Tygodnik "Wprost", jak co roku, zamieścił listę stu najbogatszych Polaków, na której znany wrocławski biznesmen Leszek Czarnecki zajął trzecią pozycję.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Przed rokiem twórca grupy finansowej Getin zajmował piąte miejsce i należał do tych przedsiębiorców, którzy najwięcej stracili w wyniku kryzysu finansowego. Ucierpiała na tym jego największa inwestycja, czyli wieżowiec Sky Tower, pierwotnie planowany jako najwyższy budynek w Polsce.

W tegorocznej edycji rankingu znalazł się w pierwszej trójce. Tygodnik szacuje jego majątek na 4,3 mld zł. Listę stu najbogatszych Polaków otwiera tradycyjnie Jan Kulczyk, a na drugim miejscu znalazł się szef Polsatu Zygmunt Solorz-Żak.

Leszek Czarnecki urodził się 1962 r. we Wrocławiu. Studiował na Politechnice Wrocławskiej, następnie obronił doktorat na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. W trakcie studiów pracował w Przedsiębiorstwie Hydrotechniki i Inżynierii TAN, zajmującym się robotami podwodnymi. Szybko stał się w nim głównym udziałowcem.

W 1991 r. założył Europejski Fundusz Leasingowy, by dziesięć lat później sprzedać go francuskiemu bankowi Crédit Agricole i objąć 25 proc. udziałów spółki Crédit Agricole Polska. W 2004 r. stworzył grupę spółek Getin Holding S.A. Rok później za 17,5 mln euro kupił najwyższy budynek we Wrocławiu, Poltegor Centre. Na miejscu wyburzonego Poltegoru powstaje luksusowy wieżowiec Sky Tower.

Więcej informacji o największych krezusach w kraju można znaleźć na oficjalnej stronie "Wprost".
____________________________________________________________________

Czytaj również:

Wiadomości Wrocław, Wydarzenia Wrocław

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!