Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół św. Idziego - najstarszy działający kościół we Wrocławiu

Piotr Telichowski
Kościół św. Idziego Sąsiaduje z wrocławską archikatedrą
Kościół św. Idziego Sąsiaduje z wrocławską archikatedrą fot. Jarosław Jakubczak
Kościół świętego Idziego to późnoromańska budowla wznosząca się dumnie na Ostrowie Tumskim. Według niektórych to najładniejsza z wrocławskich świątyń, a żeby wziąć w niej ślub, trzeba długo się o to starać. Tak czy inaczej, to z pewnością najstarszy z działających wrocławskich kościołów.

Kościół św. Idziego - nieco historii
Kościół powstał w pierwszej połowie XIII wieku, a dokładnie w 1242 roku. Prezbiterium jest kwadratowe, zamknięte od wschodu trójboczną absydą. Nakrywa je sklepienie krzyżowe z żebrami wspartymi na przyściennych narożnych służkach o rzeźbionych głowicach. Nad prostokątną nawą obecnie rozpościera się sklepienie kolebkowe. Według historyków świątynia powstała z elementów innej budowli sakralnej, której elementy zostały. Jest nim chociażby cokół, na której stoi cała budowla.

Poza tym z dwóch portali zachował się jeden w stylu romańskim, drugi jest już renesansowy. Sama świątynia należy do charakterystycznego dla Wrocławia typu kościołów jednofilarowych. Jego konstrukcja wspiera się na jednym, położonym centralnie filarze, który podtrzymuje strop. Ponadto ceglana arkada łączy cały szkielet budynku ze szesnastowieczną kapitułą w stylu późnego gotyku, tworząc tzw. Bramę Kluskową. Z tą budowlą wiąże się jedna z wrocławskich legend. Sam budynek przez długi okres czasu był otynkowany, jednak po II wojnie światowej władze parafialne zdecydowały się przywrócić ceglany wygląd świątyni. Dodatkowo usunięto większość zmian wprowadzonych w epoce baroku i zrekonstruowano podwójny łuk tęczowy. Jedynym bogato zdobionym elementem, który nie został w trakcie renowacji usunięty, była piękna sygnaturka - wieża pełniąca rolę ściśle dekoracyjną.

Zobacz też: gdzie spać, gdzie jeść, jak dojechać do kościoła św. Idziego - INFORMACJE PRZYDATNE DLA TURYSTY

INFORMACJE PRZYDATNE DLA TURYSTY
Kiedy zwiedzać Kościół św. Idziego
Do kościoła można wejść podczas jednej z odprawianych wewnątrz mszy. Na przykład podczas niedzielnych mszy dla dzieci, które odbywają się o godzinie 10.

W innym wypadku możliwość wejścia do świątyni zależy od archidiecezji wrocławskiej, która może wydać pozwolenie na zwiedzanie tego niezwykłego kościółka.

Jak dojechać
Kościół św. Idziego Sąsiaduje z wrocławską archikatedrą, Na Ostrów Tumski dojechać można tramwajami linii 4, 8, 17, wysiadając na przystanku Katedra.

Gdzie zjeść
Zacumowana przy hotelu Tumskim barka Tumska. Za rostbef z zalewy, grilowany, podawany w sosie z borowików i ziemniakami stekowymi będziemy tu musieli zapłacić około 56 złotych. Z kolei za filet z kurczęcia zapiekany z mozzarellą w sosie z pomidorów z ziołami, podawany z pieczonymi ziemniakami, zapłacimy 45 złotych.

Restauracja Karczma Młyńska, ul. Wyspa Słodowa 10. Za schab wieprzowy z pieczonymi ziemniaczkami zapłacimy tutaj 35 złotych. Za zupę rybną z pomidorami i mozarellą z odrobiną bazylii i imbiru zapłacimy tutaj 23 złote.

Gdzie spać
Hotel Tumski, ul. Wyspa Słodowa 10 Za dobę w pokoju 1-osobowym zapłacimy 262 złote.
HP Park Plaza,ul. Wyspa Słodowa 10, Za dobę w 1-os. pokoju zapłacimy 172 zł. Natomiast za pokój przystosowany dla osoby niepełnosprawnej zapłacimy około 200 złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto