Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

69. Leszczyński Pułk Przeciwlotniczy przestanie istnieć w ciągu najbliższych dwóch lat. Taka jest oficjalna decyzja Ministerstwa Obrony Narodowej, które nie widzi ekonomicznego uzasadnienia dla funkcjonowania jednostki w obecnej formie. W ramach działań reorganizacyjnych leszczyńscy przeciwlotnicy zostaną wcieleni do 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego z Czerwińska.W ostatnich latach podobne rewelacje bulwersowały lokalną opinię publiczną co kilka miesięcy. Trudne i niewygodne decyzje nie zapadały, bo wojskowi notable pod naciskami odwlekali je w czasie. Dziś wszystko wskazuje na to, że przyszłość jednostki jest już przesądzona. Jak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Obrony Narodowej na interpelację posła Wiesława Szczepańskiego, do 2012 roku 69. Leszczyński Pułk Przeciwlotniczy zostanie przeformowany.

– Planowane w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej działania reorganizacyjne wynikają ze zmieniających się uwarunkowań i potrzeb obronnych kraju – pisze minister Bogdan Klich. –Przeprowadzone na etapie planistycznym analizy wskazały na potrzebę zintegrowania 4.i 69. pułku przeciwlotniczego, w ramach jednego 4. pułku z dyslokacją w dwóch garnizonach.
Pozostanie tych jednostek w dotychczasowej strukturze organizacyjnej ocenione zostało jako ekonomicznie nieuzasadnione w kontekście zmian w systemie obrony przeciwlotniczej.

We wrześniu do Leszna zjechali się najwyżsi dowódcy, politycy i kombatanci. Wojska przeciwlotnicze obchodziły swoje największe święto, a uroczystości zorganizowano w leszczyńskim garnizonie, ponieważ zbiegły się z 65. rocznicą powstania 69. Leszczyńskiego Pułku Przeciwlotniczego. Już wtedy głośno mówiło się o kryzysie w armii oraz konieczności redukcji. Nikt nie dopuszczał jednak myśli, że ta jednostka znajduje się na czarnej liście MON.

– Są pewne ograniczenia budżetowe, które wpływają na codzienne funkcjonowanie, ale nie wyobrażamy sobie, że przeciwlotnicy mogą któregoś dnia wymaszerować z Leszna – mówi major Dariusz Podsiadły, oficer prasowy 69. LPPL w Lesznie. Ministerstwo Obrony Narodowej przekonuje, że fizycznie żołnierze zostaną w jednostce, a w połączonych pułkach mundurowych będzie więcej niż obecnie. Zmienią się jedynie kwestie nazewnictwa.

Poseł Szczepański ma jednak obawy co do tak postawionych kwestii formalnych. – Przeciwlotnicy mają być wcieleni do 4. pułku, a całe dowództwo zostanie przeniesione do Czerwińska. W Lesznie będą stacjonowały jedynie pododdziały liniowe – przewiduje Wiesław Szczepański.

– Będzie to preludium do całkowitej likwidacji leszczyńskiej jednostki. Poseł zamierza podjąćdziałania, które mogą jego zdaniem zmienić los leszczyńskiej jednostki. Zapowiedział, że powstanie silna koalicja posłów SLD, byłych ministrów (Jerzego Szmajdzińskiego oraz Janusza Zemke) i być może posła PiS Jana Dziedziczaka, której celem będzie odwiedzenie MON od pomysłu reorganizacji.

Głos sprzeciwu wyrazili także radni leszczyńskich klubów, którzy na ostatniej sesji jednomyślnie zdecydowali o wystąpieniu z apelem do Ministerstwa Obrony Narodowej, by zmieniło decyzje dotyczące 69. Leszczyńskiego Pułku Przeciwlotniczego. Apel trafi także do wojewody wielkopolskiego i parlamentarzystów okręgu kalisko-leszczyńskiego, których samorząd prosi o podjęcie stosownych działań i poparcie. Przekonują, że planowana reorganizacja jest pierwszym krokiem do wyprowadzenia żołnierzy z garnizonu przy kolejnej restrukturyzacji Wojska Polskiego.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!