Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kuchnia MM. Przysmaki karnawałowe. Część 2

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Babeczki karnawałowe
Babeczki karnawałowe http://iwka-szczesciara.blogspot.com
Babeczki z chałwą i czekoladą czy bananowe tiramisu? Zobaczcie, co polecamy na karnawałową imprezę.
Lubisz gotować? W kuchni jesteś panem i władcą? Podziel się z nami swoimi pomysłami na coś dobrego i coś zdrowego! Czekamy na Wasze przepisy, zwłaszcza te walentynkowe. Piszcie: [email protected] (tytuł maila: KUCHNIA MM).

Kontynuujemy nasz cykl "Kuchnia MM". W tym tygodniu w dalszym ciągu prezentujemy Wam przekąski karnawałowe, tym razem jednak polecamy przygotować coś na słodko, a to już ostatnia okazja na karnawałową imprezę!

Swoimi sprawdzonymi przepisami podzieli się z Wami Iwona Świerczyńska, wrocławska blogerka (więcej przepisów znajdziecie na jej blogu "Big Girl, small kitchen").

Wśród jej propozycji znalazły się kruche babeczki z chałwą i czekoladą, bananowe tiramisu i ptysie. Uwaga! Uprzedzamy, że takie pyszności to niejednokrotnie bomba kaloryczna. Łasuchów to z pewnością nie zniechęci.

Zobacz też: Kuchnia MM. Przysmaki karnawałowe [przepisy]

Kruche babeczki z chałwą i czekoladą

Kruche babeczki na 12 sztuk

150g mąki krupczatki
50g mąki ziemniaczanej
50g cukru pudru
100g masła
1 żółtko
Nadzienie na 12 sztuk

25g gorzkiej czekolady
100g chałwy
25g masła
budyń czekoladowy (połowa opakowania) bez cukru - na mleku, przygotować jak na opakowaniu - gorące mleko i proszek
Składniki suche - czyli mąkę mąkę i cukier mieszamy, dodajemy posiekane masło (z lodówki) i rozcieramy palcami, aż powstaną okruszki. Dodajemy żółtko i zagniatamy gładkie ciasto (można dodać ze 2 łyżki zimnej wody w razie problemów z połączeniem składników). Gotowe ciasto spłaszczone, włożyć na 10 minut do lodówki (przykryć lub zawinąć w folię aby nie schło). Foremki natłuścić masłem i obsypać krupczatką. Ciasto rozwałkować na grubość ok. 3 mm, wycinać kółka szklanką i wyklejać foremki (na dno minimalnie więcej ciasta). Foremki z ciastem od strony ciasta wyłożyć folią aluminiową albo papierem do pieczenia (bez znaczenia, miałam i takie i takie), i na wierzch folii/papieru wysypać ryż. Dzięki temu nasze babeczki nie urosną tak jak nie trzeba, nie przypieką się za bardzo. Piec 8 - 10 minut w temperaturze 200°C na złoty kolor. Ostatnie 2 minuty pieczemy już bez obciążenia ryżem i bez folii/papieru.

Budyń przygotowujemy wg wskazówek na opakowaniu, studzimy. Miękkie masło dodajemy do ostudzonego budyniu, ucieramy na gładką masę. Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej, studzimy do temp pokojowej, dodajemy pokruszoną chałwę, ucieramy na "w miarę" gładką masę. Do budyniu stopniowo dodajemy masę chałwowo-czekoladową, ucieramy ręcznie, bez blendera i innych ustrojstw. Migdały w płatkach prażymy na suchej patelni, do uzyskania koloru lekko złotego. Masę nakładamy do środka babeczek, obsypujemy całość migdałami, u mnie dodatkowo posypane białą tartą czekoladą. Gorąco polecam, wbrew pozorom wcale nie ma przy tym dużo pracy, około 45 minut zajmuje przygotowanie wszystkiego od zera.

Ptysie

Ptysie

20dkg maki
10 dkg masła
1/4 litra wody
5 jajek
Nadzienie

500ml śmietany kremówki
3-4 łyżki cukru pudru
500g sera mascarpone
1 żółtko
Wodę zagotować z masłem, wsypać mąkę i na małym ogniu ucierać do momentu, aż masa będzie jednolita, gładka i lśniąca. Do przestygniętej dodawać po jednym jajku, ubijać mikserem, następne jajko dodajemy dopiero gdy poprzednie dokradnie połączy się z ciastem. Wyłożyć kule średnicy 3-4cm na wyłożoną papierem do pieczenia blachę. Piec 20-30 minut w mocno nagrzanym piekarniku, nie otwierając absolutnie ani razu. Ptysie są gotowe gdy są zrumienione i suche. Może zajść potrzeba dosuszenia podobnie jak bezy - może, ale nie musi

Śmietanę ubijamy samą, w osobnym naczyniu ucieramy ser, żółtko i cukier. Gdy ubijemy śmietanę, na bardzo niskich obrotach miksera - łączymy z masą serową. Taka masa z mascarpone jest dużo trwalsza, niż sama bita śmietana, jest tez dużo bardziej smaczna i kaloryczna.

Upieczone ciasto należy przekroić jak kajzerkę, w poprzek poziomo, tam wędruje nadzienie.

Bananowe tiramisu

Składniki
3 żółtka (parzymy wcześniej jaja we wrzątku kilkadziesiąt sekund)
0,5 szklanki cukru (drobnego)
250 g sera mascarpone (1 opakowanie)
150 ml śmietany kremówki 30%
1 duży banan
2 łyżki soku z cytryny
herbata cytrusowa
biszkopty - około 15 sztuk podłużnych
migdały w płatkach prażone na suchej patelni

Banana rozdrabniamy (widelcem, blenderem, czymkolwiek), dodajemy sok z cytryny (aby nie ściemniał). Biszkopty nasączamy mocną herbatą. Żółtka ucieramy mikserem z cukrem (kogel-mogel), dodajemy mascarpone, ubijamy chwilę (trzy minuty na dużych obrotach), następnie dodajemy rozdrobnionego banana i ubitą śmietanę kremówkę, mieszamy już ręcznie, aby śmietana nie opadła.

W pucharkach do lodów lub mniejszych szklankach układamy warstwy biszkoptów i masy bananowej. Z podanych składników wychodzą dwa pucharki po ok. 300ml. Całość dekorujemy płatkami migdałów. Potem idziemy pobiegać.

Zobacz inne materiały na MMWroclaw.pl





Woodstock 2013
Premiery kinowe
Koncerty we Wrocławiu
Walentynki we Wrocławiu
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto