Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

L.U.C.-a lekcje historii

Marta Wróbel
L.U.C. "39/89 Zrozumieć Polskę", EMI Music Poland, cena 39 zł
L.U.C. "39/89 Zrozumieć Polskę", EMI Music Poland, cena 39 zł Bartosz Maz
W 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej wychodzi płyta "39/89 Zrozumieć Polskę"

Wzruszyłam się. Nie żeby historia Polski na płycie, która ma dziś swoją premierę, została potraktowana w szczególnie patetyczny sposób. Także nie dlatego, że na krążku uwieczniono przemówienia Władysława Gomułki, Edwarda Gierka czy Wojciecha Jaruzelskiego, które przypominają mi o tym, że po latach doczekaliśmy się demokracji. Wzruszyłam się, bo album "39/89 Zrozumieć Polskę" firmuje swoim nazwiskiem człowiek z mojego pokolenia. Człowiek, któremu udało się, jak sam pisze we wkładce, stworzyć "największą i najważniejszą dla niego do tej pory rzecz". Ma rację. Krążek powinien być, obok podręczników, pozycją obowiązkową podczas szkolnych lekcji historii.

- Ten projekt jest po to, by pomóc ludziom na całym świecie zrozumieć i docenić Polskę. W czasach, kiedy największymi bohaterami stają się postaci z kreskówek i tandetne, amerykańskie kino akcji, nasza legenda 39/89 przestaje istnieć w świadomości młodych ludzi - mówi L.U.C.

Może dzięki płycie wrocławskiego rapera i producenta ta legenda zaistnieje na nowo. Lider Kanału Audytywnego zamknął w klamrę 50 lat, które minęły między wybuchem II wojny światowej a obradami Okrągłego Stołu i zaprzysiężeniem Lecha Wałęsy na pierwszego prezydenta demokratycznej Rzeczypospolitej. Według artysty, Polska przez te wszystkie lata trwała w stanie wojny o wolność i normalność. Bo, jak mówi w utworze "Polski honor"minister spraw zagranicznych w rządzie Józefa Piłsudskiego - Józef Beck, "pokój jest rzeczą pożądaną i nasza generacja na nią zasługuje".

Może brzmi to wszystko patetycznie, ale na krążku nie ma opowieści idealizujących rodzimą historię. L.U.C. wybrał najważniejsze, jego zdaniem, fragmenty z archiwalnych nagrań przemówień prezydenta i obrońcy Warszawy Stefana Starzyńskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, wspomnianych już Gierka ("Pomożecie? Pomożemy! Aby Polska rosła w siłę, a ludziom się żyło dostatniej"), Gomułki czy Jaruzelskiego, a nawet z homilii Jana Pawła II ("Niech zstąpi duch Twój i odnowi oblicze Ziemi, tej Ziemi"). Jedynie w kilku miejscach są one okraszone rymami L.U.C.-a. W większości przypadków tylko skreczami Dawida Szczęsnego, wokalizami Justyny Anto-niak i hiphopowymi podkładami w elektroniczno-jazzowym klimacie autorstwa autora i pomysłodawcy albumu. A wszystko to w konwencji słuchowiska radiowego. Słuchacz ma więc szansę wyciągnąć własne wnioski po przesłuchaniu 16 utworów. Nie ma tu nachalności z piosenek Pawła Kukiza "Heil Sztajnbach" i "17 września", w których ten ostatni artysta także rozlicza się z historią.

We współpracy ze studiem Platige Image (zrealizowało nominowany do Oscara film "Katedra" Tomasza Bagińskiego) na podstawie krążka powstaje film dokumentalny w estetyce teledysku z archiwalnymi nagraniami wydarzeń historycznych.
Płytę "39/89 Zrozumieć Polskę" wsparły Instytut Pamięci Narodowej i Europejskie Centrum Solidarności.

Kim on jest?

L.U.C., czyli Łukasz Rostkowski
Rocznik 1981. Urodził się w Zielonej Górze. Producent muzyczny, kompozytor, autor tekstów, wokalista i reżyser wideoklipów. Z wykształcenia prawnik.
Od 2003 r. lider grupy Kanał Audytywny. "39/89 Zrozumieć Polskę" jest jego czwartym solowym krążkiem. Wcześniej nagrał "Haelucenogenoklektyzm", "Homoxymoronomaturę" oraz "Planet L.U.C.". Ta ostatnia płyta to multimedialny projekt (łączy muzykę, książkę, film i grafikę) w konwencji słuchowiska radiowego. Artysta ma na swoim koncie nominacje do Paszportów Polityki, kilkakrotnie do Fryderyków. Współpracował m.in. z Janem i Marią Peszkami, Leszkiem Możdżerem i Urszulą Dudziak. Promuje debiutantów, takich jak KIRK, ŃEMY czy PMX.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: L.U.C.-a lekcje historii - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto