Miejscowość na zachód od Fredropola. Badania archeologiczne prowadzone na jej terenie doprowadziły do odkrycia śladów osadnictwa z młodszej epoki kamiennej, tj. z III i IV wieku p.n.e.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Miejscowość na zachód od Fredropola. Badania archeologiczne prowadzone na jej terenie doprowadziły do odkrycia śladów osadnictwa z młodszej epoki kamiennej, tj. z III i IV wieku p.n.e.
W średniowieczu wydobywano w przysiółku Kormanic o nazwie Żupa sól. Dokument z 1407 roku potwierdza przynależność wsi do biskupstwa prawosławnego w Przemyślu. Prawdopodobnie ludność
Kormanic utrzymywała się kiedyś z tkactwa, o czym świadczy nazwa wsi pochodząca od słowa kormnik, które oznaczało człowieka zajmującego się wyrobem sukna. W 1427 roku wieś kupił podkomorzy przemyski, Franciszek Grochowski herbu Junosza, tworząc z przyległych do Kormanic wsi rozległy rozległy majątek. W 1507 roku Kormanice stały się własnością Fredrów. Kasztelan lwowski,
Andrzej Maksymilian Fredro, w jednej z części wsi utworzył małe, drewniane miasteczko Fredropol. Pod Kormanicami właśnie, gwardian z klasztoru reformatów w Przemyślu Krystyn Szykowski, rozniósł oddział tatarski, biorąc spory jasyr. Miało to miejsce w jesieni 1672 roku. W 1773 roku Austriacy zlikwidowali działającą we wsi warzelnię soli.Kormanice wielokrotnie zmieniały właścicieli, a w 1900 roku kupił je Jan Gwalbert Pawlikowski z Medyki. W roku 1921 miejscowość zamieszkiwało 752 osoby, w tym 719 stanowili grekokatolicy. W lasach kormanickich miała swoje bazy Ukraińska Armia
Powstańcza, której żołnierze w czerwcu 1946 roku bez żadnych strat po swojej stronie rozbili wysłany przeciwko nim pacyfikacyjny oddział Wojska Polskiego. Zginęło wówczas 26 polskich żołnierzy. W maju 1947 roku wszystkich Ukraińców wysiedlono z Kormanic na zachód Polski.
Godne poświęcenia chwili czasu są we wsi ruiny zamku, prawdopodobnie wzniesionego przez Fredrów, oraz cerkiew grekokatolicka z 1926 roku będąca obecnie w rękach rzymskich katolików.

Wiadomości Wrocław, Wydarzenia Wrocław

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!