Od 7 lutego w księgarniach dostępna jest książka pt. "Kromka chleba" Dagmary Dworak. To poruszające wspomnienia z syberyjskiego zesłania, do których dołączony jest jedyny w swoim rodzaju film - dokument z wyprawy jej bohatera, Bogusława, w miejsce dawnej zsyłki. Książkę poleca Joanna Brodzik, a my zapraszamy Was do obejrzenia zdjęć, zawartych w tej lekturze.

Ta historia towarzyszyła mi od zawsze, z nią dorastałam i szłam przez życie (…). Nigdy nie była moją własną historią, lecz historią przeżyć mojej rodziny z lat 1940-1946 i dziejów syberyjskiego zesłania moich dziadków. Po latach wyrywkowego obcowania z nią przyszedł czas, żeby wszystko uporządkować, zapisać, przekazać dalej - pisze Dagmara Dworak, absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Dagmara jest córką Bogusława Żukowskiego, jednego z bohaterów książki. Jest zapaloną fotografką, z chęcią odwiedza nietypowe miejsca.

Odbyła dwie wyprawy na Syberię w poszukiwaniu grobu babci. W pierwszą zabrała także ojca, umożliwiając mu wzruszający powrót do przeszłości i spotkania ze znajomymi z czasów zesłania. Nakręciła wtedy fascynujący film o gehennie rodziny i jej dramatycznej podróży z Hajnówki do dalekiej Gramatuchy. Pasją historyczną zaraziła całą rodzinę, czego dowodem są wieloletnie rozmowy z ojcem i jego siostrą, to właśnie dzięki nim powstała "Kromka chleba".

Dzięki Danusi i Bogusławowi, mojemu ukochanemu Wujostwu, wszyscy możemy przekonać się, jakimi szczęściarzami jesteśmy, żyjąc w czasie pokoju - poleca książkę Joanna Brodzik, również związana z Żukowskimi.

"Kromka chleba" to wspomnieniowy zapis przedwojennego rodzinnego życia w Hajnówce. Dworak opisuje również na kartach książki tragedię wywózki, dramat syberyjskiej tułaczki, powrót do Polski, a wreszcie podjętą po dziesięcioleciach próbę odtworzenia trasy dawnej tułaczki i odwiedzenia miejsc zesłania.

Zobaczcie zdjęcia i film.Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!