Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopiują rzeźby z wrocławskiego Ratusza (ZDJĘCIA, FILM)

Marcin Walków
Naukowcy zeskanowali dwie rzeźby stojące na fasadzie wrocławskiego Ratusza. Figury przedstawiające małżeństwo Kornów - drukarzy i księgarzy zostaną skopiowane i postawione w pałacu w Pawłowicach, należącym dawniej do tej rodziny.

Wiosną tego roku naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego zeskanowali rzeźby małżeństwa Kornów stojące na wrocławskim Ratuszu, by stworzyć ich trójwymiarowe modele, dzięki którym powstaną wierne kopie rzeźb w skali „1:1”. Są one wykonywane w warsztacie na wrocławskim Rędzinie.

– Z dużego bloku pianki pouretanowej precyzyjnie wycinamy kolejne fragmenty, odsłaniając coraz więcej detali. Stosujemy metodę frezowania numerycznego, czyli odwrotność druku 3D – wyjaśnia Maciej Wieruszewski z firmy Hyperboat.

Praca nad figurami zacżęła się od pomiarów - dwa skanery wykonywała nawet milion pomiarów na sekundę, co w sumie dało dwa terabajty danych zebranych w komputerze. Analiza danych zajęła ponad dwa tygodnie. Na podstawie przeprowadzonych pomiarów i analiz powstała praca inżynierska i magisterska. Teraz na każdą z figur potrzeba około 60 godzin pracy maszyny, później przyjdzie czas na ich malowanie, by tworzywo sztuczne wyglądało jak piaskowiec. Każda z figur będzie ważyć około 20 kg – to znacznie mniej niż ich oryginały, zainstalowane 12 metrów nad płytą Rynku.

Skopiowane rzeźby staną w pałacu w Pawłowicach, który dziś należy do Uniwersytetu Przyrodniczego, a niegdyś był własnością rodziny Kornów. Kornowie byli znanymi wrocławianami, drukarzami , księgarzami i wydawcami.

Heinrich von Korn w 1732 roku założył oficynę wydawniczą, mieszczącą się w Rynku pod numerem 20. To właśnie jego wraz z małżonką przedstawiają figury. Znaleźli się na fasadzie Ratusza wśród podobnych wizerunków innych XIX-wiecznych ważnych wrocławian.

Heinrich von Korn był praprawnukiem założyciela rodu i wydawcy najstarszej wrocławskiej gazety – Schlesische Zeitung. Przed wojną jego imię nosiła dzisiejsza aleja Kromera. – Chcemy złożyćhołd rodzinie Kornów, dlatego postanowiliśmy wykonać te rzeźby i posadowić je w pałacu. Będą stać w reprezentacyjnym holu i witać gości, przybywających na przykład na organizowane tam koncerty – mówi prof. Jerzy Monkiewicz z Katedry Genetyki UPWr, znawca dziejów pawłowickiego pałacu.

Dziś mieści się tam Ponadregionalne Rolnicze Centrum Kongresowe z salami konferencyjnymi, hotelem i restauracją. Budynek, będący pierwotnie folwarkiem, powstał w latach 1891-1895.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto