Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KRÓTKO: Dąbrowa Górnicza: Studenci w Ekocemie

PAS
To jeden z największych ogólnopolskich projektów edukacyjnych przeznaczonych dla studentów budownictwa. Bierze w nim udział 17 uczelni technicznych oraz 200 przyszłych budowlańców z całego kraju.

Projekt Uniwersytet Betonu Grupy Górażdże obejmuje konkurs zespołowy oraz sesje wyjazdowe do najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych Grupy. Pierwsza z nich odbyła się w przemiałowni Ekocem w Dąbrowie Górniczej, którą odwiedzili studenci Politechniki Śląskiej i Krakowskiej. Zagłębiowski zakład oraz zlokalizowaną w jego pobliżu wytwórnię betonu towarowego zwiedzili także przedstawiciele Politechniki Opolskiej, Wrocławskiej, Częstochowskiej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej.

– Chcemy zainteresować przyszłych inżynierów branżą budowlaną i pokazać im w jaki sposób w praktyce mogą wykorzystać wiedzę zdobytą na uczelni. Uważamy, że biznes powinien aktywnie włączyć się w kształcenie kadr, a współpraca gospodarki i nauki jest konieczna. - mówi Andrzej Balcerek, prezes zarządu Górażdże Cement SA.

Ekocem, należący do Grupy Górażdże, jest największym producentem cementu na terenie Górnego Śląska.

Podczas wizyty w Dąbrowie Górniczej studenci odwiedzili także drugi zakład Grupy Górażdże - zlokalizowaną w pobliżu Ekocemu nowoczesną wytwórnię betonu towarowego, jeden z największych tego typu zakładów w Zagłębiu.

Wizyta studentów w dąbrowskim Ekocemie zainaugurowała drugą część projektu Uniwersytet Betonu Grupy Górażdże.

Pierwsza rozpoczęła się w styczniu i potrwa do maja tego roku. Jest to konkurs zespołowy o tematyce Właściwości i możliwości zastosowania cementów Grupy Górażdże
w praktyce. W połowie stycznia organizatorzy rozesłali do laboratoriów budowlanych uczelni biorących udział w projekcie próbki dwóch cementów z oferty handlowej Grupy Górażdże
o zakodowanych oznaczeniach, wraz z piaskami normowymi. Zadaniem rywalizujących zespołów będzie wykonanie normowych badań cech fizycznych i mechanicznych cementów (wytrzymałości na ściskanie po dwóch, siedmiu, 28 i 56 dniach) i uzyskanie jak najdokładniejszych wyników. Badania rozpoczęły się równocześnie we wszystkich uczelnianych laboratoriach oraz w akredytowanym Laboratorium Materiałów Budowlanych Grupy Górażdże, którego wyniki będą wzorcowymi. Wygra ten zespół, który uzyska wyniki najbardziej zbliżone do wzorcowych i zaproponuje najbardziej właściwe możliwości zastosowania cementu.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas finałowej gali 17 maja 2012 r. Poszczególne zespoły zaprezentują przed jury wyniki swoich badań oraz zaproponują potencjalne możliwości zastosowania badanych cementów. Na zwycięskie zespoły czekają atrakcyjne nagrody: wysokiej klasy sprzęt laboratoryjny m.in. mieszalnik o objętości 75 m3. Podczas gali finałowej studenci będą mogli też wziąć udział w konkursie indywidualnym nt. Wiedzy z technologii betonu i o Grupie Górażdże.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto