Salon Kreatywny w DH Astra jest rodzynkiem na skalę krajową. Można się tu bawić lego i wypożyczyć klocki do domu.

Hogwart, Sokół Millenium, statek piratów z Karaibów czy robot sterowany komputerowo - to tylko kilka z ponad setki zestawów, którymi można pobawić się lub wypożyczyć do domu z Salonu Kreatywnego. Paweł Szymański otworzył go w na drugim piętrze centrum handlowego przy ul. Horbaczewskiego we wrześniu, od października pracuje już pełną parą.

Do salonu zaprasza sowa, która na plakatach twierdzi, że "Tu się dobrze składa". Na miejscu można się pobawić klockami za 8 zł za godzinę. Każda kolejna jest o złotówkę tańsza. W sali równocześnie może składać klocki 16 osób. Można również wypożyczyć dany zestaw do domu za 5-7 proc. jego wartości sugerowanej przez producenta i po uiszczeniu kaucji równej cenie pudełka. Klocki są ważone przed wypożyczeniem i przy jego oddawaniu.

Pomysłodawcą tego miejsca zabawy jest Paweł Szymański, który wcześniej przez 10 lat pracował w banku. Nie ukrywa, że jest fanem lego i uwielbia je składać. W poprzedniej pracy nie miał takiej możliwości. Udało mu się jednak hobby zamienić w pracę.

Kiedy wpadłeś na pomysł otwarcia sali zabaw z lego?

Pomysł narodził się pięć lat temu. Biłem się z myślami, czy wypali. Od jego stworzenia odciągały mnie też inne zajęcia. Apetyt na realizację ciągle pozostawał. Wybrałem działanie niż zastanawianie się nad pomysłem przez następne lata. Na razie wszystko wskazuje, że jest to strzał w dziesiątkę.

Podobne wypożyczalnie działają gdzieś w Europie?


Tego typu placówki są na Zachodzie, ale wszystkie firmuje Lego. Najbliżej Wrocławia jest Legoland Discovery Center w Berlinie, gdzie tematyce lego poświęcone jest kilkaset metrów kwadratowych powierzchni.Pamiętasz, kiedy pierwszy raz zetknąłeś się z klockami lego?

W latach 80., jako pięciolatek, dostałem traktor do złożenia z około 25 elementów. Potem były następne, dwa Lego Technic, kilka z serii o kosmosie, Lego City. Jak miałem 13 lat, udało mi się z tej garści klocków zrobić motocykl Hondę Goldwing, który zobaczyłem w programie motoryzacyjnym. Zabawę klockami zarzuciłem dwa lata później. Pojawiły się komputery, dziewczyny. Po kilkunastu latach znów zacząłem układać ze swoimi dziećmi.

Kto do Ciebie przychodzi?


Najczęściej są to dzieci w wieku 8-13 lat. Na zjeżdżalnie do basenu z kulkami są już trochę za duże, a na kręgielnie jeszcze chyba za małe. A tu mogą skonstruować coś ciekawego i pobawić się, często bardzo drogimi zestawami.

Masz też klocki z serii Technic, gdzie na pudełku jest oznaczenie 12-16 lat.


Jasne, bo przychodzą i układają też licealiści i dorośli. Nawet dziś miałem jednego AFOL-a (Adult Fan of Lego - dorosły fan lego - przyp. red.). Niedawno przyszła też pani z dziewięcioletnią córką i przyznała, że układa klocki, gdy dziecko idzie spać. Lego to przecież zabawa dla wszystkich.

A dla dziewczynek też coś jest?

Nie rozumiem, czemu lego jest często utożsamiane z zabawą adresowaną do męskiej połowy ludzkości. Można powiedzieć, że to jest zabawka unisex. Dziewczynki chętnie układają zestawy z serii Creator, np. domów. Kilka dni temu mama przyprowadziła Julę, która chciała ułożyć zestaw z serii Technic, bo nigdy takiego nie miała w ręce. W ciągu godziny złożyła ciężarówkę.


Nie boisz się, że ktoś Ci zwędzi lub pozamienia klocki. Liczysz je?

Jeszcze mi nic nie zginęło. Wypożyczający podają swój adres i telefon, pobieram również kaucję. Taki zamek Hogwart ma ponad tysiąc elementów, więc ich nie liczę. Wystarczy waga z dokładnością do grama. Sprawdzam też wybrane elementy zgodnie z indeksem zestawu, szczególnie mini figurki.

Co jest tu najciekawsze do zabawy?

Wszystko zależy od tego, co kto lubi. Jest po kilkanaście zestawów z serii Star Wars, Harry Potter, Ninjago, City z kilkoma zdalnie sterowanymi kolejkami czy gry lego oraz kilkadziesiąt zestawów z serii Creator i Technic, które lubię najbardziej. Są też zestawy pozakatalogowe, np. transport publiczny z serii City.

Co jest kreatywnego w składaniu klocków zgodnie z instrukcją?

Niektóre zestawy są bardzo skomplikowane, a złożenie ich z instrukcją jest dużym wyzwaniem i może trwać nawet cztery godziny. Zachęcam oczywiście do wznoszenia się ponad przeciętność i twórcze składanie. Proponuję też zabawy w mozaiki, czyli układanie z klocków dowolnego wzoru na podstawie zdjęcia, które klienci mogą do nas przynieść.

Od czego mógłbym zacząć kreatywne układanie lego?


Polecałbym ułożenie kilku figur sferycznych kwadratowych klocków. Wbrew pozorom nie jest łatwo stworzyć taką piłkę, globus czy chociażby ćwiartkę arbuza.

To ja zacznę może od truskawki. Dzięki za rozmowęCzytaj również:Bilety na mecz Polska - Włochy


One Love Festival 2011 [program]


Koncerty i festiwale w 2011 roku


ZOO Wrocław: cennik, dojazd

Komentarze (4)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

AFOL (gość)

Polecam!. Jak dla mnie świetna sprwa, korzystam z tej wypozyczalni regularnie. Mam nadzieję że wypożyczalnia utrzyma sie na rynku!

Paweł (gość)

robi wrażenie. całość robi wrażenie, bo oprócz sklepu z dobrymi cenami można tu poskładać na prawdę skomplikowane modele za stosunkowo nieduże pieniądze. Byłem, polecam

Lucky (gość)

dobry pomysł. liczą się dobre pomysły, a ten jest niezły, skoro lego ciągle jest najpopularniejszym prezentem dla dziecka w wieku 5-12 lat, to chyba coś w tym jest, dziwne, ze podobne miejsca nie powstały wcześniej.

Dawid (gość)

wypożyczalnia lego. Ciekawy pomysł, ale czy da się z tego wyżyć. W końcu klocki są dosyć drogie. To niezła rzecz dla pasjonatów, których nie stać na ogromne zestawy za ponad tysiąc złotych, ci co mają trochę grosza pewnie będą woleli kupić mały zestawik za 50-100 zł niż wypożyczyć duzo większy za podobna sumę.