Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: miasto szuka wolontariuszy wśród seniorów

Magdalena Kowalczyk
Urząd Miasta Krakowa chce, by wśród wolontariuszy było więcej seniorów. Właśnie w tym celu ogłosił otwarty konkurs dla organizacji pozarządowych. Ma na ten cel 15 tys. zł.

Konkurs rusza teraz, oferty można zgłaszać do 5 lutego, a jego realizacja potrwa do wakacji. Jest przygotowywany pod nazwą "Działalność na rzecz promocji idei wolontariatu wśród osób starszych w gminie miejskiej Kraków".

- Nie było wcześniej takiego działania prowadzonego przez gminę. Teraz to zmieniamy. Taki jest wynik naszych doświadczeń - mówi Krzysztof Klimczak, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa.

Rok 2012 był Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Jak mówi Klimczak, już wtedy miasto realizowało pierwsze projekty aktywności seniorów, którzy mogli zostać wolontariuszami. - Pomagali odrabiać lekcje dzieciom w świetlicy środowiskowej, udzielali się w klubach seniora, prowadzili zajęcia dla rówieśników, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

Antoni Wiatr, dyrektor Miejskiego Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Krakowie, który prowadzi sześć dziennych domów dla osób starszych i sześć klubów seniora, potwierdza, że seniorzy chcą robić coś dla innych.
- Dwa lata temu na kurs na asystenta osoby starszej i niewidomej zgłosiło się ponad 130 osób starszych! Ci ludzie są mobilni i aktywni.

Trzeba tylko takie działania dostosować do możliwości i upodobań seniorów. Nie musi to być praca trzy razy w tygodniu po siedem godzin, tylko rzadziej i np. w wymiarze dwóch godzin - zaznacza dyr Wiatr. Przypomina, że w Krakowie jest ponad 150 tys. mieszkańców w wieku 60+, czyli to ok. 20 proc. krakowian. - Ważne jest, by nie żyli w getcie, tylko mieli kontakt z młodszym pokoleniem - mówi. Urząd Miasta chciałby, aby znalazły się organizacje, które mogłyby organizować centra wolontariatu seniorów, promować taką działalność i prowadzić szkolenia. W tym samym konkursie można też złożyć oferty dotyczące innych zadań dotyczących seniorów oraz osób niepełnosprawnych.

Gmina przeznaczyła m.in. 25 tys. zł na bezpłatne udostępnianie niepełnosprawnym dobrego sprzętu rehabilitacyjno-ortopedycznego. - Na terenie gminy istnieją komercyjne wypożyczalnie takiego sprzętu, ale dla nas istotne jest, by dać też taką możliwość osobom uboższym, których nie stać na płatne wypożyczalnie - tłumaczy Klimczak.



Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto