Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kromnów i drewniany kościółek

Witold Hermaszewski, Witold Papierniak
Miejscowość leży po północnej stronie Grzbietu Kamienickiego Gór Izerskich, już na obszarze Pogórza, 10 km na zachód od centrum Jeleniej Góry. Kromnów nie zdobył znaczenia turystycznego i pozostaje osadą rolniczo-hodowlaną.

Więcej o skarbach Sudetów znajdziesz w naszym PRZEWODNIKU SUDECKIM

Kościół św. Jerzego stoi w środku wsi, na zachodnim stoku doliny, na miejscu starszej świątyni. Jego poprzednik był kamienny, pochodził z XV-XVI wieku i spłonął około roku 1930. Nie zachowały się, niestety, fotografie tego obiektu, a o poprzednich budowlach brak pewnych wiadomości. Obecną świątynię zbudowano dla nielicznych (przed rokiem 1945) katolików - jest niewielka, jej zewnętrzne wymiary to około 18 x 10 m. Liczy sobie najwyżej 80 lat. Jest to prosta budowla o konstrukcji przysłupowej, ale widać to dopiero w środku, gdyż przysłupy przenoszące ciężar dachu znajdują się wewnątrz, tuż przy ścianach bocznych. Nad nawą dach jest dwuspadowy, nad prezbiterium trójpołaciowy, w całości kryty gontem. Jedynie strzelista sygnaturka pokryta jest blachą.

Zobacz też: Dolnośląskie zamki i pałace

Wewnątrz znajduje się jedyny świadek poprzedniej budowli – granitowa chrzcielnica z roku 1593. Reszta wyposażenia pochodzi z XX wieku. Krótkie prezbiterium z ołtarzem głównym przypomina trochę kształtem łódź. Obraz z patronem świątyni, depczącym pokonanego smoka, jest nieznanego autorstwa. Na prawo od ołtarza głównego znajduje się tabernakulum. W kościele są jeszcze: drugi obraz ze św. Jerzym na koniu w czasie walki ze smokiem, ludowy krucyfiks, rzeźba św. Jadwigi i obraz Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych oraz stacje Drogi Krzyżowej.

Całość skromna, ale i ta drewniana świątynia, najmłodsza i najmniejsza z tu opisywanych, ma swój urok. Szczególny nastrój panuje tu w czasie silnego wiatru, kiedy słyszy się, jak modrzewiowe belki stawiają mu opór. Kościół ma jeszcze niewielki chór – emporę. Był remontowany w latach 80. i 1993-1994. Stoi na terenie dawnego cmentarza. Obok znajduje się kamienna kaplica z drewnianym, dwuspadowym dachem. Można tu odprawiać nabożeństwa przy dobrej pogodzie. Cały ten teren otacza kamienny mur. Kościół w Kromnowie jest filią parafii w Kopańcu.

Zobacz też:
Kościół Michała Archanioła w Kamieńczyku - świątynia w dolinie

Międzygórze: Drewniany kościół św. Józefa

Przewodnik turysty: Cerkiew w Sokołowsku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto