwo Teresa Chomik-Kazarian i Oganes Kazarian to polsko-armeńskie małżeństwo watystów malarzy. Warto ich bliżej poznać, odwiedzając dawną dworską posiadłość, w której mieści się luksusowo wyposażony przez nich Dom Pracy Twórczej. Kilka razy do roku goszczą tutaj młodzi artyści, dla których gospodarze organizują konkursowe plenery. Uherski Dom Pracy Twórczej znany jest szeroko w polskim środowisku artystycznym, nie wszyscy jednak wiedzą, że stoi on otworem także przed turystami.

Lubelszczyzna na weekend: Sobibór

W marcu 1942 roku Niemcy przystąpili do budowy ośrodka zagłady Żydów w Sobiborze. Lokalizację obozu wybrano w zalesionym, bagnistym terenie odległym o 4 km od wsi Sobibór, przy linii kolejowej z Chełma do Włodawy. Masową zagładę przerwało powstanie więźniów, które wybuchło w październiku 1943 roku. Tak, to właśnie o tym obozie i o tym wydarzeniu opowiada film Jacka Golda "Ucieczka z Sobiboru". W 1993 roku, w pięćdziesiątą rocznicę buntu, utworzono Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze, które stanowi dziś filię Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego.

Lubelszczyzna na weekend: Kawęczynek

Jeżeli jednak planujecie wyjazd na łono przyrody, ku oddechowi od zgiełku miasta, warto udać się na Raztocze, będące "zielonym płucem Lubelszczyzny". W Szczebrzeszyńskim Parku Krajobrazowym znajdziecie doliny Gorajca i Wieprza, pomiędzy Szczebrzeszynem a Lipowcem - mało jest w Polsce miejsc o podobnej gęstości występowania wąwozów. Obszar położony na południowy zachód od Szczebrzeszyna nazywany jest Piekiełkiem. Można skorzystać z uroczej ścieżki przyrodniczo-historycznej w postaci 12-kilometrowej trasy spacerowej ze Szczebrzeszyna do Kawęczyka. Po drodze przechodzi się przez atrakcyjny krajobrazowo las Cetnar.

Lubelszczyzna na weekend: Zwierzyniec

Tuż przed Letnią Akademią Filmową, warto zareklamować "stolicę" Roztocz Środkowego. Mieści się tutaj siedziba Roztoczańskiego Parku Narodowego, w zabytkowym „Pałacu Plenipotenta”, naprzeciwko niego zaś znajduje się nowy Ośrodek Edukacyjno-Muzealny parku. Warto też zobaczyć browar założony przez Zamoyskich w 1806 r., na jego dziedzińcu odbywa się LAF. Bardzo interesującą, a niemal zupełnie nieznaną dzielnicą Zwierzyńca jest Borek. Stanowi ją kompleks 71 drewnianych domów, spacer między nimi przenosi w klimat dwudziestolecia międzywojennego.

ZOBACZ TEŻ: Ambasador Województwa Lubelskiego 2017

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto