Kościół duchów w Sudetach sprawi, że poczujesz się bardzo nieswojo... [ZDJĘCIA, FILM]

W drewnianych ławkach siedzą nieruchomo postacie wiernych, odziane w białe szaty. Modlą się z opuszczonymi głowami. W kościele panuje kompletna cisza, nikt się nie porusza, nie oddycha... A wszystko zaledwie 45 km od Międzylesia. Zobaczcie zdjęcia w naszej galerii.

Te dziwne postacie to rzeźby przypominające duchy Niemców sudeckich, zamieszkujących dawniej wioskę Lukova w Czechach. Od granicy w Boboszowie to zaledwie 40 km. Przyjeżdżają tu nie tylko czescy turyści, ale także wielu zagranicznych, w tym mnóstwo Dolnoślązaków. To ciekawe miejsce, które warto zobaczyć choćby podczas weekendowej wycieczki.

Kościół duchów

Wznosi się na wzgórzu nad wioską Luková już od stuleci. To kościół św. Jerzego. Najstarsza część budowli, prezbiterium i zakrystia pochodzą z XIV wieku. W okresie wojen husyckich kościół został częściowo zniszczony, w XVI wieku odbudowany. W latach 1854-1858 przebudowano go w stylu neoromańskim i gotyckim.

„Sławę“ niszczejącemu kościołowi przyniosły 32 niezwykłe rzeźby z materiałów pokrytych gipsem, dzieła studenta Jakuba Hadravy, umieszczone tu w roku 2012, przedstawiające Niemców sudeckich, którzy dawniej zamieszkiwali tutejszą wioskę. Niektóre rzeźby są pokryte fosforem, więc wieczorem sprawiają niesamowite wrażenie.

Dzięki dużemu zainteresowaniu wystawą turystów z Czech, a także z zagranicy, z dobrowolnych opłat za wstęp zebrano już część środków na renowację niszczejącego kościoła. W 2017 roku udało się wyremontować dach.

Kościół można zwiedzać w soboty od godziny 13:00 do 16:00, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym. Telefon +420 606 169 636

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

05.10.2018, 14:12

Nie ta Lukova!!! 45 km od Pilzna, zupełnie inna część Czech. Ok. 70 km na zachód od Pragi.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Powiązane